Komplexní strategie e-mobility

Komplexní strategie e-mobility

Mnichovský výrobce užitkových vozidel dosáhl v letošním roce několika významných milníků v oblasti elektromobility, výzkumu a vývoji udržitelných dopravních řešení a pokračuje rychlým tempem. Budoucnost může přijít.

Za prvních devět měsíců letošního roku dosáhla společnost MAN Truck & Bus řady úspěchů na cestě k uhlíkově neutrální mobilitě užitkových vozidel. V této souvislosti stojí za pozornost například zahájení vlastní výroby baterií, výstavní premiéra e-trucku MAN, přípravy na velkosériovou výrobu elektrických nákladních vozidel, ale také titul Autobus roku pro plně elektrický městský autobus Lion’s City E.

Elektrický nákladní automobil na prahu sériové výroby

První oficiální prezentace se uskutečnila 13. května letošního roku, předváděcích jízd se zúčastnil spolkový ministr dopravy Dr. Volker Wissing, světová výstavní premiéra proběhla v září na veletrhu IAA TRANSPORTATION v Hannoveru a nový prototyp e-trucku MAN bude na trhu v roce 2024 v téměř sériové verzi.

Z technického hlediska se toto vozidlo vyznačuje mimo jiné připraveností na budoucí megawattové nabíjení – díky velké nabíjecí kapacitě a krátkým dobám dobíjení je MAN e-truck předurčen pro těžkou dálkovou dopravu s denním dojezdem 600 až 800 kilometrů. U nové generace baterií se očekává dojezd až 1 000 km na jedno nabití. To znamená, že spolu s nízkými provozními náklady a nejlepší energetickou bilancí nabízí bateriový pohon nejvhodnější technologii pro budoucí vozové parky bez emisí CO2. Z hlediska rozmanitosti použití a možných koncepcí karoserie se MAN eTruck plně vyrovná dnešním dieselovým nákladním vozům – ať už jde o dálkovou přepravu chlazených potravin bez emisí CO2, čistý a tichý svoz odpadu ve městě pomocí agilních třínápravových vozů nebo plně elektrickou přepravu materiálu na staveniště. Společně s novým elektrickým modelem představil MAN službu eMobility Consulting, která kromě poradenství v oblasti provozu vozidla poskytuje i konzultace týkající se specifických provozních podmínek zákazníka.

Přípravy na velkosériovou výrobu elektrických vozíků jsou v plném proudu. Inovativní centrum eMobility v hlavním výrobním závodě v Mnichově již představilo 20 prototypů budoucího e-náklaďáku pro těžkou dopravu. Jednalo se o smíšené výrobní zkoušky za běžných výrobních podmínek. To znamená, že navzdory mnoha různým komponentům lze na stejné lince vyrábět jak dieselové, tak elektrické a zajistit tak maximální využití výrobních zařízení. To představuje velkou výzvu pro stroje a technologie, ale také pro lidi. Do konce letošního roku absolvuje přibližně 2 000 zaměstnanců závodu přibližně 10 000 hodin školení v používání nové vysokonapěťové technologie a do konce roku 2023 budou všichni příslušní specialisté na výrobu nákladních vozidel kvalifikováni pro sériovou výrobu e-nákladních vozidel.

Investice do budoucnosti

Od začátku roku 2025 bude společnost MAN Truck & Bus ve svém norimberském závodě ve velkém měřítku vyrábět vysokonapěťové baterie pro elektrické nákladní automobily a autobusy. Pro realizaci tohoto cíle bude společnost v příštích pěti letech investovat přibližně 100 milionů eur do tradičního závodu na výrobu spalovacích motorů. Výrobní kapacita bude rozšířena o více než 100 000 baterií ročně.

Baterie, které jsou spolu s motory základem elektrických pohonů užitkových vozidel, se budou zpočátku vyrábět ručně v malých sériích v norimberském závodě společnosti MAN. Tento způsob výroby se bude používat přibližně dva a půl roku. Výstavba kapacity pro velkovýrobu bude zahájena v polovině roku 2023 a její dokončení je naplánováno na konec roku 2024.

MAN tak pokládá základy pro rozsáhlou industrializaci elektrických pohonů pro nákladní vozidla a autobusy. Mnichovský výrobce užitkových vozidel získává podporu bavorské vlády, která přislíbila příspěvek ve výši přibližně 30 milionů eur na financování výzkumu a technologií v letech 2023-2027 – za předpokladu, že budou splněny finanční a rozpočtové požadavky. Tyto finanční prostředky budou použity na výzkum v oblasti montáže baterií, vývoje bateriových článků, bezpečnosti baterií a nakonec i na recyklaci baterií, aby byla zajištěna udržitelnost.

Alexander Vlaskamp, předseda představenstva společnosti MAN Truck & Bus SE, řekl: „Jedná se o klíčový milník a investiční rozhodnutí pro nadcházející desetiletí. Cesta pro e-klastr „Made in Bavaria“, který zahrnuje výrobu e-nákladních vozidel v mnichovském závodě MAN, výrobu baterií v Norimberku, výzkum a vývoj na obou těchto místech a vynikající spolupráci s příslušnými vysokými školami, univerzitami a institucemi, je nyní volná. Naše investiční rozhodnutí zajišťuje přibližně 350 pracovních míst v norimberském závodě a stovky, ne-li tisíce pracovních míst v Německu. Takto důležitá rozhodnutí lze přijímat pouze v úzké spolupráci se všemi zúčastněnými stranami – zaměstnavatelem, zaměstnanci a také politiky.“

Baterie jsou skutečnými malými elektrárnami a výsledkem složité montáže: jsou vyrobeny z bateriových článků, které jsou následně seskupeny do modulů a spojeny v jednotlivých vrstvách do bateriového balíčku (packu). To vyžaduje vysokou úroveň odborných znalostí a přísné bezpečnostní normy. V závislosti na požadovaném dojezdu potřebuje e-truck těžké třídy až šest takových baterií.

Korunován „Autobusem roku 2023“ 

Letos na jaře zazářil MAN Lion’s City 12 E v uznávaném srovnávacím testu pořádaném porotou soutěže International Bus & Coach of the Year. Vždyť už to, že za 10 dní urazil téměř 2 500 km dlouhou cestu přes osm evropských zemí do irského Limericku, si zaslouží uznání. Tam se ve dnech 9. až 12. května zúčastnila mezinárodního testu autobusů Euro Test 2022, v jehož rámci bylo členy odborné poroty testováno a hodnoceno 5 modelů od 5 různých výrobců. Po čtyřech dnech intenzivního testování a dlouhých technických diskusích byl konečný verdikt jasný: cenu Autobus roku 2023 získává MAN Lion’s City 12 E. Porotu složenou z 23 evropských odborných novinářů zaujal především celkový koncept vítězného městského autobusu, který boduje z hlediska dojezdu, spolehlivosti, komfortu a především udržitelnosti.

„Nový MAN Lion’s City 12 E se vyznačuje průkopnickým designem, vysokou úrovní komfortu a velmi tichým interiérem. Místo řidiče patří k nejlepším na trhu a poskytuje vysokou míru bezpečnosti. Tímto modelem se MAN zaměřil na elektromobilitu od první skici až po skutečný výrobek. Díky tomu do sebe vše zapadá. A nejedná se o dieselový autobus přestavěný na elektrický. Porota soutěže International Bus & Coach of the Year měla od první zkušební jízdy pozitivní pocit a rozhodla, že autobusem roku 2023 je MAN Lion’s City 12 E,“ uzavřel předseda poroty Tom Terjesen, když předával ocenění Rudimu Kuchtovi na akci „Hvězdy roku“ v předvečer zahájení veletrhu IAA TRANSPORTATION 2022 v Hannoveru.

Jaký je smysl úspěchu? Odborníci společnosti MAN Truck & Bus neustále pracují na dalším vývoji a vylepšování plně elektrického modelu Lion’s City E. Aby mohli provozovatelé dopravy dokonale přizpůsobit svůj e-bus budoucímu použití, nabízí MAN také dvě varianty baterií: strategii „spolehlivého dojezdu“ (až 270 km) nebo „maximálního dojezdu“ (až 350 km). Nová klimatizace a vylepšený systém vytápění navíc zaručují ještě vyšší účinnost. Od letošního podzimu si zákazníci budou moci určit počet baterií a ještě lépe přizpůsobit e-bus MAN svým individuálním potřebám a požadavkům na dojezd a přepravní kapacitu. V nabídce je také řada alternativních řešení z hlediska velikosti. Například nejnovější Lion’s City E lze objednat ve verzi minibus, která je dlouhá 10,5 metru a má jednu z největších kapacit baterií ve svém segmentu. Díky rekordně malému poloměru otáčení a kompaktním rozměrům je ideálním řešením zejména pro centra měst s úzkými ulicemi. Minibus doplňuje nabídku elektrobusů MAN, která zahrnuje tři varianty o délkách 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

Ocenění „Autobus roku 2023“ jasně ukazuje, jak dobře byl autobus Lion’s City E přijat. Elektrický městský autobus například získal ocenění iF Gold Award 2020, když porotu iF zaujal zejména ergonomický a estetický design e-busu MAN. Údaje o prodeji autobusu Lion’s City E však také jasně ukazují, jak je oblíbený. Celkem bylo od zahájení prodeje objednáno již více než 1 000 e-busů. „Chceme však na silnice nasadit podstatně více elektrobusů. V minulém fiskálním roce bylo necelých 6 % našich nových městských autobusů elektrických. Do roku 2025 to bude polovina. A do roku 2030 očekáváme, že přibližně 90 procent našich městských autobusů bude jezdit na baterie,“ říká Rudi Kuchta.

Dekarbonizace v logistice a dopravě

MAN se také zapojuje do aktuálních témat týkajících se uhlíkově neutrální mobility užitkových vozidel na regionální úrovni. Aktuální příklad: MAN Truck & Bus Česká republika patří mezi prémiové partnery Česko-německého hospodářského fóra (17. října 2022), na kterém se očekává přibližně 200 zahraničních hostů. Zástupci společnosti MAN se zúčastní panelové diskuse a uspořádají workshop na téma dekarbonizace v logistice a veřejné dopravě.