EXKLUZIVNÍ MINIBUS TGE COACH

Autobusy

EXKLUZIVNÍ MINIBUS TGE COACH

Kromě modelů TGE Intercity pro dálkovou dopravu, TGE City pro řešení mobility ve městě a flexibilního TGE Combi společnost MAN Truck & Bus začala nabízet zájezdový minibus postavený na bázi největší verze vanu TGE.

Pro modelový rok 2021 představuje MAN nový typ vozidla navržený tak, aby zkompletoval pečlivě konfigurovanou řadu minibusů. Tyto modely postavené na bázi úspěšného vanu MAN TGE přicházely na trh postupně od roku 2018 a v Evropě se jich prodalo již kolem 500. Jako první uvedl výrobce verzi kombi, která je úctyhodně všestranná při přepravě malých skupin a objednat si ji lze s dieselovým motorem nebo elektrickým pohonem. Primárně pro městskou dopravu je koncipován TGE City, solidní TGE Intercity se zase s oblibou využívá v kyvadlové i smluvní dopravě. A teď portfolio rozšířil pohodlný zájezdový model MAN TGE Coach, který se hodí pro nejrůznější úkoly – od komfortní přepravy hotelových hostů na letiště až po kratší zájezdy.

Kompaktní volba vhodná i na dlouhé cesty

Nejnovější přírůstek v portfoliu minibusů MAN TGE Coach vychází z extra dlouhé verze dodávky s vysokou střechou (délka 7,4 metru, výška bez klimatizační jednotky 2,62 m). Obzvláště při jízdě na dálnici dosahuje výjimečně nízké hodnoty spotřeby – i díky výbornému koeficientu aerodynamického odporu (Cx = 0,33) – a to ho staví v tomto segmentu na první příčky v palivové hospodárnosti. Dodává se standardně s nejvýkonnější verzí řadového čtyřválce se systémem vstřikování Common Rail a s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Tento osvědčený moderní dvoulitrový motor s výkonem 177 k (130 kW) generuje vydatný točivý moment 410 Nm, takže minibus může vyrazit i na výlety do hor. Kombinuje se s přesnou šestistupňovou manuálně ovládanou nebo komfortní osmistupňovou automatickou převodovkou – v každém případě je s takovým vozidlem radost jezdit. Odolný elektronický brzdový systém se 16palcovými kotouči a zesílené stabilizátory spolupracují se standardně dostupnými asistenčními systémy, aby byl provoz maximálně bezpečný. Volitelné vzduchové odpružení zvyšuje pohodlí cestujících na úroveň blízkou zájezdovým autobusům.

Díky celkové hmotnosti 5 tun může být toto exkluzivní zájezdové vozidlo vybaveno až 16 sedadly v různých konfiguracích, což z něj činí ideální volbu pro malé turistické skupiny a kyvadlovou přepravu. Sedadla s tříbodovými bezpečnostními pásy splňují vysoké standardy kvality, na výběr jsou dvě verze koženého designu nebo potahové materiály z kolekce pro autobusy MAN.

Hluboký zavazadlový prostor v krásné zadní části vozidla má již ve standardním provedení objem 1700 litrů. Kromě toho jsou uvnitř minibusu police na zavazadla a každý cestující má k dispozici světlo na čtení a větrací otvor – jako ve velkém autokaru. Nastupuje se rychle a pohodlně přes výkyvné dveře na pravé straně ovládané pantografem. První sedadlo za dveřmi se na přání dá vybavit i mikrofonem, aby sloužilo jako místo pro průvodce. V přední části vozu lze také instalovat 15litrovou chladničku na studené nápoje. Prostorný, světlý a přitažlivý interiér je dostupný ve dvou barevných schématech – protože cestování je mnohem příjemnější, pokud prostředí není jen šedé. Součástí některých konfigurací sedadel je i pevně instalovaný stůl – další způsob, jak dostat výbavu na jinou úroveň. Velká tónovaná okna s dvojitým zasklením zajišťují maximální izolaci před prudkým světlem i vnějším hlukem.

O příjemnou teplotu na palubě se stará plnoautomatická klimatizace Climatronic, kterou doplňuje samostatně ovládaný klimatizační systém s chladicím výkonem 13 kW namontovaný na střeše. Při intenzitě výměny vzduchu na úrovni 2040 m3 za hodinu a konstantním přísunu čerstvého vzduchu je TGE Coach perfektně připravený i na to, aby se popral s výzvami, které přináší pandemie koronaviru. Pro dodatečnou ochranu řidiče je možná instalace hygienického štítu z plexiskla. Vozidlo je již z výroby vybaveno konvektory s přídavným vodním topením, které poskytují špičkové vyhřívání interiéru v nepříznivých podmínkách a speciálně na cesty v chladných zemích. U každého sedadla je USB nabíjecí zásuvka a volitelná výbava obsahuje i WiFi vysoké kvality, aby cestující měli patřičný digitální komfort, který v dnešní době očekávají. Obzvláště v zájezdovém vozidle značky MAN, které je navrženo tak, aby splnilo každý požadavek – i v tomto novém, menším formátu.

Portfolio minibusů MAN postavené na vanu TGE

Přestavby dodávkových vozidel TGE na plnohodnotné minibusy realizuje MAN ve svém Bus Modification Center v německém městě Plauen. Kromě toho MAN spolupracuje s 20 zahraničními certifikovanými výrobci nástaveb včetně pobaltského experta ATLAS, který vedle modelů TGE Intercity a TGE City nyní vyrábí i nový zájezdový TGE Coach. Pochopitelně všichni partneři splňují přísné standardy kvality MAN.

Minibusy jsou stále populárnější volbou pro doplnění nebo nahrazení tradičních 12metrových autobusů – ať už k přepravě menších skupin, turistiku v příměstských a venkovských oblastech, resp. k zajištění dopravy ve městě mimo špičky. Nové služby ve sféře mobility, které se soustředí na flexibilitu a digitální řešení, velmi často preferují kompaktní formy dopravy, neboť přinášejí efektivní a finančně nenáročnou odpověď na dnešní potřeby cestování na požádání. Společnost MAN Truck & Bus nyní nabízí kompletní paletu ideální pro tento rostoucí segment: čtyři modely minibusů postavené na bázi spolehlivého a pohodlného vanu TGE.

Maximální bezpečnost: až 20 asistenčních systémů

Všechny modely minibusů MAN mohou ve standardní nebo ve volitelné výbavě využívat dvě desítky vyspělých asistenčních systémů. Díky tomu patří k nejbezpečnějším vozům na evropských silnicích. V nabídce je například elektronický parkovací asistent s boční ochranou, multifunkční kamera pro couvání, adaptivní tempomat ACC, systém monitorování okolí vozu s inovativní funkcí nouzového brzdění pro provoz ve městě, aktivní asistent udržování jízdního pruhu, rozpoznávání dopravních značek, asistent pro ochranu boků karosérie při manévrování, multikolizní brzda a nouzový brzdový asistent EBA. Pro každý model TGE je k dispozici odolné LED osvětlení s dlouhou životností a u modelů TGE City a TGE Coach patří ke standardní výbavě i statická světla do zatáček. Asistent pro změnu jízdního pruhu a asistent pro kompenzování bočního nárazového větru – technologie navržené specificky pro dlouhé jízdy po dálnicích – pomáhají v modelu TGE Coach redukovat stres řidiče.