ETM Awards 2022: Čtyři ceny pro MAN Truck & Bus

ETM Awards 2022: Čtyři ceny pro MAN Truck & Bus

MAN Truck & Bus zvítězil ve čtyřech kategoriích v soutěži ETM Awards 2022, tradičním hlasování čtenářů tří německých odborných časopisů, kteří každoročně volí nejlepší užitková vozidla.

  • MAN TGS zvítězil v kategorii sklápěčů do 32 tun
  • MAN Lion’s Intercity LE zazářil v kategorii meziměstských autobusů
  • MAN Lion’s Coach zvítězil v kategorii vozidel již počtvrté
  • MAN eTGE vyhrál počtvrté za sebou v kategorii vozidel s nulovými emisemi

Téměř 6 000 čtenářů časopisů trans aktuell, lastauto omnibus a FERNFAHRER vydávaných nakladatelstvím ETM-Verlag (EuroTransportMedia) hlasovalo pro nejlepší užitkové vozy a nejlepší značky v tomto odvětví. O jejich přízeň a hlasy se ucházelo 216 modelových řad rozdělených do 16 skupin – od dodávek přes těžké nákladní vozy až po autobusy. Na slavnostním předávání cen, které se konalo 1. června v Berlíně během kongresu o budoucnosti užitkových vozidel, si společnost MAN Truck & Bus odnesla celkem čtyři ceny EMT Awards 2022.

„Ocenění ETM znamená pro náš tým prodeje a zákaznických řešení ve společnosti MAN velmi mnoho. Každoročně jsou hlasy čtenářů časopisů trans aktuell, lastauto omnibus a FERNFAHRER vyhlašovány nejlepší užitkové vozy a značky. Skutečnost, že pravidelně vítězíme v konkurenci více než 200 konkurentů v kategoriích Nejlepší dodávka, Nejlepší nákladní automobil a Nejlepší autobus, nás naplňuje velkou hrdostí a motivuje nás do budoucna,“ říká Friedrich Baumann, člen představenstva společnosti MAN odpovědný za prodej a zákaznická řešení. Christoph Huber, předseda představenstva společnosti Man Truck & Bus Deutschland GmbH, dodává: „Naše výrobky letos opět zaujaly v kategoriích nákladních automobilů, autobusů a dodávek. Těší nás, že plně elektrický MAN eTGE a MAN Loin’s Coach získaly první místo v soutěži ETM Awards již počtvrté v řadě.“¨

Jednička mezi sklápěči do 32 tun: MAN TGS

Ať už jde o lepší jízdní výkony, vyšší komfort, maximální přepravní kapacitu, špičkovou kvalitu a odolnost, příkladnou bezpečnost, ekologickou kompatibilitu nebo digitální konektivitu, MAN TGS splňuje všechna očekávání. Jedná se o všestranný nákladní automobil dokonale připravený pro použití v dopravě, který svým výkonným pohonem, bezkonkurenční nosností a jedinečnou ergonomií určuje standardy v tomto segmentu.

Modelová řada MAN TGS je vybavena také praktickou výbavou: v hustém provozu usnadňuje řidiči práci asistent pro jízdu v dopravní zácpě a funkce Stop&Go adaptivního tempomatu ACC, která udržuje bezpečný odstup od vozidel jedoucích vpředu. MAN TGS nastavuje laťku také díky své elektronicko-elektronické architektuře a inovativním digitálním službám.

Inovativní digitální systém MAN OptiView, který nahrazuje běžná vnější zpětná zrcátka, přispívá k větší bezpečnosti na silnici. Podporuje řidiče v potenciálně rizikových situacích, jako je manévrování, odbočování a změna jízdního pruhu, tím, že poskytuje optimální přehled o dopravní situaci. MAN OptiView toho umí mnohem více než běžná zrcátka. Kromě zákonem stanovených zorných polí zobrazuje pohledy speciálně přizpůsobené různým jízdním situacím (např. odbočování, manévrování, jízda po dálnici). Provozní režim a koncepce zobrazení MAN OptiView jsou optimálně přizpůsobeny potřebám přirozeného lidského vnímání. Umožňují řidiči rychle vizuálně vnímat dopravní situaci a okolní prostředí, spolehlivě je vyhodnotit a bezpečně se s nimi vypořádat.

Systém EasyControl byl vyvinut tak, aby řidič mohl ovládat některé funkce, i když již vystoupil z vozidla. Na vnitřním panelu dveří řidiče se nachází skupina čtyř tlačítek, kterými lze například zavřít posuvnou střechu, zapnout reflektory nebo nastartovat motor a vyklopit kbelík. A nemusí znovu nastupovat do kabiny. Ovládací prvky nejdůležitějších funkcí jsou buď předkonfigurovány, nebo je lze přiřadit individuálně podle přání zákazníka.

 

Dvojí úspěch autobusů MAN

První meziměstský autobus MAN Lion’s Intercity LE, který byl představen teprve loni. Díky své modularitě je velmi flexibilní a zájem vzbuzují i velmi příznivé celkové náklady na vlastnictví. Ze základního modelu lze odvodit šest konfigurací, které jsou přesně uzpůsobeny pro nasazení v městském provozu nebo na meziměstských trasách – samozřejmě s využitím nejmodernějších technologií a s všestrannou výbavou. Pohonnou jednotku s motorem D15 známým z předchůdce MAN Lion’s Intercity si zákazník může vybrat ve třech výkonových modifikacích (od 280 do 360 k) a se dvěma volitelnými automatickými převodovkami. S uvedením městské verze bude systém MAN EfficientHybrid k dispozici také pro všechny modely MAN Lion’s Intercity LE.

V kategorii vysokopodlažních vozů zvítězil již počtvrté vůz Lion’s Coach. Díky svému nadčasovému designu a vyváženým proporcím přináší na silnice jistotu i charakter. Barevné schéma, tvary a design interiéru sledují jasný cíl: cestující a řidiči by se měli od začátku cítit opravdu pohodlně. Příjemný, dobře zpracovaný interiér s harmonickými, elegantními barvami a nepřímým, průběžným LED osvětlením na celém stropě, které vytváří působivý pocit svobody, tento cíl splňuje. Velkoryse dimenzovaná skleněná střešní kopule navíc přináší do prostoru pro cestující další světlo.

Kromě těchto vlastností zaujme Lion’s Coach také propracovaným, vysoce účinným pohonným ústrojím a asistenčními systémy, které přispívají k nižší spotřebě paliva.

MAN eTGE: Čtvrté první místo v řadě

Model eTGE zvítězil počtvrté v řadě také v kategorii elektrických dodávek. Transportér MAN v plně elektrickém provedení lze objednávat od roku 2018 a je k dispozici jako valník, skříňový podvozek, třístranný sklápěč a také ve verzi kombi.