Bezpečné cesty do školy: MAN kampaň za bezpečnost dětí

Bezpečné cesty do školy: MAN kampaň za bezpečnost dětí

Po úspěšné premiéře v roce 2020 připravila společnost MAN Truck & Bus opět kampaň zaměřenou na bezpečnost dětí v silničním provozu. Odborníci z místních sdružení pro bezpečnost silničního provozu a experti společnosti MAN ProfiDrive navštívili základní školy v okolí Mnichova, aby školákům ukázali, co je důležité při řízení autobusu. Zejména však o nebezpečí mrtvých úhlů. Doprovázel je autobus MAN Lion’s City vybavený moderní bezpečnostní technikou.

  • Chraňte děti: MAN Truck & Bus pokračoval v úspěšné kampani na podporu bezpečnosti silničního provozu
  • Kampaň zaměřená na vysvětlení slepých míst
  • Více než 2 000 žáků základních škol v oblasti Mnichova absolvovalo školení pro děti
  • Asistent odbočování MAN s funkcí detekce chodců a aktivním varováním pomáhá řidičům v městském provozu

Bohužel se každoročně stávají účastníky dopravních nehod i děti. Zvláště nebezpečné situace často nastávají na křižovatkách, kde řidič při odbočování přehlédne dítě na koloběžce nebo na kole. „Následky nehod v mrtvém úhlu nebo při odbočování jsou obvykle vážné,“ říká Heinrich Degenhart, odborník ze společnosti MAN ProfiDrive, a dodává: „Proto se naše letošní kampaň zaměřila na vysvětlení mrtvých úhlů.“ Více než 2 000 dětí, žáků 1. až 4. ročníku, se během kampaně dozvědělo, na co si dát pozor při přecházení křižovatek a kde se mohou vyskytovat mrtvá místa.

„Použili jsme také transparent ve tvaru trojúhelníku, abychom dětem ukázali, jak velká jsou mrtvá místa na autobusových zastávkách. Je důležité, aby si žáci sami uvědomili, že výhled řidiče může být omezený a že celá třída může zmizet v mrtvém úhlu,“ říká Heinrich Degenhart. Proto byl na turné také model MAN Lion’s City 12 G. „Pozornost žáků je větší, když se mohou učit o věcech na základě vlastních zkušeností, a to, co se takto naučí, si déle pamatují.“ Děti si také procvičily čekání na autobus, jak se správně zařadit do řady a na co si dát pozor, když autobus přijede na zastávku.

 

Školení inspiruje učitele a žáky

Kampaň za bezpečnost dětí na cestě do školy zahájila společnost MAN Truck & Bus již v roce 2020 a nyní v ní pokračuje. „Společenská odpovědnost a ochrana bezpečnosti všech účastníků silničního provozu je pro nás samozřejmostí,“ říká Rudi Kuchta, vedoucí divize autobusů společnosti MAN Truck & Bus. Cílem školení bylo ukázat dětem, na co si mají dávat pozor v dopravě. Odborníci na bezpečnost silničního provozu společně s instruktory MAN ProfiDrive připravili v uplynulých měsících celkem 13 akcí na mnoha základních školách v okolí Mnichova, které nadchly žáky i učitele: „Kampaň „Mrtvý úhel“, kterou pořádá sdružení pro bezpečnost silničního provozu „Verkehrswacht München“ ve spolupráci s MAN, je mimořádně důležitou zkušeností zejména pro naše žáky základních škol, aby si uvědomili nebezpečí v silničním provozu,“ říká Lisa Alonso Sánchezová, učitelka základní školy v Haare.

 

Inovativní technologie MAN podporuje řidiče v městském provozu

Aby byla silniční doprava co nejbezpečnější, nezaměřuje se MAN „pouze“ na další vzdělávání a školení řidičů, cestujících, cyklistů a chodců, ale především na inovativní technologie. „Další zvyšování bezpečnosti všech účastníků silničního provozu je to, co nás žene kupředu. Proto důsledně vkládáme naše zkušenosti a odborné znalosti do vývoje inovativních asistenčních systémů,“ říká Rudi Kuchta. Zvláštní podporu při jízdě ve městě poskytuje asistent pro odbočování s rozpoznáváním chodců a aktivním varováním – účinné opatření proti nehodám způsobeným mrtvým úhlem. Okolí vozidla je sledováno kamerami a systém řidiče vizuálně a zvukově varuje v případě hrozící nebezpečné situace nebo kolize.