Autokar Lion’s Coach získal titul „Coach of the Year 2020“

Autokar Lion’s Coach získal titul „Coach of the Year 2020“

Mezinárodní porota novinářů specializovaných na autobusy zvolila MAN Lion’s Coach za „Coach of the Year 2020“. Porota, kterou tvoří odborníci z 22 zemí, ocenila na novém autokaru koherentní koncept – spojení hospodárnosti provozu s komfortem a spolehlivostí – a bodoval také osobitý design MAN.

Podařilo se! Nový MAN Lion’s Coach získal prestižní ocenění „Coach of the Year 2020“ (Autokar roku 2020), a to jen dva roky po svém oficiálním uvedení na trh. Cenu předali topmanažerovi autobusové divize MAN Truck & Bus v rámci zahajovacího ceremoniálu veletrhu Busworld 2019 na bruselském výstavišti. Autokar MAN Lion’s Coach zapůsobil na porotu složenou z 22 evropských odborných novinářů celkovým konceptem a praktičností. Titul „Coach of the Year“, který se uděluje již tři desetiletí, je považován za nejdůležitější mezinárodní ocenění v sektoru zájezdových autobusů.

Joachim Drees, generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus SE, řekl: „Jsme mimořádně pyšní, že náš nový MAN Lion ‚s Coach odbornou porotu zaujal a vyhrál tuto prestižní cenu. Ocenění Coach of the Year je dokonalým potvrzením mnoha let oddané a tvrdé práce celého týmu. Divize autobusů a mnohé další oddělení neúnavně pracovali na tom, aby vyvinuli výjimečné vozidlo a úspěšně ho uvedli na trh. Hlasování této poroty jednoznačně ukazuje, že s modelem Lion ‚s Coach se nám podařilo něco jedinečného.“

Začátkem září pozvala 22členná porota pět výrobců autobusů z celé Evropy na Coach Euro Test v rumunském městě Sibiu. Po týdnu komplexního testování, mnoha zkušebních jízdách a intenzivních technických debatách se porota rozhodla, že jasným vítězem soutěže „Coach of the Year 2020“ se stane MAN Lion’s Coach. Novináře specializované na autobusy mimořádně zaujal ucelený koncept – spojuje se v něm hospodárnost, komfort i praktičnost – a také způsob, jakým se ve vozidle prolíná inovativní technologie s moderním designem. Nadchlo je super kvalitní pracoviště řidiče a výjimečně dobré ovládání autokaru, vyzdvihli také novou vysoce výkonnou a neuvěřitelně efektivní pohonnou soustavu. Porota také ocenila inteligentní integrování zvedací rampy pro invalidní vozík nad přední nápravu, díky čemuž se zvýšila flexibilita využívání autobusu – bez omezení zavazadlového prostoru.

Jak řekl Rudi Kuchta, vedoucí produktového oddělení a prodeje autobusů a mluvčí divize autobusů: „Toto ocenění vyjadřuje, že MAN Lion’s Coach je spolehlivé a hospodárné vozidlo, které provozovatelům zjednodušuje život. A to si cení zákazníci i odborníci. Výsledkem je, že Lion’s Coach od svého uvedení zásadním způsobem zlepšil svůj podíl na evropském trhu. Je to nejoceňovanější autobus značky MAN a první volba pro zákazníky, jako jsou fotbalové týmy FC Bayern Mnichov, Paříž Saint-Germain nebo německé reprezentační fotbalové mužstvo. Je pro nás mimořádnou poctou a jsme nadšeni, že jsme získali ocenění Coach of the Year. “

Se symbolem lva: MAN Lion’s Coach

Nový MAN Lion’s Coach se veřejnosti poprvé představil na veletrhu Busworld 2017 v belgickém Kortrijku. Charakterizuje ho zcela nový design značky MAN, což mu dodává moderní a zároveň nadčasový vzhled. Zájezdový autobus Lion’s Coach je dostupný ve čtyřech délkách: 12 101 mm a 13 091 mm na dvounápravovém podvozku a 13 361, resp. 13 901 mm jako třínápravové vozidlo. Oproti 12metrové verzi má dvounápravový autobus s délkou 13 m až o 6 sedadel více – tato varianta byla prezentována na Coach Euro Teste jako obzvláště atraktivní ekonomická volba. Maximální povolená hmotnost 19,5 tun také přispívá k jeho flexibilitě z hlediska variabilnosti nasazení u provozovatelů. Volitelný výtah pro invalidní vozíky hraje důležitou roli ve snaze dosáhnout ideální rozložení zatížení na nápravy – v této verzi se instaluje nad přední nápravu, takže odlehčuje zadní nápravu a neomezuje zavazadlový prostor. Modely MAN Lion’s Coach, které podle německého systému hodnocení pohodlí v autobusech získali tři hvězdičky, přepraví 53, 57, 59 nebo 63 cestujících. Zavazadlový prostor má objem od 11,7 do 14,3 m3 (v závislosti na modelu). Díky možnosti více konfigurací je oceněný model autobusu perfektním řešením pro nejrůznější požadavky zákazníků.

Pohled na optimalizovanou pohonnou soustavu naznačuje, že MAN Lion’s Coach je velmi hospodárný – jako vždy. Profituje například i z vyššího stálého převodu i = 2,73 a většího výkonu (nárůst o 30 k a 300 Nm oproti předchůdci). Automatizovaná převodovka MAN TipMatic Coach dodávaná standardně do modelů, které mají výkon motoru 470 k (346 kW) a více, využívá novou strategii rozjíždění a přeřazování z vývoje MAN optimálně sladěnou s motory D26. Díky způsobu, jakým komponenty v novém pohonném řetězci spolupracují, je vozidlo obzvláště hospodárné – bavorská pobočka TÜV dokonce nedávno certifikovány, že autobusy MAN Lion ‚s Coach dokážou projít 100 km s průměrnou spotřebou jen 19,4 litrů paliva, což je opravdu impozantní výkon.

Špičkové technologie pro ještě větší bezpečnost

MAN Lion’s Coach vyniká i s ohledem na inovativní systémy, které podporují řidiče a zvyšují tím bezpečnost cestujících i ostatních účastníků silničního provozu. Novinkou je OptiView, který poprvé nahradil zpětná zrcátka pro autokary (byl nainstalován i ve vozidle, které MAN poskytl na Coach Euro Test). Malé kamery umístěné nad rámem předních dveří, resp. nad oknem v reálném čase snímají prostor po bocích autobusu, přičemž eliminují mrtvý úhel, který je největší slabinou klasických zrcadel. Kamerová technologie umožňuje zobrazování na displejích s vysokým rozlišením bez ohledu na světelné podmínky. Navíc účinnost OptiView – na rozdíl od zrcadel – neovlivňuje zamlžování oken, ušpinění a odrazy slunce. Nové asistenční systémy pro jízdu a odbočování, které MAN začne v roce 2020 nabízet přímo z výroby (ale bude možná i dodatečná montáž pro starší vozidla), přinesou ještě vyšší míru bezpečnosti. Asistenční systém pro odbočování s aktivními varovnými signály a schopností rozeznávat chodce v jízdní dráze či detekce maximální povolené rychlosti a dopravních značek definují nový standard v oblasti bezpečnosti. Nová technologie tlumičů PCV (Premium Comfort Valve) pro maximální komfort cestování a optimalizovaná konfigurace vozidla znamenají ještě více pohodlí při jízdě, lepší ovládání a větší bezpečnostní rezervy.

Digitální služby

Autokary z modelové řady Lion’s Coach mohou také využívat výhody digitalizace – služby MAN DigitalServices jsou dostupné pro všechny autobusy od MAN Truck & Bus, což provozovatelům zjednodušuje život. Podporu klientů zprostředkovává RIO Box, který je součástí standardní výbavy od října 2019. Nové digitální služby pomáhají sledovat a optimalizovat veškeré výdaje na provoz, které mají dopad na celkové náklady na vlastnění vozidla – počínaje optimálním plánováním tras až po správu údržby. Výsledkem je efektivnější a spolehlivější management vozového parku.

Pokud se něco pokazí, nová záruka mobility, kterou MAN nabízí, garantuje flexibilní mobilnost v celé Evropě. Provozovatelé autobusů Lion’s Coach se mohou spolehnout na jejich maximální dostupnosti i na finanční zabezpečení pro případ, že by došlo k finančním ztrátám. Kdyby došlo k poruše, technici se přímo na místě postarají, aby se v ideálním případě dalo v cestě pokračovat okamžitě. Pokud to není možné, vozidlo bezpečně odtáhnou do nejbližšího servisního centra v celosvětové síti značky MAN a rychle ho opraví. A pokud vozidlo není možné kompletně opravit v den poruchy, záruka mobility poskytuje finanční odškodnění.

Díky všem těmto specifickým opatřením je MAN Lion’s Coach mimořádně atraktivní, hospodárné a spolehlivé vozidlo. Vyznačuje se inovativními bezpečnostními prvky, je připojené na digitální síť a lze jej nasadit na nejrůznější úkoly, takže provozovatelem autobusů zjednodušuje podnikání.

Porota oceňuje praktičnost i koncept

Mezinárodní odborná porota uděluje ocenění „Bus of the Year“ (Autobus roku) a „Coach of the Year“ (Zájezdový autobus roku) od roku 1989. Evropští novináři specializovaní na toto odvětví dopravního průmyslu se přitom soustředí zejména na praktičnost a koncept konstrukce vozidel, které výrobci poskytnou do srovnávacího testu. Nejnovější prvenství autokaru Lion’s Coach v dlouhodobé statistice znamená, že společnost MAN Truck & Bus si ocenění za autobusy svých značek MAN a NEOPLAN převzala celkově už desetkrát: pětkrát to byl titul „Coach of the Year“ (1994, 2000, 2004, 2006 a 2020 ) a pětkrát „Bus of the Year“ (1990, 1995, 1999, 2005 a 2015).