ABS BONIFER PREFERUJE TAHAČE MAN

Nákladní vozidla

ABS BONIFER PREFERUJE TAHAČE MAN

Společnost ABS Bonifer nabízí logistické služby v oblasti pohonných látek a nákladů ADR. V našem regionu přepravuje naftu a benzín pro distributory v Česku i na Slovensku.

Partnery společnosti ABS Bonifer jsou především Shell a MOL, ale i velká nákupní centra, která mají ve svých areálech čerpací stanice. Od roku 2014 rozváží v České republice také technické plyny pro společnost Messer Technogas. Letos ABS Bonifer Slovakia s.r.o. rozšířil své logistické služby o přepravu plynů i v SR – jde o kyslík a dusík pro Messer Tatragas.

Transporty plynu v cisternových návěsech zabezpečuje 5 nových tahačů MAN TGS, které objednalo vedení společnosti v Praze, resp. v Německu, kde sídlí majitel. S uvedením vozidla do provozu na Slovensku účinně pomáhal MAN Slovakia – kromě předprodejního servisu realizoval i různé dodatečné montáže specifických komponentů. „Tato spolupráce pokračuje, řeší se například dodatečná instalace couvacích kamer na cisternách a jejich propojení s tahači. Bratislavské MAN Truck & Bus Centrum nám opravdu velmi pomáhá a vychází vstříc včetně různých technických úprav souvisejících s vysokotlakým zařízením na čerpání plynu do cisteren. Za to jsme velmi vděční,“ oceňuje kvalitu poprodejních služeb Petr Mašek, vedoucí dopravy plynů v provozu ABS Bonifer v Brně.

„Na flotilu pěti nových tahačů TGS s výkonem 470 koní je uzavřený pětiletý servisní kontrakt ComfortSuper. Stejné služby v oblasti údržby a oprav jsou od roku 2018 dohodnuty i na vozidla, která přepravují paliva,“ doplňuje Vladimír Dvorštiak, provozní technik ABS Bonifer Slovakia s.r.o. Podle vyjádření zákazníka jsou produkty MAN ServiceContracts velmi dobrou službou, protože náklady na servis se dají dlouhodobě poměrně přesně naplánovat a to je samozřejmě výhodné. Slovenské autorizované servisy MAN zajišťují údržbu a opravy pro společnost ABS Bonifer Slovakia s.r.o. už přes deset let.

„Na dopravu plynu máme předpokládaný nájezd okolo 120 000 km ročně na jeden tahač. U paliv je to až do 200 000 km, protože tam jsou dohodnuté přepravy prakticky nonstop, zatímco plyn se vozí pouze přes pracovní dny. Na rozvozu paliv máme posádky, které najedou až 25 000 km měsíčně. Slovenská pobočka zaměstnává 60 řidičů. Pracují na denní a noční směny, jezdí převážně sami, přičemž jeden tahač je přidělen třem řidičům. Pro svá vozidla využívá ABS Bonifer Slovakia s.r.o. tři depa: v Bratislavě, Kľačanech a Prešově. Výhodou prešovské základny je, že sídlí přímo v areálu autorizovaného servisu MAN,“ říká Vladimír Dvorštiak.

Společnost ABS Bonifer provozuje v Česku celkem 35 vozidel na přepravu PHM a plynů, na Slovensku jezdí s jejím logem okolo 20 cisteren. Všechny tahače jsou značky MAN. Vozidla se mění po 4 až 5 letech, když mají najeto 800 000 až 1 milion kilometrů, u „plynárenských“ tahačů je obnova každých 6 let. Životnost samotných cisteren je podstatně delší.
Pět nových tahačů MAN TGS bude jezdit s úplně novými cisternami na přepravu plynu značky GOFA. Plyn se čerpá ze zdroje u Vídně a odtud ho rozvážejí do velkých továren na Slovensku, například kapalný dusík do automobilky Jaguar v Nitře, do továrny Continental v Púchově a postupně přibyde i přeprava zkapalněného kyslíku do nemocnic apod.

Texty k fotografiím
01 – Nové trucky MAN TGS 18.470 jsou určeny pro přepravu plynu v cisternových návěsech.
02 – Tahač MAN v soupravě s cisternou GOFA na transport plynu.
03 – Většina vozidel společnosti ABS Bonifer Slovakia s.r.o. pracuje v logistickém řetězci na přepravu PHM.
04 – Většina vozidel společnosti ABS Bonifer Slovakia s.r.o. pracuje v logistickém řetězci na přepravu PHM.
05 – Reprezentanti ABS Bonifer po pracovním setkání v bratislavském MAN Truck & Bus Centre (zleva): Vladimír Dvorštiak, provozní technik ABS Bonifer s.r.o., Petr Mašek, vedoucí dopravy plynů v provozu ABS Brno, a Peter Gabalec, manažer poprodejních služeb ve společnosti MAN Truck & Bus Slovakia.