Dražba „tetovaného“ trucku

Technika a umění

Dražba „tetovaného“ trucku

Roku 2014 společnost MAN Truck & Bus vyhlásila designérskou soutěž, ve které měli výtvarníci za úkol na kabinách tahačů barvami a tvary interpretovat texty písní z nového alba německé rockové hvězdy Petra Maffaye. Tak vznikly „Tattoo Trucks“.

Šest výjimečných vozidel (na snímku) a každé z nich je umělecké dílo na kolech. První cenu 10 000 eur získal tehdy za svůj návrh východoněmecký umělec Sebastian Bieler. Porota tři nejlepší návrhy vyhodnotila na základě barevné kompozice, umělecké interpretace skladeb, vizuálního efektu, kreativity a řemeslného zpracování. Vozidla do soutěže MAN Tattoo Trucks pomalovali umělci technikou airbrush.

Nedávno vydražili poslední tahač ze série „tetované trucky“ – MAN TGX 18 440 4×2 LLS-U a výtěžek z akce byl poukázán Nadaci Petra Maffaye. Šlo o vítězný exemplář, na kterém autor návrhu barvami interpretoval skladbu Schwarze Linien (Černé čáry). Při aukci se nabídka vyšplhala na 102 000 eur a za tuto částku ho přiklepli panu Hermannu Stegmaierovi, generálnímu řediteli společnosti Business Fleet Services.

Nadace se stará o znevýhodněné děti v různých evropských zemích a tento projekt je již mnoho let srdeční záležitostí sympatické rockové hvězdy. Peter Maffay a MAN úzce spolupracují od roku 2012.  Výrobce trucků například poskytl zpěvákovi na tři turné až 15 tahačů MAN TGX a dva autobusy MAN Lion’s Coach.