Další úspěch designerů MAN

Autobusy

Další úspěch designerů MAN

Model Lion’s City E dosáhl dalšího triumfu: porota Automotive Brand Contest udělila plně elektrickému městskému autobusu značky MAN prestižní mezinárodní cenu za design v kategorii užitkových vozidel.

Německá rada pro design ve své soutěži pro automobilové značky každoročně oceňuje výjimečný produktový a komunikační design. Porota složená z novinářů, designérů, expertů na komunikaci a akademiků uděluje ceny celkově v 13 kategoriích a 4 speciálních kategoriích. Autobus MAN Lion’s City E vyhrál prestižní ocenění v kategorii Užitková vozidla. „Automotive Brand Contest je jedinou nestrannou mezinárodní designovou soutěží pro automobilové značky, takže konkurence je tvrdá. O to více nás těší, že MAN Lion’s City E vyhrál,“ říká Rudi Kuchta, ředitel autobusové obchodní skupiny v MAN Truck & Bus. „Ocenění ukazuje, jak byl přijat design našeho elektrického autobusu. Za tím vším je vysoce motivovaný tým, který během posledních let odvedl skvělou práci. Je to něco, na co opravdu můžeme být hrdí.“

Jedním z faktorů, které rozhodly o vítězství modelu MAN Lion’s City E, je jeho nadčasový, moderní a výrazný vzhled. „Naši designéři rozvinuli důmyslný koncept nové generace městských autobusů do průkopnického designu e-mobility. Objevil se elektrický autobus, který má svůj vlastní design, ale současně je okamžitě jasné, že patří do nové rodiny MAN Lion’s City,“ řekl Stephan Schönherr, viceprezident pro design autobusů a muž odpovídající za stylistické řešení autobusů MAN a NEOPLAN. A dodává: „Tato nejnovější cena z Automotive Brand Contest a mnoho dalších ocenění včetně iF Design Award 2020 přesvědčivě potvrzují skvělou práci, kterou odvedl náš tým. Podtrhují též naši základní ideu, že autobusy navrhované pro potřeby městské dopravy dneška a zítřka musí vypadat také přitažlivě.“

Porota ocenila nadčasový styl i celkový koncept

Elegantní design zvýrazňující kontury plně elektrického autobusu přináší do městských ulic nový styl, který okamžitě upoutá pozornost. Kromě toho designové prvky charakteristické pro tento model zdůrazňují specifický rys vozidla: jeho elektrický pohon. Obzvláště přitažlivě působí dynamická „čepel“ na obou stranách přední části karoserie a atraktivní vzhled kompletizují ideální proporce struktury střechy.

Za působivým exteriérem nezaostává ani optimalizovaný prostor pro cestující s bezbariérovým přístupem, přičemž zajímavým prvkem je modifikovaná zadní sekce. Uvolněné místo, které v konvenčních verzích zabírá dieselový motor, designéři kreativně využili a vzadu vytvořili prosvětlenou část se čtyřmi dalšími sedadly. Porota ocenila dynamické nadčasové linie, díky kterým autobus získal svůj osobitý styl, a kvitovala také použití nových technologií a materiálů na snížení hmotnosti. „Celý exteriér je segmentovaný. Koncept barev, čalounění a osvětlení vytváří v interiéru pocit světla a prostornosti. Ergonomicky navržená kabina řidiče má působivě vysokou úroveň funkčnosti,“ uvádí se ve verdiktu poroty.

Vítězem není „jen“ design

Model MAN Lion’s City E se poprvé představil veřejnosti na výstavě IAA 2018. Od té doby zapůsobil na každého svojí inteligentní konstrukcí a špičkovou technologií. Díky důkladně promyšlenému celkovému konceptu a se svojí osvědčenou technologií baterií nabízí operátorům městské hromadné dopravy co nejjednodušší vstup do světa e-mobility. „Stále více operátorů si toho váží,“ komentuje Rudi Kuchta. Dvanáctimetrová verze modelu Lion’s City E odveze 88 cestujících, 18metrový model má přepravní kapacitu 120 cestujících. Plně elektrická pohonná soustava krátkého modelu generuje výkon od 160 kW po maximálních 240 kW a u kloubové varianty v rozsahu 320 kW až 480 kW. Energii dodávají modulární baterie s instalovanou kapacitou 480 kWh, resp. 640 kWh v 18metrové verzi. Autobus MAN Lion’s City E spolehlivě dosahuje dojezdu 200 km během celé životnosti baterií (v optimálních podmínkách dokonce až 270 km).