ČISTÁ A TICHÁ DISTRIBUCE V OÁZE KLIDU

Dodávková vozidla

ČISTÁ A TICHÁ DISTRIBUCE V OÁZE KLIDU

Společnost „Johann Fischer“, tradiční dopravce na německém ostrově Norderney, rozšířil svou flotilu o tři vany MAN eTGE. Dodávky s plně elektrickým pohonem jsou ideální pro rozvoz zboží v lokalitě, kde si rekreanti chtějí užít klid, pohodu a čerstvý vzduch.

Ostrov Norderney, oáza klidu, odpočinku a čistého vzduchu, leží na severu Německa (administrativně patří k Dolnímu Sasku) uprostřed Waddenského moře a od roku 2009 je součástí světového dědictví UNESCO. A protože jde o klimatický lázeňský resort, místní dopravce Georg Fischer začal loni využívat elektrickou mobilitu. Narodil se v Norderney a reprezentuje již čtvrtou generaci rodiny, která má na tomto ostrově dopravní společnost „Johann Fischer“. Provozuje flotilu s 35 vozy MAN – mezi nimi několik tahačů a od podzimu i tři vany eTGE. S elektrickými dodávkovými vozy chce jít příkladem. Norderney je známý v celém Německu i mimo něj a návštěvníci ostrova mají vztah k přírodě. „Pokud dáme dobrý příklad tady, bude se šířit,“ říká šéf firmy. Vede jednu z prvních společností působících na ostrově v Severním moři, která přechází na elektrickou mobilitu.

Zásobuje obchody i hotely na ostrovech

Georg Fischer reprezentuje „distribuční centrum“ pro Norderney a další ostrovy. Jeho hlavní činností je rozvoz zboží podél pobřeží Severního moře. Provozuje velký sklad na pevnině ve městě Norden, kde ostatní dopravci vykládají zboží a společnost „Johann Fischer“ odtud zásobuje řetězce obchodů s potravinami, drogerií, ale přepravuje dokonce i stavební materiál. Svou flotilu má speciálně přizpůsobenou provozu na ostrovech a zaměstnává 85 pracovníků – řidičů i personál skladů v Nordenu a na Norderney. Větší trucky se sice mohou dopravit na ostrov trajektem, jenže nesmějí jezdit po ostrově, a tak je zboží třeba vyložit ve skladu dopravce vedle přístavu. Potom se nakládá do menších vozidel včetně elektrických eTGE, které úzkými uličkami městečka Norderney distribuují nápoje, potraviny a různé zásilky do hotelů, penzionů a obchodů. I zavazadla rekreantů do jejich dočasných domovů rozvážejí elektrické vany.

Tři dodávky eTGE považuje Georg Fischer za ideální přírůstek ve svém vozovém parku. Vzhledem ke vzdálenosti v rámci ostrova je jejich dojezd do 130 km naprosto dostačující – jedno nabití baterie často vystačí na dva plné pracovní dny. Trojice elektrických vanů využívá nabíječky instalované přímo v objektu dopravní společnosti. A provoz eTGE je nehlučný, takže neruší turisty, kteří na Norderney hledají klid a ticho. Šéf firmy je přesvědčen i o komfortu za volantem e-vanu: „Na elektrický pohon si rychle zvyknete. Elektrická dodávka nemá řadicí páku a dodává na poháněnou nápravu plný výkon.“ Kromě toho dodávky eTGE nabízejí vše, na co je u značky MAN zvyklý dlouhá léta. „Jsem naprosto přesvědčen o kvalitě svých vozů MAN, o jejich precizním vypracování a spolehlivosti – nikde nic nevrže ani neskřípe,“ dodává Georg Fischer.