MAN eTruck: připraven k sériové výrobě

MAN eTruck: připraven k sériové výrobě

Budoucnost může přijít. Společnost MAN Truck & Bus je připravena vstoupit do světa e-mobility v dálkové nákladní dopravě společně se svými zákazníky. Na veletrhu IAA Transportation 2022 měl premiéru prototyp e-náklaďáku MAN v téměř sériové výrobě. Zahájení sériové výroby se očekává v roce 2024.

●Na veletrhu IAA Transportation 2022 byl veřejnosti poprvé představen prototyp e-náklaďáku MAN, který se blíží sériové verzi.

●Bylo vyrobeno 20 prototypů pro přípravu výroby na nové kombinované lince v Mnichově.

●Komplexní poradenství v oblasti eMobility podporuje zákazníky MAN při přechodu na eTruck

Má denní dojezd až 800 kilometrů a je připraven využívat megawattovou technologii nabíjení. Tento potenciál nového eTrucku znamená, že elektrifikuje nejen dálkovou dopravu, ale také všechna konvenční odvětví, která jsou v současnosti využívána nákladními vozidly s dieselovým motorem. Pro zajištění přechodu z dieselového na elektrický pohon MAN v současné době vyvíjí a testuje flexibilní smíšenou výrobu elektrických a konvenčních nákladních vozidel v mnichovském závodě a v roce 2025 navíc zahájí vlastní velkovýrobu baterií v Norimberku. Zároveň tým MAN Transport Solutions již nyní poskytuje dopravním společnostem komplexní poradenství, jak individuálně naplánovat přechod na budoucí e-mobilitu. Společný podnik, jehož součástí je skupina TRATON spolu s dalšími partnery, pomáhá nastartovat rozšiřování potřebné nabíjecí infrastruktury v celé Evropě.

„Společnost MAN Truck & Bus pevně věří, že bateriové elektrické pohony jsou cestou k budoucí mobilitě a udržitelné, klimaticky neutrální dopravě. Proto je naše výroba flexibilnější a náš budoucí vysoce výkonný eTruck montujeme na stejné lince jako konvenční vozidla – abychom mohli pro naše zákazníky elektrifikovat nákladní vozidla nebo je podle potřeby vyrábět s dieselovými motory. Kromě toho naše zákazníky co nejdůkladněji podporujeme při přechodu na e-mobilitu – na základě našich dlouholetých zkušeností s e-busy, elektrickými dodávkami a naším eTGM v distribuční dopravě. Již v roce 2024 sjedou z montážní linky v Mnichově první výkonné elektrické vozy ze sériové výroby pro první zákazníky,“ říká Alexander Vlaskamp, generální ředitel společnosti MAN.

Dlouhý dosah a široký potenciál použití

Z technického hlediska se průkopnický „elektrický lev“ vyznačuje mimo jiné připraveností na budoucí megawattové nabíjení – díky velké nabíjecí kapacitě a krátkým dobám dobíjení je MAN e-truck předurčen pro těžkou dálkovou dopravu s denním dojezdem 600 až 800 kilometrů. U nové generace baterií se očekává dojezd až 1 000 km na jedno nabití. To znamená, že spolu s nízkými provozními náklady a nejlepší energetickou bilancí jsou bateriová vozidla nejvhodnější technologií pro budoucí vozové parky bez emisí CO2. Z hlediska rozmanitosti použití a možných koncepcí karoserie se MAN eTruck plně vyrovná současným nákladním vozům s dieselovým motorem. Ať už se jedná o dálkovou přepravu chlazených potravin bez emisí CO2, čistý a tichý svoz odpadu ve městě pomocí agilních třínápravových nákladních vozidel nebo plně elektrickou přepravu materiálu na staveniště.

Flexibilní montáž a výroba baterií 

Přípravy na velkosériovou výrobu elektrických nákladních vozidel jsou v plném proudu. Inovativní centrum eMobility v hlavním výrobním závodě v Mnichově již uvedlo do provozu 20 prototypů budoucího e-trucku pro těžkou dopravu. Jednalo se o smíšené výrobní zkoušky za běžných výrobních podmínek. To znamená, že navzdory mnoha různým komponentům lze na stejné lince vyrábět jak dieselové, tak elektrické vozíky a zajistit tak maximální využití výrobních zařízení. To představuje velkou výzvu pro stroje a technologie, ale také pro lidi. Do konce letošního roku absolvuje přibližně 2 000 zaměstnanců závodu přibližně 10 000 hodin školení v používání nové vysokonapěťové technologie a do konce roku 2023 budou všichni příslušní specialisté na výrobu nákladních vozidel kvalifikováni pro sériovou výrobu e-nákladních vozidel.

Od roku 2025 bude společnost MAN Truck & Bus ve svém norimberském závodě vyrábět vysokonapěťové baterie pro elektrické nákladní automobily a autobusy. Pro realizaci tohoto cíle bude společnost v příštích pěti letech investovat přibližně 100 milionů eur do tradičního závodu na výrobu spalovacích motorů. Plánovaná kapacita nového závodu je více než 100 000 baterií ročně.

Komplexní poradenství v oblasti e-nákladních vozidel

Zatímco vývojáři společnosti MAN Truck & Bus usilovně pracují na tom, aby byl elektrický pohon vhodný pro všechny aplikace a oblasti nasazení v silniční nákladní dopravě, tým MAN Transport Solutions již průběžně podniká kroky k přípravě dopravních společností na tuto novou éru. Na cestě k e-trucku je nutná také transformace na straně uživatele. Proto oddělení MAN eMobility Consulting, které MAN poprvé představil na IAA společně s novým elektrickým modelem, bude kromě poradenství v oblasti provozu vozidla poskytovat také konzultace týkající se specifických provozních podmínek zákazníka. Patří mezi ně optimalizace nákladů, analýza používaných tras a přizpůsobení vozového parku provoznímu režimu. Je třeba také poradit ohledně infrastruktury pro nabíjení. Digitální nástroje, jako je nový MAN eReadyCheck, který mohou zákazníci používat od IAA, umožňují řídit trasy dodávek výhradně elektricky. Nebo pomocí MAN eManager může manažer dopravy sledovat důležité informace o nabíjení všech nákladních vozidel ve vozovém parku.

Společnost MAN se rovněž zavázala k rozšíření nabíjecí infrastruktury: Skupina TRATON a další partneři z oboru založili společný podnik, jehož cílem je vybudovat nejméně 1 700 vysoce výkonných dobíjecích stanic na dálnicích nebo v jejich blízkosti a v logistických centrech po celé Evropě. Partneři za tímto účelem společně investují celkem 500 milionů eur.

Základní technické údaje vozidla MAN eTruck

Pohon: elektromotor o výkonu 300-350 kW, čtyřstupňová převodovka, hypoidní hnací náprava, stálý převod i = 2,53. Podvozek: rozvor 3750 mm, normální konstrukční výška, vzduchové odpružení, pohon 4×2. Kabina GX pro mezinárodní dálkovou dopravu vybavená digitálním systémem MAN OptiView nahrazujícím zrcátka.