DALŠÍ VERZE ELEKTRICKÉHO VANU

Dodávkové vozy

DALŠÍ VERZE ELEKTRICKÉHO VANU

Ve spolupráci s renomovanými výrobci nástaveb MAN Truck & Bus nabízí nové verze modelu eTGE. Odteď je k dispozici varianta se skříňovou nástavbou a také valník nebo trojstranný sklápěč.

Dosud byl plně elektrický van značky MAN k dispozici jako dodávka nebo ve verzi kombi pro přepravu osob. Aby MAN Truck & Bus nabídl svým zákazníkům ještě širší sortiment lehkých užitkových vozidel, nabízí ve spolupráci s renomovanými výrobci eTGE se skříňovou nástavbou, jako valník i trojstranný sklápěč.

Model MAN eTGE se skříňovou nástavbou už provozuje obchodní řetězec s nábytkem v Holandsku. Využívá ho na ekologické doručování nejednou objemných kusů nábytku v rámci Amsterdamu. Tímto krokem nábytkářská společnost přispívá ke zlepšení kvality ovzduší ve městě na řece Amstel. Fakt, že stále více společností uvažuje stejným způsobem, se odráží na aktuálních statistikách registrací nových vozidel v Evropě (EU 27 + 3). Od ledna do května 2021 počet prodaných bateriových elektrických vanů s celkovou hmotností mezi 3 a 6 tunami stoupl ve srovnání se stejným obdobím v roce 2020 více než dvojnásobně – na zhruba 2200 vozidel (+135%).

„V nové skříňové verzi se eTGE stává ještě atraktivnějším pro rozvoz zboží. Protože mnoho zákazníků ze sektoru městské distribuce má zájem o velký objem nákladového prostoru – buď na dodávání množství rozměrných on-line objednávek nebo na rozvážení nábytku. Zároveň je stále důležitější, obzvláště ve městě, snižovat emise výfukových plynů a hluk. MAN eTGE se skříňovou nástavbou je proto ideální kombinací, „vysvětluje Martin Imhoff, vedoucí produktového marketingu vanů v MAN Truck & Bus.

Se skříňovou nástavbou, která má objem 13,5 m3, poskytuje MAN eTGE nákladní prostor dlouhý 3280 mm, široký 2060 mm a vysoký 2000 mm (volitelně 2200 mm). Nakládací hrana je ve výšce 1050 mm nad zemí. Přístup do nákladového prostoru usnadňují vysouvací schůdky se 4 stupínky umístěny v zadní části. Uvnitř skříně na bocích a vpředu jsou kolejnice pro flexibilní a bezpečné upevnění nákladu. Skříňová nástavba je z produkce společnosti SPIER Fahrzeugwerke z německého Steinheimu.

Druhá novinka v produktové řadě MAN eTGE je určena pro jiné účely – pro komunální služby, stavební průmysl i pro zahradnictví a terénní úpravy. Tam se uplatní elektrický valník nebo třístranný sklápěč a MAN taková vozidla nyní nabízí ve spolupráci s nástavbářem Schoon Fahrzeugsysteme z Wiesmoor (Německo). Korba má rozměry 3255 x 2040 mm (délka x šířka), sklápěcí bočnice jsou vysoké 300 mm a do podlahy je integrovaných 10 upevňovacích ok, každé dimenzované na napínací sílu 500 daN. Valník má užitečné zatížení 820 kg, třístranný sklápěč odveze 750 kg.

Při nových provedeních vanu MAN eTGE zůstaly nezměněny technické parametry pohonné soustavy: kapacita baterie je 35,8 kWh a výkon elektromotoru 100 kW. Jeho točivý moment 290 Nm dodává vozu vysokou úroveň agility potřebné pro typický pracovní režim v městské distribuční dopravě. Podle testovací metodiky WLTP má dojezd 115 km, ale v reálném provozu ve městě přejde na jedno nabití baterií 120 až 130 km (v závislosti na podmínkách při přepravě).

Důležitou výhodou modelu eTGE je rozsáhlá výbava z hlediska bezpečnostních prvků, z čehož profitují i nové varianty. K sériovému vybavení patří například asistent nouzového brzdění, aktivní asistent pro jízdu v pruhu, asistent rozjezdu do kopce, asistent dálkových světel, identifikování únavy řidiče a korigování vlivu bočního větru. Parkovací snímače vpředu a vzadu podporují bezpečné manévrování v prostoru nakládání a vykládání, zatímco LED reflektory a LED denní světla garantují výbornou viditelnost. Co se týče komfortu při práci, elektrická dodávka MAN má multifunkční volant a sedadlo řidiče Comfort Plus, klimatizaci Climatronic i informačně-zábavní systém MAN Media Van Navigation.

Aby byl přechod na elektrickou mobilitu co nejplynulejší, MAN nabízí provozovatelům vozových parků poradenství od expertů z MAN Transport Solutions. Kromě jiných věcí odpoví na otázky týkající se například nabíjecí infrastruktury, správy baterií a rentability. Provozovatelé elektrických vozidel MAN se mohou spolehnout na profesionální podporu i pokud jde o služby. Servisní týmy MAN jsou kvalitně připraveny na údržbu i opravy elektrických vozidel a dílny mají speciální vybavení.