IAA Transportation 2022: MAN formuje změnu

IAA Transportation 2022: MAN formuje změnu

Dekarbonizace nákladní dopravy, digitalizace logistiky a prohlubující se nedostatek řidičů nákladních vozidel – to jsou základní výzvy, kterým čelí dopravní společnosti. Na veletrhu IAA Transportation 2022 poskytne společnost MAN Truck & Bus odpovědi na tyto otázky.

●  IAA 2022: MAN formuje přechod od dieselových nákladních vozidel k inteligentním dopravním řešením bez emisí CO2 a šetrným ke klimatu

●  Nový motor MAN D26 s vyšším výkonem a točivým momentem a vylepšenou aerodynamikou přináší další 4% úsporu paliva

●  Pakety výbavy Lion S pro modely TGX a TGS jsou ještě exkluzivnější a více zaměřené na řidiče

Konvenční vozidla s ještě nižší spotřebou paliva, ještě atraktivnější a pohodlnější pracoviště řidiče, inovativnější digitální služby, ale zároveň výrobce na stánku MAN Truck & Bus na veletrhu IAA Transportation prezentuje jako klíčová témata budoucnost inteligentně propojené dopravy bez emisí CO2 a vývoj autonomních vozidel. Kromě toho bude mít v Hannoveru výstavní premiéru prototyp plně elektrického nákladního automobilu v téměř sériové verzi, který MAN uvede na trh v roce 2024. Nový e-nákladní automobil s denním dojezdem až 800 kilometrů a možností megawattového nabíjení elektrifikuje nejen dálkovou dopravu, ale díky své všestrannosti také všechny běžné oblasti dopravy, které dnes pokrývají nákladní automobily s dieselovými motory. Bude se vyrábět souběžně s konvenčními modely na výrobní lince, což zaručuje mimořádně flexibilní přechod z dieselového na elektrický pohon. Spolu s komplexním poradenstvím v oblasti elektromobility a nabíjecí infrastruktury MAN výrazně usnadňuje dopravním podnikům přechod na pohon bez emisí CO2.

Změna směrem k udržitelné a klimaticky neutrální mobilitě probíhá stále rychleji, zejména v dopravě. Proto se MAN na letošním veletrhu IAA Transportation v hale 12, stánek C20, zaměřuje na megatrendy, které tuto transformaci provázejí: Nulové emise pro silniční nákladní dopravu bez emisí CO2, digitalizace pro optimální integraci nákladních vozidel do dopravních procesů a autonomní řízení pro větší bezpečnost a efektivitu, cílené využití omezených zdrojů řidičů a inteligentní, ke klimatu šetrná kombinace různých druhů dopravy. Aktivní utváření této transformace však znamená i zachování inovativnosti běžných produktů.

„Našim zákazníkům zjednodušujeme každodenní práci díky ještě nižší spotřebě paliva, ještě většímu zaměření na potřeby řidičů a užitečným digitálním službám, jako je automatická platba za kamion na pumpě. Do výroby zavádíme větší flexibilitu a náš budoucí e-truck se bude vyrábět na lince vedle konvenčních modelů, takže můžeme operativně vyrábět nákladní vozy s elektrickým nebo dieselovým pohonem – podle přání našich zákazníků. Po zahájení výroby bude náš nový elektrický model vhodný pro všechny oblasti dopravy, ať už pro regionální distribuci biomléka nebo dálkovou přepravu „zelené“ oceli. Důsledně doprovázíme naše zákazníky při přechodu na e-mobilitu, přičemž využíváme naše dlouholeté zkušenosti s e-busy i e-vanami a elektrickými TGM při distribuci zboží,“ vysvětluje Alexander Vlaskamp, předseda představenstva společnosti MAN Truck & Bus, přístup mnichovského výrobce k udržitelné a klimaticky neutrální dopravě.

Elektrický nákladní automobil na pokraji výroby

Těžištěm prezentace mnichovského výrobce užitkových vozidel je prototyp nového e-trucku MAN v téměř sériové verzi, který bude uveden do provozu u prvních zákazníků od roku 2024. Z technického hlediska je toto vozidlo pozoruhodné svou přípravou na budoucí megawattové nabíjení – díky velké nabíjecí kapacitě a krátké době dobíjení je elektrický nákladní vůz MAN předurčen pro těžkou dálkovou dopravu s denním dojezdem 600 až 800 kilometrů. U příští generace baterií (přibližně od roku 2026) se očekává dojezd až 1 000 km na jedno nabití. To znamená, že spolu s nízkými provozními náklady a nejlepší energetickou bilancí nabízejí bateriová vozidla nejvhodnější technologii pro budoucí vozové parky bez emisí CO2. Z hlediska rozmanitosti použití a možných koncepcí karoserie se budoucí MAN eTruck plně vyrovná dnešním dieselovým nákladním vozům – ať už jde o dálkovou přepravu chlazených potravin bez emisí CO2, čistý a tichý svoz odpadu ve městě nebo plně elektrickou přepravu materiálu na staveniště.

Nulové emise: holistický přístup k přechodu na elektřinu

Pro úspěšnou konverzi vozového parku s dieselovými motory na elektrický pohon je třeba provést komplexní analýzu potřeb zákazníků v dostatečném předstihu před nákupem e-nákladního vozidla. Proto společnost MAN eMobility Consulting, kterou MAN poprvé představuje na IAA společně s novým elektrickým modelem, bude poskytovat nejen poradenství v oblasti provozu vozidla, ale také konzultace s ohledem na specifické provozní podmínky zákazníka. To zahrnuje optimalizaci nákladů, analýzu používaných tras, přizpůsobení vozového parku provoznímu režimu a je nutné také poradenství ohledně infrastruktury pro nabíjení. Digitální nástroje, jako je nový MAN eReadyCheck, který mohou zákazníci používat od IAA, umožňují řídit trasy dodávek výhradně elektricky. Nebo pomocí MAN eManager může manažer dopravy sledovat důležité informace o nabíjení všech nákladních vozidel ve vozovém parku. Tato digitální podpora je součástí systému eSolutions, který na veletrhu představí odborníci ze společnosti MAN Transport Solutions, a přítomni budou také různí partneři z oblasti nabíjecí infrastruktury.

Digitalizace: pomocníci v každodenním dopravním provozu

V oblasti digitalizace poskytne společnost MAN na svém stánku přehled široké nabídky stávajících digitálních služeb a výhled na digitální služby, které se chystají. S MAN Now je již nyní možné aktualizovat mapové podklady pro navigaci a přes internet lze do vozidla nahrát funkce, jako je MAN EfficientCruise a specifické jízdní programy.

Díky digitálnímu řízení údržby MAN ServiceCare lze servisní práce provádět rychle a snadno a online systém sledování efektivity MAN Perform pomáhá zajistit, aby vozidlo vždy fungovalo hospodárně. MAN na IAA poprvé představuje také nový digitální platební systém, který řidičům výrazně usnadňuje návštěvu čerpací stanice a správcům vozových parků evidenci výdajů za pohonné hmoty.

Automatizace: přechod na autonomní přepravu mezi logistickými centry

Vedle jízdy bez emisí CO2 je autonomní řízení zásadním nástrojem pro udržitelnou nákladní dopravu. Plusy: méně nehod způsobených chybou řidiče, větší flexibilita a efektivita díky oddělení přepravních procesů od zákonem předepsaných dob řízení a odpočinku. Výhodou je také snížení počtu neatraktivních dálkových jízd ve prospěch náročnější a rozmanitější práce za volantem v městské a regionální dopravě – pro ty řidiče, kteří jsou ještě k dispozici.

Na příkladu různých praktických projektů, které v současné době probíhají, vysvětluje MAN mezikroky ve vývoji od autonomní jízdy v uzavřeném prostoru až po plně autonomní jízdu na dálnici mezi logistickými centry. Projekt ANITA se zaměřuje na autonomní přepravu kontejnerů v rámci silničního a železničního překladiště partnerské společnosti Deutsche Bahn. Cílem je výrazně zvýšit výkonnost procesu překládky, a tím také dosáhnout kombinované dopravy šetrnější ke klimatu. Na druhou stranu projekt ATLAS-L4 již pracuje na konkrétním využití autonomní přepravy mezi uzly, protože zákon o autonomním řízení umožňuje takové cesty v Německu od roku 2022. Do konce roku 2024 bude v rámci projektu ATLAS-L4 vyroben první nákladní automobil, který bude autonomně jezdit po německé dálnici.

Až o 4 % nižší spotřeba paliva a vyšší výkon

Pro nákladní automobily se vznětovým motorem přiveze MAN na IAA inovovaný motor D26. Díky řadě vylepšení bude mít tento specialista na dálkovou nákladní dopravu, těžkou distribuční dopravu a stavebnictví až o 3 % nižší spotřebu paliva než současný motor D26, který je již nyní vysoce úsporný. Přitom se u všech úprav zvýší točivý moment a výkon (+50 Nm, resp. +10 k). Další úspory v dálkové dopravě přinášejí nové aerodynamické prvky pro MAN TGX, které dále snižují odpor vzduchu a zlepšují jeho proudění do návěsu. Spolu s úsporami motoru to znamená snížení spotřeby paliva na dlouhé vzdálenosti až o 4 %.

Zaměřeno na řidiče: nová výbava Individual Lion S

V rámci veletrhu IAA Transportation 2022 přidává MAN do své stávající nabídky ještě více emocí. Exkluzivní vrcholná výbava Individual Lion S, která je oblíbená u řidičů i podnikatelů a nedávno získala prestižní ocenění Red Dot Design Award, bude k dispozici i pro MAN TGS, přičemž projde rozsáhlou modernizací. Speciální barevné provedení nyní zahrnuje ramena kamer systému MAN OptiView, která při zobrazování dopravní situace a ostatních účastníků silničního provozu eliminují mrtvé úhly. Typické červené stylistické prvky v interiéru a na kabině byly doplněny o nové vizuální akcenty. Aerodynamické kryty na bocích dlouhých kabin jsou mimo jiné zvýrazněny černými nebo červenými barevnými prvky a v nabídce je také atraktivní sada černých doplňků pro optiku.