DALŠÍ TAHÁKY PRO TRUCKY NOVÉ GENERACE

Nákladní vozidla

DALŠÍ TAHÁKY PRO TRUCKY NOVÉ GENERACE

Díky zcela novým sofistikovaným prvkem výbavy budou nákladní vozidla z nejnovějších modelových řad TGX, TGS, TGM a TGL ještě bezpečnější, efektivnější, ale také digitalizovanější, přičemž dále zlepší komfort jejich používání.

Kamerový systém MAN OptiView namísto konvenčních zrcadel, podpora při jízdě MAN CruiseAssist, další úspory paliva až do 3,7 procent nebo aktualizace přes internet prostřednictvím MAN Now a nové digitální služby … Toto je jen část z inovací, které přijdou na trh v průběhu 2. pololetí 2021 a počátkem roku 2022, aby poskytly řidičům a dopravním společnostem trvalé výhody při jejich každodenní práci.

„Víme, že byznys našich zákazníků nestagnuje, takže i my v MAN nepřestáváme zdokonalovat naše produkty. Pracujeme na tom, aby naše nová generace trucků byla efektivnější, bezpečnější, inovativnější, a ještě více pozornosti věnujeme zjednodušení každodenní práce našich zákazníků a řidičů, díky čemuž jsme spolehlivý a kompetentní partner, „říká Göran Nyberg, člen představenstva pro prodej a zákaznická řešení v MAN Truck & Bus.

Inovativní asistenti

Co se týče nových produktů, tak jedním z hlavních taháků je MAN OptiView. Tento nový volitelný systém nahrazuje tradiční vnější zrcátka – pracuje pouze s kamerami umístěnými na přední části, resp. bocích kabiny. Kamerový systém promítá situaci kolem vozidla na dvou velkých displejích s vysokým rozlišením, které jsou umístěny na sloupku A, další vizuální informace zobrazuje displej mediálního systému. Řidič má na výběr několik zobrazení a každé z nich důsledně eliminuje mrtvé úhly, zlepšuje přehled a především výrazně zvyšuje bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Do konceptu je integrována také funkce asistenta odbočování.

K ještě bezpečnější jízdě přispívá nový asistent, který pomáhá vyhnout se kolizím při změnách jízdních pruhů. Jde o rozšíření předchozí podpory pro jízdu v pruhu: V případě bezprostředně hrozící srážky systém aktivně zasáhne do řízení a předejde kolizi. Nová funkce MAN CruiseAssist zase poskytuje další formu elektronické pomoci při řízení vozidla: Při provozu na dálnici dokáže trucky TGX a TGS nezávisle řídit, brzdí i akceleruje, a to i v případě zácpy. Ačkoli řidič musí mít ruce stále na volantu, systém mu velmi usnadňuje práci a nabízí významné výhody v oblasti bezpečnosti. Oba tyto prvky jsou k dispozici od července 2021. Asistenční systémy pro předcházení kolizím, podporu při změně jízdního pruhu a pro odbočování, které jsou již k dispozici pro modely TGX a TGS, si od října lze objednávat i na vozidla TGM.

I nový asistenční kamerový systém pro odbočování s funkcí varování od MAN Individual poskytuje více bezpečnosti – zejména pro starší vozidla, do kterých se dá namontovat dodatečně.

Udržitelná efektivnost

Pokud jde o hospodárnost, nákladní vozidla MAN nové generace, které jsou díky spotřebě paliva zredukované až o 8,2 % už nyní velmi efektivní, budou jezdit ještě úspornější.

Nová funkce dynamického nastavení kroutícího momentu a snížení rychlosti při jízdě na volnoběh také ovlivňují zredukování spotřeby paliva. V kombinaci s vysoce účinnou převodovkou MAN TipMatic 12, která se nyní standardně dodává do běžných tahačů návěsů a se zdokonalenou aerodynamikou (kamerový systém namísto vnějších zpětných zrcátek, nová sluneční clona pro kabiny GM a GX), dokáží motory D26 dosáhnout v dálkové dopravě další úsporu paliva až 3,7 %.

 

Pohled do budoucnosti digitalizace

Manažeři flotil budou mít radost z rozšířené palety aktualizování funkcí přes internet a nových funkcí v bezplatné aplikaci MAN Driver App, což také přispívá k efektivitě. Nástroj na analyzování nasazení řidičů a vozidel – MAN Perform – bude aktualizován v druhé polovině roku 2021, resp. do začátku roku 2022. Poskytne nové prvky, například automatické zprávy o vozovém parku a vodičích i možnost integrovat další údaje související s výkony.

A nakonec ještě jedna zajímavá informace: Digitální nabídka v rámci nové generace trucků MAN roste i v důsledku toho, že aplikace MAN Driver App má vedle předchozích i nové funkce jako podpora kontroly odjezdu a hlášení škod, vyhledávání servisů MAN nebo krátké instrukce ohledně provozu. Kromě dalších 8 jazykových verzí jde především o doporučení řidičům zaměřené na ekonomický styl jízdy a ve spojení se službou MAN Perform nabízí i vysvětlení vyhodnocení analýzy individuálního stylu jízdy pomocí aplikace. To umožňuje řidičům využívat novou generaci nákladních automobilů MAN ještě komfortnější a dopravci profitují z ještě větší produktivity. Vše duchu základnímu principu MAN: Simplifying Business.