Flotila pro jihoafrické město Durban

Autobusy

Flotila pro jihoafrické město Durban

Durban je opravdovým rájem dovolenkářů. Toto jihoafrické město u Indického oceánu každý rok okouzlí množství turistů svými atrakcemi a plážemi na koupání či surfování. Návštěvníci mají k dispozici několik druhů veřejné dopravy – včetně 150 nových městských autobusů, které si od společnosti MAN Truck & Bus nedávno převzal domácí operátor Durban Transport.

Společnost Durban Transport, jeden z nejvýznamnějších dopravních podniků v tomto pobřežním městě, zadal při tendru na autobusy velmi specifické požadavky. „O to víc jsme oslavovali, když jsme kontrakt získali,“ říká Gary Aliphon, manažer pro flotilové zákazníky v MAN Truck & Bus South Africa. „Provozovatel chtěl autobusy s vysokou podlahou, aby mohl obsluhovat i vyšší nástupiště a mezi prioritami bylo například použití antikorozních materiálů, které odolají zdejšímu podnebí.“ Další speciální úprava vycházela z klimatických podmínek převládajících v tomto městě na břehu oceánu: změnami prošlo chlazení motorů, díky čemuž bude spolehlivě fungovat i během mimořádně horkých letních dnů v Durbanu.

Základem nové flotily městských autobusů dodaných pro Durban Transport jsou vysokopodlažní podvozky MAN RR8 a RR9, motory Euro 5 s výkonem 235 kW/320 k a šestistupňové automatické převodovky. Bezpečnou jízdu garantuje ESP a elektronický brzdový systém, životní prostředí šetří snížená míra hluku a emisí ve výfukových plynech. Autobusy s délkou 12 metrů vyexpedoval montážní závod MAN v jihoafrickém městě Olifantsfontein. „Karosérie i podvozky dodal MAN, takže jsme dokázali zákazníkovi poskytnout vhodné řešení z jediného zdroje,“ zdůrazňuje Gary Aliphon.

Vedle jiných kvalit byl přesvědčivým faktorem moderní design. Elegantní estetika autobusů značky MAN je populární u dopravců, cestujících a odborníků, což dokazuje i množství mezinárodních ocenění, které během let vyhrál tým designérů MAN. Patří k nim i prestižní iF Design Award za výjimečný design, kterou MAN Truck & Bus letos získal již popáté za sebou. „Autobusy pro Durban v tomto ohledu samozřejmě nejsou výjimkou. Bodují moderním designem, který nejen zaujme na ulici, ale také významně zlepšuje jejich aerodynamiku,“ říká Gary Aliphon. Ba co víc, styl a bezpečnost jdou ruku v ruce: například denní LED světla jsou poutavým designérským prvkem, zároveň však garantují mimořádně dobrou viditelnost.

Autobusy zaujmou i svým interiérem. Velkorysé rozestupy mezi sedadly znamenají, že cestující se přepraví maximálně pohodlně, přičemž nastupování a vystupování usnadňuje funkce „kneeling“. A nezapomnělo se ani na řidiče: ovládací prvky jsou uspořádány tak, aby všechny důležité informace řidič viděl rychle a na první pohled. Dalším šikovným řešením je konstrukce bočních panelů ze sklolaminátu, který je nejen pevný a nerezaví, ale i velmi lehký. Díky zredukované hmotnosti a vylepšeným aerodynamickým vlastnostem jsou tyto vozy značky MAN velmi ekologické a zároveň mají nižší spotřebu i nižší náklady na údržbu.

„Hospodárnost, ekologičnost, komfort a bezpečnost byly pro Durban Transport při výběru městských autobusů rozhodujícími faktory. Tento zákazník měl však i velmi specifické požadavky, které jsme díky úzké vzájemné spolupráci splnili. Cílem bylo – a stále je – aby se řidiči i cestující dostali z bodu A do bodu B vždy bezpečně a pohodlně. I během extrémně horkého durbanské léta. A tento cíl se nám podařilo splnit,“ řekl Rudi Kuchta, šéf divize autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus.