Výkonný i s elektrickým pohonem: MAN eTGM nabízí nové možnosti použití

Nákladní vozidla

Výkonný i s elektrickým pohonem: MAN eTGM nabízí nové možnosti použití

První MAN s bateriovým elektrickým pohonem v sektoru se stavebními materiály uvedla nedávno do provozu společnost STARK Deutschland. Distribuční model eTGM, na jehož financování se podílela spolková země Hesensko, bude na staveniště dodávat stavební materiál.

  • „Jsme přesvědčeni, že v budoucnu bude téma udržitelnosti ještě silnějším faktorem úspěchu,“ tvrdí Timo Kirstein, výkonný ředitel pro prodej ve společnosti STARK Germany
  • Univerzita aplikovaných věd ve městě Fulda monitorovala test eLogistics
  • Úkolem eTGM je poskytnout základní údaje pro vývoj spolehlivé strategie, jak dekarbonizovat distribuci zboží nákladními vozy v městských aglomeracích
  • Lokalitami jsou Frankfurt nad Mohanem a Darmstadt

STARK Deutschland je první německou společností na trhu stavebních materiálů, která se zúčastnila praktických zkoušek pro eLogistics ve spolupráci s Univerzitou aplikovaných věd z města Fulda. V centru pozornosti při testování této aplikace je dodávání stavebních materiálů plně elektrickým nákladním vozidlem MAN eTGM v kombinaci s elektrickým vysokozdvižným vozíkem.

Pro eTGM jde o první nasazení v sektoru obchodu se stavebními materiály, což v praxi znamená novou oblast využití e-trucku na rozmanitějších trasách. Firma STARK Germany je součástí STARK Group se sídlem v Kodani a patří k jedněm z předních prodejců stavebních materiálů v Německu. Má přibližně 260 poboček, ve kterých zaměstnává kolem 6000 pracovníků a vytváří roční obrat zhruba 2,5 miliardy eur.

„Je třeba, aby se na cestě k udržitelné nákladní dopravě podílela všechna odvětví. Proto jsem velmi rád, že o výkonnosti našeho elektrického trucku jsme přesvědčili STARK, zákazníka z oblasti stavebnictví. My v MAN jsme pevně přesvědčeni, že elektrická mobilita je klíčovou technologií, se kterou bude přetváření dopravního sektoru úspěšné po ekologické i ekonomické stránce.“ Tento praktický test bude probíhat v regionu Rýn-Mohan ve spolupráci s Univerzitou aplikovaných věd Fulda. Nabíjecí stanice o výkonu 55 kW byly zřízeny v pobočkách Raab Karcher (značka společnosti STARK Germany) ve Frankfurtu nad Mohanem a v Darmstadtu – tam eTGM začíná i končí své distribuční trasy. V rámci praktického testu budou v následujících měsících shromažďovány údaje, aby bylo možné prozkoumat potenciál elektrických trucků v distribučním sektoru nákladní dopravy.

Projekt, kterým se prodejce stavebních materiálů připojil k iniciativě spolkové země Hesensko na podporu udržitelné dopravy, odstartoval na sklonku loňského roku, kdy byl uveden do provozu distribuční MAN eTGM o celkové hmotnosti 26 tun. „Už v březnu 2021 se STARK Group zavázala plnit cíl Pařížské klimatické dohody. Akvizicí e-trucku a spuštěním projektu se nyní ještě intenzivněji snažíme dosáhnout této mety v Německu – spolu s Univerzitou Fulda a našimi silnými dodavatelskými partnery,“ říká Michael Knüppel, generální ředitel STARK Germany.

Také Christoph Huber, předseda představenstva MAN Truck & Bus Deutschland GmbH, zdůrazňuje aspekt udržitelnosti: „Dlouhodobým cílem je udržitelnější orientace dopravního sektoru v Německu. Jako výrobce užitkových vozidel chceme zásadně přispět našimi vozidly, která jezdí lokálně bez emisí a zároveň poskytnout našim zákazníkům komplexní podporu na cestě k elektrické mobilitě včetně poradenství, školení řidičů a výborného servisu.“ Michael Voll, vedoucí poradenského oddělení pro dopravní řešení v MAN, dodává, že konzultační projekt ve STARK Germany byl mimořádně zajímavý: „Nejprve jsme analyzovali potenciální trasy ve třech různých městech. A pak jsme na bázi užšího výběru sestavili pro klienta doporučený postup při počátečním nasazení eTGM.“

Jelikož přes 95 % z přibližně 260 poboček v síti STARK Germany již využívá zelenou elektřinu, uhlíková stopa projektu se zlepšuje také „tankováním“ zelené energie. Kromě toho zejména v městských oblastech je velkou výhodou minimální hlučnost eTGM, který se na rozdíl od nákladních vozidel se spalovacím motorem pohybuje po silnicích téměř nehlučně. „Po dvou týdnech provozu zpětná vazba od našich zákazníků potvrzuje, že účastí na společném projektu spolu s Univerzitou aplikovaných věd ve Fuldu jsme učinili správné a především průkopnické rozhodnutí,“ říká Timo Kirstein, ředitel STARK Germany. „Jsme si jisti, že téma udržitelnosti bude v budoucnu ještě silnějším faktorem úspěchu.“

Dojezd modelu MAN TGM 26.360 E LL (také má oficiální typové označení) je až 200 km – podle charakteru provozu a klimatických i topografických podmínek. Vůz pohání elektromotor o výkonu 264 kW (360 k), který poskytuje maximální točivý moment 3100 Nm. Přídavná zařízení, například. posilovač řízení, vzduchový kompresor a klimatizace, jsou ovládány elektricky a podle aktuální potřeby řízeny systémem energetického managementu, který šetří energii. Baterie lze nabíjet buď střídavým proudem nabíječkou o výkonu 22 kW, resp. 44 kW nebo „vysokovýkonným nabíjením“ stejnosměrným proudem (až 150 kW/800 V). Součástí vybavení vozidla je elektrický vysokozdvižný vozík s užitečným zatížením až 2,5 tuny, který je poháněn elektromotorem o výkonu 13 kW.