MAN eTGE v akci: Průkopník v ochraně klimatu

Dodávky

MAN eTGE v akci: Průkopník v ochraně klimatu

Přechod na alternativní pohon: Berlínský provozovatel veřejné dopravy Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) modernizuje svůj vozový park a je plně odhodlán k elektronické mobilitě. Od konce roku 2018 patřilo mezi e-užitková vozidla pět MAN eTGE, která ve společnosti zahajují přechod na elektrickou přepravu. Elektricky poháněné dodávkové automobily neustále běží na zelenou elektřinu.

  • Pět MAN eTGE jsou využívány jako servisní vozidla – a také slouží jako testovací jednotky pro elektrifikaci vozového parku BVG
  • Pořizovací náklady na eTGE jsou umořeny již po několika letech používání
  • „Elektrická mobilita se vyplatí nejen ekologicky, ale také ekonomicky. Jsem o tom přesvědčen,“ říká Heinrich Coenen, vedoucí vnitřního vozového parku BVG

„Jede velmi tiše a plynule. Zrychlení je jasně patrné. Před semafory jsem nechal dodávku lehce dojet a znovu tak získat energii pro rekuperaci baterií.“ Takto Daniel Dech popisuje své dojmy z MAN eTGE. Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) zakoupilo pět elektrododávek. Daniel Dech byl během testovacích jízd za volantem. „Pokud jde o jízdní dynamiku, e-vozidlo v žádném případě nezaostává za vozidly se spalovacími motory,“ říká Dech a boří rozšířené předsudky o elektrické mobilitě.

Téma ekologických e-pohonů je pro berlínskou společnost veřejné dopravy hlavním tématem. „Chceme být průkopníky v oblasti e-mobility,“ říká Heinrich Coenen, vedoucí interní flotily BVG. „Pokud se nám podaří přeměnit celé portfolio vozidel na flotilu udržitelného vývoje, další velké dopravní a přepravní společnosti budou schopny udělat totéž,“ je Coenen přesvědčen.

Ve společnosti BVG je Heinrich Coenen jednou z odpovědných osob za elektronickou mobilitu, digitalizaci a inovativní správu energie. Vnitřní vozový park, který spravuje, zahrnuje 400 vozidel. Patří sem také dodávky různých kategorií, jako je i pět nových MAN eTGE. Používají se jako servisní vozidla – a také slouží jako testovací jednotky pro 100 % elektrifikaci celého vozového parku BVG. Do roku 2025 chce Coenen zcela elektrifikovat vnitřní flotilu. Od roku 2030 bude pak autobusová flotila BVG, v současné době kolem 1500 vozidel, přepravovat své cestující výhradně s pohonem bez lokálních emisí. Berlín ukazuje, jak může elektrická mobilita úspěšně fungovat ve veřejné dopravě.

 

E-mobilita se vyplatí

Ochrana životního prostředí v silniční dopravě stojí za to také z hospodářského hlediska. Pro správce vozového parku BVG Heinricha Coenena jsou elektrické dodávky MAN ideálním objektem pro testování logisticky a ekonomicky efektivního využití elektrických vozidel. „Naše dodávky jezdí obecně krátké vzdálenosti a mají dlouhou životnost, takže lze snadno naplánovat doby nakládky a požadované rozsahy dojezdu. Kromě toho je během provozu nutné mnoho studených startů, které způsobují zvláště vysoké emise u konvenčních, rozumějme dieselových, pohonů,“ vysvětluje manažer flotily Coenen.

Výhody e-mobility tedy mohou být plně využity při používání MAN eTGE. Mezi výhody elektrických dodávek patří nejen nulové lokální emise, ale také nízké náklady při provozu na zelenou elektřinou. Pořizovací náklady na eTGE jsou umořeny již po několika letech používání. „Pokud se elektrická vozidla budou v budoucnu vyrábět a prodávat v ještě větším množství, bude dosaženo rovnováhy ještě rychleji,“ vypočítává Coenen. Pro něj je to tedy jasné: „Elektrická mobilita se vyplatí nejen ekologicky, ale také ekonomicky. Jsem o tom přesvědčen.“

BVG používá MAN eTGE v celém Berlíně od konce roku 2018. Pět vozů je každý den na silnici ve dvousměnném režimu. Servisní vozy jsou vybaveny regálovými systémy umístěnými v nákladovém prostoru sloužícími pro uložení přepravovaného nářadí, náhradních dílů a materiálů řádným a bezpečným způsobem. Prostřednictvím MAN eTGE se do cíle dostanou i těžké tramvajové a železniční nápravy. Elektrický motor o výkonu 100 kW vždy poskytuje dostatečný elektrický výkon: BVG zpravidla zřídí samostatnou nabíjecí stanici na střídavý proud s 11 kW pro každé elektrické vozidlo, takže baterii lze nabíjet hned po směně.

 

Vysoký jízdní komfort v MAN eTGE

„S jízdním dosahem kolem 120 kilometrů v městském provozu se nám daří docela dobře,“ hlásí manažer vozového parku Daniel Dech. To je velmi důležité, protože dobíjení vozidla na rychlé nabíjecí stanici v rámci pracovní směny často není možné. „Řidiči chtějí zaparkovat vozidla přímo v místě provozu, aby nemuseli přepravovat daleko nástroje a materiály,“ říká Dech.

E-transportér šetrný k životnímu prostředí má v zimních obdobích další zvláštní výhodu: „Regulace před klimatizací reguluje teplotu před startem, zatímco je dodávka připojena. A můžeme provozovat klimatizaci a motor bez emisí a hluku když je vozidlo v klidu,“ vysvětluje Daniel Dech. V interiéru nabízejí transportéry MAN vysoce kvalitní materiály.

Mezitím manažer flotily BVG Heinrich Coenen pracuje na dalším zlepšování obecných podmínek pro využívání elektrické mobility. Spolu s dalšími společnostmi, jako je Stromnetz Berlin a Berliner Stadtreinigung (BSR), zahájila společnost BVG výzkumný projekt Smart eFleets. Partneři projektu společně vytvářejí síť sdílení vozidel a síť rychlých dobíjecích míst, aby mohli používat elektrická užitková vozidla kdykoli, dokonce i v době dopravní špičky. Heinrich Coenen také prosazuje inovace v energetickém řízení berlínských dopravních společností. Jeho cílem je koordinovat využití levné a dostupné zelené elektřiny jak se správou e-flotily, tak se správou budov, aby byla optimálně vyvážena šetrnost k životnímu prostředí a provozní efektivita.

Manažer vozového parku ví ze zkušeností: „Aby společnosti mohly co nejlépe využívat výhod elektromobility, neměly by pouze měnit své portfolio vozidel, ale také své procesy“. Ve společnosti BVG již začala doba udržitelných řešení.

Další informace na www.mantruckandbus.cz