„HOUSENKA“ Z TYROLSKA

Dodávkové vozy

„HOUSENKA“ Z TYROLSKA

MAN Truck & Bus představil v Rakousku pozoruhodné vozidlo: Kombi TGE 3.180 4×4 se speciálním pásovým pohonem, který umožňuje jízdu po zasněžených svazích, takže suverénně vyjede i tam, kam se předtím žádný van nedostal.

„Uháníte sněhem a je to senzační,“ komentoval Martin Zeller, ředitel pobočky MAN Truck & Bus v Innsbrucku, svou zkušenost za volantem TGE s pásovým pohonem. Servis MAN, který spravuje, zrealizoval konverzi běžné dodávky na offroadový zázrak. „Soupravu pásů vyvinula a vyrobila firma TrackSystems, která sídlí také v Tyrolsku. Společně jsme chtěli ukázat, že taková neobvyklá kombinace funguje i na modelu MAN TGE,“ dodává. S iniciativou přišli dva tyrolští prodejci Thomas Kofler a Fabian Bonora.

Protože jde o 9místné kombi s velkým nákladním prostorem, odveze lidi i zboží. Transportér vybavený pásy využijí například provozovatelé lanovek v horských oblastech, lze jím zásobovat odlehlé pastviny i v zimě nebo vozit hosty do zasněžených alpských hotelů. Úprava se dá udělat na všech karosářských verzích řady TGE, čili třeba na dodávce, ale i na podvozku s dvojitou kabinou a valníkovou nástavbou.

Překvapivý detail: Výměna kol za pásový pohon netrvá více než hodinu! Montáž, resp. demontáž, je podobná jako při výměně kola, takže kvůli ní není třeba jet do servisu. Redukční podložky, které se přimontují k náboji kolovými šrouby, umožní připojit pásy na jednotlivé nápravy. Brzdění nadále zajišťují standardní kotoučové brzdy. Díky jednoduchému „přezouvání“ není problém používat vozidlo celoročně: pásový pohon v zimě a kola v létě. Pohotovostní hmotnost TGE 3.180 4×4 s trakčními pásy je zhruba o 300 kg vyšší a šířka vozidla vzroste z 2,04 na 2,40 m. Po zasněžených svazích a měkkém terénu dokáže jezdit rychlostí maximálně do 50 km/h a doporučuje se využívat 1. až 3. převodový stupeň 8stupňové automatické převodovky.

Potenciál vozidla k překonávání extrémního terénu je pozoruhodný, vozidlo však samozřejmě nemůže jezdit po cestách. Na to je potřeba obout zpět pneumatiky.