IAA Transportation 2022: MAN představuje svůj přístup k udržitelné dopravě

IAA Transportation 2022: MAN představuje svůj přístup k udržitelné dopravě

IAA Hannover byl opět přehlídkou nejdůležitějších inovací v oblasti užitkových vozidel, dopravy a logistiky. Společnost MAN Truck & Bus ve svém stánku představila rozmanitou škálu inovací a přechod od dieselových nákladních vozidel k inteligentním dopravním řešením, která jsou šetrná ke klimatu a neobsahují CO2.

● MAN se ve své expozici zaměřil na megatrendy, které provázejí změnu směrem k udržitelné a klimaticky neutrální mobilitě.

● Mnichovský výrobce užitkových vozidel vystavoval 15 nákladních a dodávkových vozidel všech modelových řad.

● V centru pozornosti byl prototyp nového e-náklaďáku MAN v téměř sériové verzi s dojezdem 600 až 800 km.

● Individuální balíčky výbavy Lion S pro modely TGX a TGS jsou ještě exkluzivnější.

Největší světová platforma pro dopravu a logistiku byla po nucené přestávce způsobené pandemií znovu zahájena – akce v roce 2020 byla zrušena. Naposledy se tedy veletrh s tradičním názvem IAA Užitkové vozy konal v září 2018. Mezinárodní veletrh užitkových vozidel byl nyní přejmenován na IAA Transportation 2022 s novým sloganem a novou koncepcí, která pokrývá celé spektrum dopravy i logistiky. Během šesti dnů od 20. do 25. září představilo na hannoverském výstavišti své nejnovější produkty 1 402 vystavovatelů ze 42 zemí. Byl to přesvědčivý návrat tradiční akce.

Aktivní utváření transformace

Změna směrem k udržitelné a klimaticky neutrální mobilitě probíhá stále rychleji, zejména v dopravě. Společnost MAN se proto na své výstavě zaměřila na megatrendy, které tuto transformaci provázejí: Nulové emise pro silniční přepravu zboží bez emisí CO2, digitalizace pro optimální integraci nákladních vozidel do dopravních procesů a autonomní řízení pro větší bezpečnost a efektivitu, cílené využití omezených zdrojů řidičů a také inteligentní, ke klimatu šetrná kombinace různých druhů dopravy. Aktivní utváření této transformace však také znamená zůstat inovativní v oblasti běžných produktů. Ještě úspornější vozidla, ještě atraktivnější a pohodlnější pracoviště řidiče a ještě inovativnější digitální služby byly hlavními tématy stánku MAN Truck & Bus na IAA Transportation.

Na hannoverském veletrhu MAN poprvé ukázal veřejnosti budoucí e-truck, který se bude od roku 2024 vyrábět na výrobní lince vedle konvenčních modelů. To zaručuje mimořádně flexibilní přechod z dieselového na elektrický pohon. Spolu s komplexním poradenstvím v oblasti elektromobility a nabíjecí infrastruktury MAN výrazně usnadňuje dopravním podnikům přechod na pohon bez emisí CO2.

„Našim zákazníkům zjednodušujeme každodenní práci díky ještě nižší spotřebě paliva, ještě většímu zaměření na potřeby řidičů a užitečným digitálním službám, jako je automatická platba za nákladní vozidlo na čerpací stanici. Zavádíme větší flexibilitu do výroby a náš budoucí e-truck se bude vyrábět na lince vedle konvenčních modelů, abychom mohli operativně vyrábět nákladní vozy s elektrickým nebo dieselovým pohonem – podle přání našich zákazníků. Po zahájení výroby bude náš nový elektrický model vhodný pro všechny oblasti dopravy, ať už pro regionální distribuci biomléka nebo dálkovou přepravu „zelené“ oceli. Důsledně doprovázíme naše zákazníky při přechodu na e-mobilitu, přičemž využíváme naše dlouholeté zkušenosti s e-busy i e-vanami a elektrickými TGM při distribuci zboží,“ vysvětluje Alexander Vlaskamp, předseda představenstva společnosti MAN Truck & Bus, přístup mnichovského výrobce k udržitelné a klimaticky neutrální dopravě.

MAN eTruck na prahu výroby

Hlavní hvězdou výstavy byl prototyp nového e-trucku MAN v téměř sériové verzi, který začne jezdit v reálném provozu u prvních zákazníků od roku 2024. Z technického hlediska je „elektrický lev“ pozoruhodnou přípravou na budoucí megawattové nabíjení. Díky velké nabíjecí kapacitě a krátké době dobíjení je elektrický nákladní vůz MAN předurčen pro těžkou dálkovou dopravu s denním dojezdem 600 až 800 kilometrů (později se očekává dojezd až 1 000 kilometrů na jedno nabití). To znamená, že spolu s nízkými provozními náklady a nejlepší energetickou bilancí nabízejí bateriová vozidla nejvhodnější technologii pro budoucí vozové parky bez emisí CO2. Z hlediska rozmanitosti použití a možných koncepcí karoserie se budoucí MAN eTruck plně vyrovná dnešním dieselovým nákladním vozům – ať už jde o dálkovou přepravu chlazených potravin bez emisí CO2, čistý a tichý svoz odpadu ve městě nebo plně elektrickou přepravu materiálu na staveniště.

Komplexní přístup k přechodu na elektrickou energii

Pro úspěšnou konverzi vozového parku s dieselovými motory na elektrický pohon je třeba provést komplexní analýzu potřeb zákazníků v dostatečném předstihu před nákupem e-nákladního vozidla. Proto oddělení MAN eMobility Consulting, které MAN poprvé představil na IAA společně s novým elektrickým modelem, bude poskytovat nejen poradenství v oblasti provozu vozidla, ale také konzultace s ohledem na specifické provozní podmínky zákazníka. Patří mezi ně optimalizace nákladů, analýza používaných tras, přizpůsobení vozového parku provoznímu režimu a také poradenství ohledně infrastruktury pro nabíjení. Digitální nástroje, jako je nový MAN eReadyCheck, který mohou zákazníci používat od IAA, umožňují řídit trasy dodávek výhradně elektricky. Nebo pomocí MAN eManager může manažer dopravy sledovat důležité informace o nabíjení všech nákladních vozidel ve vozovém parku.

Digitalizace: užitečná pomůcka pro každodenní provoz

V oblasti digitalizace společnost MAN ve svém stánku představila širokou nabídku stávajících digitálních služeb a výhled na chystané produkty. S MAN Now je již nyní možné aktualizovat mapové podklady pro navigaci a přes internet lze do vozidla nahrát funkce, jako je MAN EfficientCruise a specifické jízdní programy.

Díky digitálnímu řízení údržby MAN ServiceCare lze servisní práce provádět rychle a snadno a online systém sledování efektivity MAN Perform pomáhá zajistit, aby vozidlo vždy fungovalo hospodárně. Na veletrhu IAA 2022 společnost MAN poprvé představila také nový digitální platební systém, který řidičům výrazně usnadňuje návštěvu čerpací stanice a správcům vozových parků kontrolu výdajů za pohonné hmoty.

Autonomní přeprava mezi logistickými centry

Vedle pohonných systémů bez emisí CO2 je autonomní řízení základním nástrojem pro udržitelnou nákladní dopravu. Plusy: méně nehod způsobených chybami řidičů, větší flexibilita a efektivita díky oddělení dopravních procesů od legislativně stanovených dob řízení a odpočinku. Výhodou je také snížení počtu neatraktivních dálkových jízd ve prospěch náročnější a rozmanitější práce za volantem v městské a regionální dopravě – pro ty řidiče, kteří jsou ještě k dispozici.

Na příkladu různých praktických projektů, které v současné době probíhají, MAN vysvětluje mezikroky ve vývoji od autonomní jízdy v uzavřeném prostoru až po plně autonomní jízdu na dálnici mezi logistickými centry. Projekt ANITA se například zaměřuje na autonomní přepravu kontejnerů v rámci silničního a železničního překladiště partnerské společnosti Deutsche Bahn. Cílem je výrazně zvýšit výkonnost procesu překládky, a tím také dosáhnout kombinované dopravy šetrnější ke klimatu. Na druhou stranu projekt ATLAS-L4 již pracuje na konkrétním využití autonomní přepravy mezi uzly, protože zákon o autonomním řízení umožňuje takové cesty v Německu od roku 2022. Do konce roku 2024 bude v rámci projektu ATLAS-L4 vyroben první nákladní automobil, který bude autonomně jezdit po německé dálnici.

Úspora paliva: až o 4 % nižší spotřeba paliva a zároveň vyšší výkon

Společnost MAN představila inovativní motor D26 pro nákladní vozidla s dieselovým motorem. Díky řadě vylepšení bude mít tento specialista na dálkovou nákladní dopravu, těžkou distribuční dopravu a stavebnictví až o 3 % nižší spotřebu paliva než současný motor D26, který je již nyní vysoce úsporný. Všechny jeho modifikace budou mít zvýšený točivý moment a výkon (+50 Nm, resp. +10 k). Další úspory v dálkové dopravě přinášejí nové aerodynamické prvky pro MAN TGX, které dále snižují odpor vzduchu a zlepšují jeho proudění do návěsu. Spolu s úsporami motoru to znamená snížení spotřeby paliva na dlouhé vzdálenosti až o 4 %.

Zaměřeno na řidiče a bezpečnost všech

MAN přidává do své současné nabídky ještě více emocí. Například exkluzivní vrcholná výbava Individual Lion S, která je stejně oblíbená u řidičů i podnikatelů a nedávno získala prestižní ocenění Red Dot Design Award, bude nyní k dispozici i pro MAN TGS a zároveň projde rozsáhlými inovacemi. Speciální barevné provedení nyní zahrnuje ramena kamer systému MAN OptiView, která při zobrazování dopravní situace a ostatních účastníků silničního provozu eliminují mrtvé úhly. Typické červené stylistické prvky v interiéru a na kabině byly doplněny o nové vizuální akcenty. Aerodynamické kryty na bocích dlouhých kabin jsou mimo jiné zvýrazněny černými nebo červenými barevnými prvky a v nabídce je také atraktivní sada černých optických doplňků.

V distribuční dopravě se MAN ještě více zaměřuje na bezpečnost všech účastníků silničního provozu: asistent odbočování, podpora změny jízdního pruhu a asistent pro zabránění kolizi při změně jízdního pruhu (LCCPA), který aktivně koriguje směr jízdy v případě hrozící kolize při změně jízdního pruhu, jsou nyní k dispozici také pro řadu TGM. Tyto bezpečnostní prvky byly nejprve nabízeny u modelů pro těžká vozidla MAN TGX a TGS.

Přehled vozidel vystavených na IAA 2022

MAN Truck & Bus vystavoval ve svém rozsáhlém stánku v hale 12 a přilehlých exteriérech celkem 15 vozidel všech produktových řad: čtyři dodávky TGE v různých provedeních, po jednom rozvážkovém vozidle TGL a TGM, kvarteto podvozků TGS se zajímavými nástavbami, kvarteto těžkých nákladních vozidel TGX a prototyp tahače s elektrickým pohonem.

MAN eTruck – tahač

Vystavený prototyp blízký sériové verzi odhalil návštěvníkům veletrhu předběžný návrh budoucích vozidel MAN s bateriovým elektrickým pohonem pro dálkovou dopravu. Jeho denní dojezd je 600 až 800 km a je připraven využívat megawattovou technologii nabíjení. 

● Pohon: elektromotor 300-350 kW; 4stupňová převodovka; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 2,53. 

● Pohon: 4×2

● Podvozek: Rozvor 3750 mm, normální konstrukční výška, vzduchové odpružení.

● Kabina: GX s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka

MAN TGX 18.520 4×2 BL SA – tahač

„Klasický“ tahač návěsů MAN je nyní ještě efektivnější a bezpečnější. Vylepšený motor D26 nabízí úsporu paliva a zároveň zvýšení výkonu a točivého momentu. V kombinaci s lepší aerodynamikou kabiny přispívá ke snížení spotřeby paliva. Řidiči pomáhají při jízdě asistenční systémy a systém MAN OptiView, který nahrazuje vnější zpětná zrcátka.

● Pohonné ústrojí: řadový šestiválcový motor D26 o výkonu 520 k (382 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 2650 Nm v rozsahu otáček 930 – 1350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.26 DD, retardér 35; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 2,31. 

● Pohon: 4×2

● Podvozek: Rozvor 3600 mm, normální konstrukční výška, listové pružiny/vzduchové odpružení.

● Kabina: GM s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka, Easy Control

● Výbava kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem, automatickým nastavením vozidla a hlasovým rozpoznáváním prostřednictvím karty řidiče.

MAN TGX 18.640 4×2 LL SA – tahač

Špičkový vůz z hlediska výkonu a exkluzivity! Tento tahač s návěsem ve verzi Individual Lion S má nejsilnější motor ve výrobě MAN o výkonu 640 k. Představuje nový optický tuningový paket v černé barvě, který dokonale ladí s novým červeným lakem Lion S. Výbava Individual Lion S kabiny GX umocňuje její vizuální dokonalost a zahrnuje televizor, mikrovlnnou troubu, kávovar a další odkládací prostory pro maximální pohodlí řidiče.

● Pohonné ústrojí: řadový šestiválcový motor D38 o výkonu 640 k (471 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 3000 Nm v rozsahu 900 – 1380 ot/min; MAN TipMatic 12.30 DD, retardér 35; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 2,53. 

● Pohon: 4×2

● Podvozek: Rozvor 3600 mm, normální konstrukční výška, plné vzduchové odpružení.

● Kabina: GX s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka, optickým laděním Individual Lion S a stylovým balíčkem Exterieur v černé barvě, černá střešní světelná rampa.

● Výbava kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem, prvky z palety Individual Lion S, otočné sedadlo spolujezdce, 22palcový televizor, vestavěná skříňka s mikrovlnnou troubou a kávovarem.

MAN TGX 33.520 6×4 BL CH – podvozek

Výkonný jeřáb může rozšířit svůj pracovní potenciál díky zesílenému rámu a spolu s přední nápravou, která je dimenzována na zatížení 10 tun. Pro flexibilitu při plnění různých přepravních úkolů je tento MAN TGX vybaven otočným stolem i přípojnými body pro výměnnou nástavbu.

● Pohon: řadový šestiválcový motor D26 o výkonu 520 k (382 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 2650 Nm v rozsahu otáček 930 – 1350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.28 DD, retardér 35; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 3,36.

● pohon: 6×4

● Podvozek: Rozvor 3900 mm + 1350 mm, normální konstrukční výška, listové pružiny/vzduchové odpružení, 10tunová přední náprava, zesílený rám.

● Kabina: GM s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka

● Vybavení kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem.

● Přípustná celková hmotnost vozidla: 33 000 kg

● Specifikace: podvozek s jeřábem Palfinger, s otočným stolem a plošinou pro přepravu výměnných nástaveb.

MAN TGX 41.640 8×4/4 BB SA – tahač

MAN nabízí také plně vybavený tahač pro extrémně těžké přepravy s celkovou hmotností soupravy až 250 tun přímo z výroby. Hnací řetězec čtyřnápravového vozidla se skládá z motoru o výkonu 640 k, spojky s měničem točivého momentu, automatizované převodovky a náprav s planetovými koly. Pozoruhodný potenciál vozidla doplňuje špičková výbava MAN Individual Lion S, včetně černého vizuálního paketu.

● Pohon: řadový šestiválcový motor D38 o výkonu 640 k (471 kW) při 1 800 ot/min; točivý moment 3 000 Nm v rozsahu otáček 900-1 380 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.30 OD, výkonná motorová brzda Turbo EVBec a retardér 40; spojka s měničem; hnané nápravy s planetovými koly, stálý převod i = 4,33. 

● Pohon: 8×4/4 s řízenou poslední nápravou

● Podvozek: Rozvor 2600 + 1450 + 1400 mm, normální konstrukční výška, listové pružiny vpředu/vzadu.

● Kabina: GX s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka, optickým laděním Individual Lion S a stylovým balíčkem Exterieur v černé barvě, černá střešní světelná rampa.

● Vybavení kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem, prvky z palety Individual Lion S, 22palcový televizor, vestavěná skříňka.

● Specifikace: Těžký dopravní tahač návěsů se zesíleným vzduchovým systémem, nádržemi na 760 litrů nafty a 200 litrů hydraulického oleje, přídavným chladičem a třístupňovým hydraulickým systémem.

MAN TGS 26.520 6×6 BB CH – podvozek

Tento MAN TGS ve verzi Individual Lion S se v terénu cítí jako doma. Je to díky třem hnaným nápravám, kolům s jednou nápravou a vysoké světlé výšce. V dílnách MAN Individual byla v dlouhé kabině TM instalována lavice pro čtyři cestující. Vozidlo lze použít i pro expedice nebo jako záchranný speciál pro likvidaci následků katastrof.

● Pohonná jednotka: řadový šestiválcový motor D26 o výkonu 520 k (382 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 2650 Nm v rozsahu otáček 930 – 1350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12,28 OD, retardér 35; hnané nápravy s planetovými koly, stálý převod i = 4,00. 

● Pohon: 6×6, připojitelný pohon kol přední nápravy

● Podvozek: rozvor 4200 + 1400 mm, vysoká konstrukční výška, odpružení listovými pružinami, montáž jedné pneumatiky na zadní tandemovou nápravu.

● Kabina: TM s ocelovým nárazníkem, flexibilní spodní nástupní schůdek, digitální systém MAN OptiView nahrazující zrcátka, optické ladění Individual Lion S a stylový paket Exterieur v černé barvě, černá střešní světelná rampa, MAN Individual může zadní lavici se 4 sedadly přestavět na lůžko na zadní stěně kabiny.

● Výbava kabiny: prvky z palety Individual Lion S, MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým monitorem.

● Přípustná celková hmotnost: 26 000 kg

● Specifikace: Podvozek pro přepravu výměnných nástaveb

MAN TGS 26.540 6×4 BL SA – tahačová jednotka

Třínápravový tahač s návěsem s pravostranným řízením, který je upraven pro australský trh, se používá v dálkové dopravě s celkovou hmotností soupravy 90 tun. Verze motoru Euro 5 představuje řadu vozidel MAN se specifickými konfiguracemi pro trhy mimo Evropskou unii. 

● Pohon: řadový šestiválcový motor D26 ve verzi Euro 5, výkon 540 k (397 kW) při 1 900 ot/min; točivý moment 2 500 Nm v rozsahu otáček 1 050-1 350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.28 OD; hypoidní zadní náprava, pevný převod i = 4,11; výfukové potrubí vedené nahoru za kabinou.

● pohon: 6×4

● Podvozek: rozvor 3200 + 1350 mm, normální konstrukční výška, listové pružiny/vzduchové odpružení; objem palivové nádrže 580 + 620 litrů.

● Kabina: TN s předním ochranným rámem

● Vybavení kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem.

● Přípustná celková hmotnost soupravy: 26 000 kg/přípustná celková hmotnost soupravy 90 tun

MAN TGS 28.520 6×4-4 BL CH – podvozek

Má užitečné zatížení třínápravového nákladního vozidla a manévruje jako dvounápravové vozidlo – to vše díky řiditelné a zvedatelné řídicí nápravě. Tento MAN TGS lze použít jako hákový nakladač kontejnerů nebo komunální vozidlo, ale díky světlé výšce a trakci dvou hnaných náprav zvládne i práci mimo zpevněné cesty. Je určen pro tahání těžkých přívěsů, pro logistiku na stavbách a zvládne i vybavení pro zimní údržbu komunálních služeb při údržbě silnic a dálnic.

● Pohonné ústrojí: řadový šestiválcový motor D26 o výkonu 520 k (382 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 2650 Nm v rozsahu otáček 930-1350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.28 OD; planetová náprava s pohonem kol, stálý převod i = 4,33. 

● Pohon: 6×4-4, připojitelný pohon kol přední nápravy

● Podvozek: Rozvor 3900 + 1400 mm, vysoká konstrukce, listové pružiny/vzduchové odpružení; řiditelná a zvedací vodicí náprava.

● Kabina: NN s ocelovým nárazníkem, digitální systém MAN OptiView nahrazující zrcátka, flexibilní spodní schůdek, montážní deska pro sněhovou radlici, přídavné odrazky.

● Vybavení kabiny: MAN SmartSelect, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým monitorem.

● Přípustná celková hmotnost: 28 000 kg

● Nástavba: Zařízení pro zimní údržbu od společnosti Küpper Weisser

MAN TGS 41.520 8×4 BB CH – podvozek

Nový MAN TGS Individual Lion S oslavil svou premiéru na IAA 2022. Svým designem nabízí dokonalost a maximální pohodlí – nejen na silnici, ale i na staveništi nebo v terénu – je v centru pozornosti stylistů při navrhování výbavy a interiéru. V konfiguraci se střední světlou výškou a dvěma poháněnými nápravami je tento model TGS nejpoužívanějším podvozkem pro sklápěče.

● Pohon: řadový šestiválcový motor D26 o výkonu 520 k (382 kW) při 1800 ot/min; točivý moment 2650 Nm v rozsahu otáček 930 – 1350 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12,28 OD a MAN PriTarder; hnané nápravy s planetovými koly, stálý převod i = 4,00. 

● Pohon: 8×4, „zatáčecí“ brzda

● Podvozek: Rozvor 1795 + 2505 + 1400 mm, střední konstrukční výška, odpružení listovými pery.

● Kabina: NN s ocelovým nárazníkem, flexibilní spodní schůdek, digitální systém MAN OptiView nahrazující zrcátka, individuální optické ladění Lion S v černé barvě, černá střešní světelná rampa.

● Vybavení kabiny: prvky Individual Lion S, MAN SmartSelect, 12,3palcový digitální sdružený přístroj, 12,3palcový displej multimediálního systému MAN Navigation Professional.

● Přípustná celková hmotnost vozidla: 32 000 kg s německou registrací; přípustná technická hmotnost 41 000 kg kombinovaného podvozku se sklápěcí nástavbou.

● Nástavba: Třístranný sklápěč Meiller Trigenius D428 s elektricky posuvnou plachtou, hydraulicky sklopnou ochranou proti podjetí a dálkovým ovládáním I.S.A.R. Novou generaci sklápěcích nástaveb Meiller lze objednat v rámci nabídky sklápěčů MAN přímo z výroby.

MAN TGM 23.320 6×2-4 LL CH – podvozek

Při rozvozu nápojů a potravin do center měst je důležitá nízká nakládací hrana, vysoká přepravní kapacita a maximální manévrovatelnost. Přesně to předvádí třínápravový MAN TGM. V distribuční dopravě se MAN ještě více zaměřuje na bezpečnost všech účastníků silničního provozu: asistent odbočování, podpora změny jízdního pruhu a asistent pro zabránění kolizi při změně jízdního pruhu (LCCPA), který aktivně koriguje směr jízdy v případě hrozící kolize při změně jízdního pruhu, jsou nyní k dispozici také pro řadu TGM. Tyto bezpečnostní prvky byly poprvé nabízeny u těžkých modelů MAN TGX a TGS.

● Pohon: řadový šestiválcový motor D08 o výkonu 320 k (235 kW) při 2 200 ot/min; točivý moment 1 250 Nm v rozsahu otáček 1 200-1 700 ot/min; převodovka MAN TipMatic 12.12 OD; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 4,11. 

● Pohon: 6×2-4 s řiditelnou a zvedatelnou vodicí nápravou

● Podvozek: Rozvor 4425 + 1350 mm, normální konstrukční výška, plné vzduchové odpružení; 19,5palcové pneumatiky pro ložnou výšku cca 1040 mm.

● Kabina: CC s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka

● Výbava kabiny: asistent pro zatáčení, 12,3palcový digitální sdružený přístroj, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem, MAN Easy Control ve dveřích řidiče.

● Přípustná celková hmotnost: 23 000 kg; užitečné zatížení 13 100 kg.

● Nástavba: Korpus skříně Ewers pro přepravu nápojů

MAN TGL 8.190 4×2 BL CH – podvozek

Modelová řada MAN TGL představovala distribuční vozidlo s velkým užitečným zatížením, výjimečnou manévrovatelností, hospodárným provozem a velmi dobře vybaveným stanovištěm řidiče.

● Hnací ústrojí: řadový čtyřválcový motor D08 o výkonu 190 k (140 kW) při 2300 ot/min; točivý moment 750 Nm v rozsahu 1200 – 1750 ot/min; převodovka MAN TipMatic 06.10 OD; hypoidní hnaná náprava, stálý převod i = 3,70. 

● Pohon: 4×2

● Podvozek: Rozvor 4200 mm, normální konstrukční výška, listové/ vzduchové odpružení.

● Kabina: CC s digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka

● Vybavení kabiny: 12,3palcový digitální přístrojový panel, multimediální systém MAN Navigation Professional s 12,3palcovým displejem, MAN Easy Control ve dveřích řidiče.

● Přípustná celková hmotnost vozidla: 7490 kg

● Nástavba: Skříň od společnosti Spier pro přepravu nábytku

MAN TGE 3.180 4×2

MAN TGE s jednoduchou kabinou a skříňovou nástavbou je ideální pro segment distribuční dopravy. Dodávku zboží usnadňují hydraulické zadní dveře pro řidiče. MAN nabízí tento podvozek s nástavbou přímo z výroby. Prvky Individual Lion S dodávají vozu exkluzivní sportovní design. 

● Pohonné ústrojí: 2,0litrový čtyřválcový turbodiesel s výkonem 177 k (130 kW) při 3 600 ot/min, točivý moment 410 Nm mezi 1 500 a 2 000 ot/min, 6stupňová manuálně řazená převodovka. 

● Pohon: 4×2, pohon předních kol, odpružení vinutými/listovými pružinami

● Verze: Podvozek s rozvorem 4490 mm

● Kabina: jednoduchá s volitelnou výbavou Individual Lion S, klimatizace Climatronic, navigační balíček MAN Media Van Business.

● Přípustná celková hmotnost vozidla: 3500 kg; užitečné zatížení 970 kg.

● Nástavba: Skříň se zvedací zadní kapotou Bär (nosnost 750 kg) dodávaná s vozidlem přímo z výroby.

MAN TGE 3.180 4×2

Firmy působící ve stavebnictví, zahradnictví a krajinářství, v komunálních službách, při údržbě silnic nebo na stavbách využívají sklápěč MAN TGE s dvojitou kabinou pro pracovní týmy. Může přepravovat až sedm osob.

● Pohonné ústrojí: 2,0litrový čtyřválcový turbodiesel s výkonem 177 k (130 kW) při 3 600 ot/min, točivý moment 410 Nm mezi 1 500 a 2 000 ot/min, 8stupňová automatická převodovka.

● Pohon: 4×2, pohon předních kol, odpružení vinutými/listovými pružinami

● Verze: podvozek s rozvorem 3640 mm

● Kabina: dvojitá kabina s prvky MAN Individual, zadní lavice se 4 sedadly, přídavné topení s dálkovým ovládáním.

● Přípustná celková hmotnost: 3500 kg; užitečné zatížení 970 kg.

● Nástavba: Trojskládací karoserie Schoon, konfigurace k dispozici přímo z výroby

MAN TGE 3.180 4×4

Tato dodávka v sobě spojuje dokonalost a výkon. V případě potřeby dodatečné trakce se automaticky zapne elektronicky řízený pohon 4×4 a následně přenese točivý moment z nejvýkonnějšího motoru řady TGE na vozovku. Design modelu Individual Lion S dodává vozidlu mimořádný vzhled.

Hnací ústrojí: 2,0litrový čtyřválcový turbodiesel s výkonem 177 k (130 kW) při 3 600 ot/min, točivý moment 410 Nm mezi 1 500 a 2 000 ot/min, 8stupňová automatická převodovka.  

● Pohon: 4×4, pohon všech kol, mechanická uzávěrka diferenciálu, vinuté pružiny/vzduchové odpružení, vzduchové odpružení zadní nápravy MAN Individual

● Verze: dodávka s rozvorem 3640 mm, vnější stylistické doplňky z palety Individual Lion S

● Výbava: klimatizace Climatronic, zadní kamera, navigační balíček MAN Media Van Business.

● Přípustná celková hmotnost vozidla: 3500 kg; užitečné zatížení 840 kg.

● Převod: Mobilní dílna s přídavnou přístupovou rampou od firmy Bott, k dispozici přímo z výroby

MAN TGE 3.140 E 4×2

Podle testovacího cyklu WLTP má elektrická dodávka TGE dojezd 110 až 115 km na jedno nabití. Vozidlo je vybaveno širokou škálou bezpečnostních prvků. Ve verzi pro doručování zásilek je eTGE vhodný zejména pro městské použití, protože jeho provoz je tichý a bez emisí. 

● Pohon: elektromotor o výkonu 136 k (100 kW) v rozsahu otáček 3300 – 11 700 min-1, točivý moment 290 Nm v rozsahu otáček 0 – 3300 min-1, 1stupňová převodovka, nabíjecí zásuvka CCS, lithium-iontová baterie s kapacitou 35,8 kWh.   

● Pohon: 4×2, pohon předních kol

● Provedení: skříňová dodávka, rozvor 3640 mm

● Kabina: jednoduchá v designu Individual Lion S, LED světlomety, LED denní svícení

● Přípustná celková hmotnost: 3500 kg; užitečné zatížení 900 kg.

● Nástavba: Lehká skříňová nástavba Schoon pro distribuci zásilek, kapacita 15 m³, regálový systém a přechod do kabiny.