MAN Lion’s City E dělá na evropských silnicích přesvědčivý dojem

#ElectrifyingEurope

MAN Lion’s City E dělá na evropských silnicích přesvědčivý dojem

MAN Lion’s City E proměňuje vizi dopravy zcela bez emisí do reality – a ta je nyní součástí každodenního života v několika evropských městech. Plně elektrický městský autobus každý den ukazuje, čeho je schopen, a inspiruje provozovatele autobusů, řidiče autobusů i odborníky.

  • V rukou zákazníků po celé Evropě: demo flotila 15 vozidel eBus od MAN Truck & Bus
  • První objednávky zákazníků pocházejí z Německa a Švédska
  • 17 MAN Lion’s City E pro společnost VHH, hlavní smlouva se společností HOCHBAHN v Hamburku, 22 eBusů pro společnost Nobina Sverige AB v Malmö
  • Vynikající práce: MAN Lion’s City E získává řadu ocenění
  • Zjistěte více online na #ElectrifyingEurope

E-mobilita zrychluje: Na konci roku 2019 předala společnost MAN Truck & Bus první dva autobusy MAN Lion’s City E do Hamburku. Nyní, jen o několik měsíců později, jsou provozovány elektrické autobusy v několika evropských zemích. „A ta část, která nás nejvíce těší: zpětná vazba, ta je ohromující. Provozovatelé autobusů, řidiči autobusů, odborníci a cestující jsou nadšení z našich elektrických autobusů a jejich používání,“ říká Rudi Kuchta, vedoucí obchodní oddělení autobusů ve společnosti MAN Truck

& Bus. Hamburské elektrické autobusy jsou pouze dva z celkem 15 demo vozidel, která se budou v praxi používat jako součást plánu e-mobility MAN. Demo flotilu eBus využívají zákazníci v Německu, Španělsku, Lucembursku, Belgii, Francii, Rakousku, Švýcarsku a dalších zemích. MAN Truck & Bus také předá 18 metrů dlouhý elektrický autobus dopravcům Kölner Verkehrs-Betriebe AG (KVB) v Kolíně nad Rýnem a Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) ve Španělsku za účelem provedení plánovaných praktických zkoušek a zisku dostatku zkušeností. „Stanovení správného kurzu pro mobilitu bez emisí zítřka je skutečnou výzvou pro mnoho obcí a dopravních společností. Protože tématem zcela bezemisní dopravy je často nezmapované území. Abychom je co nejlépe podpořili na jejich cestě, rozhodli jsme se předat demo flotilu zákazníkům, aby je mohli poslat do ulic, získat zkušenosti a ty potom předat dále,“ říká Kuchta.

 

V Hamburku, Mnichově a Wolfsburgu

Plně elektrický MAN Lion’s City E završuje novou generaci městských autobusů MAN jako variantu bez emisí. V polovině prosince 2019 společnost MAN Truck & Bus předala první dvě vozidla MAN Lion’s City E provozovatelům dopravy Hamburger Hochbahn AG (HOCHBAHN) a Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH). Elektrické autobusy jsou nyní v denním provozu. „Naším cílem je mít do roku 2030 vozový park zcela bez emisí. Proto si velmi vážíme toho, že MAN je dodavatelem bezemisních autobusů do Hamburku,“ vysvětlil Henrik Falk, předseda představenstva společnosti Hamburger Hochbahn AG, při formálním předání autobusů na konci loňského roku. Nová rámcová dohoda reprezentuje důvěru hamburské dopravní společnosti v MAN eBus: MAN Truck & Bus uzavřel s HOCHBAHN hlavní smlouvu na dodávku autobusů MAN Lion’s City 12 E a nového kloubového autobusu Lion’s City 18 E. Smlouva je součástí rekordní zakázky na dodávku HOCHBAHN až 530 městských autobusů bez emisí v letech 2021 až 2025. Přesné množství a harmonogram dodávek budou stanoveny během doby platnosti smlouvy.

Již 12 týdnů je v Mnichově v provozu 12 metrová verze autobusu MAN Lion’s City E. Spolehlivě zaveze místní obyvatele a návštěvníky do cíle na trase číslo 100 Na trase společnosti MVG, která vede mezi mnichovským hlavním nádražím a východním mnichovským nádražím. „Toto je poprvé v bavorském hlavním městě, které nyní nasazuje jeden z prvních nových elektrických autobusů MAN na linkovou dopravu,“ říká Rudi Kuchta. Stejně jako HOCHBAHN a VHH klade Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG) během provozních zkoušek zvláštní důraz na téma zaručeného dojezdu. „Jsme potěšeni, že se MAN rozhodl spolupracovat s naší dopravní společností na testování jednoho z prvních elektrických autobusů v naší dopravní síti a těšíme se na výsledky,“ říká vedoucí společnosti MVG, Ingo Wortmann, a dodává: „Náš cíl pro příštích deset let je jasný – chceme se distancovat od ropy a v celé naší dopravní síti přejít k nulovým emisím. Abychom toho dosáhli, potřebujeme spolehlivé elektrické autobusy s velkým dojezdem.“ Kromě zkoušek v Hamburku a Mnichově bude MAN Lion’s City E brzy uveden do provozu ve Wolfsburgu.

 

Ze Španělska do Švýcarska přes Rakousko

MAN Lion’s City E 12 „dělá vlny“ ve španělském městě Badajoz. Nedávno se dostal do ulic univerzitního města a zaujal během zkušebního provozu. „Výsledky jsou velmi uspokojivé, a to jak pro nás, tak pro operátora,“ říká Manuel Fraile, vedoucí prodeje autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus Iberia. V náročných teplotách přes 35 stupňů dokončil Lion’s City E úplnou 16 hodinovou směnu a pokryl celou trasu o vzdálenosti 284 km. „Na konci dne měl autobus pořád ještě slušnou možnost dojezdu. „To ukazuje, že náš eBus lze dokonce použít na trasách, kde byl provoz elektrických vozidel dříve nepředstavitelný,“ shrnuje Fraile.

V polovině května strávil elektrický autobus MAN v Linci čtyři dny a představoval, co dokáže. LINZ AG LINIEN byla první dopravní společností v Rakousku, která vozidlo otestovala. Od MAN Lion’s City E vyžadovali opravdu hodně. EBus jel kolem oblasti Linzu, kde jsou úzké ulice, a také musel zvládnout strmé silnice do kopce. „Vyslali jsme eBus na náročnou zkušební trasu, abychom zjistili, jak zvládá stoupání, jaké je jeho zrychlení, jakou úroveň pohodlí nabízí a samozřejmě jaký jízdní dosah může nabídnout.“ Každý, kdo se zúčastnil zkušebního provozu v Linci, byl nadšený, Lion’s City E byl velmi působivý při předvádění svých kvalit          a úspěšně prošel testem,“ říká Lars Heydecke, vedoucí prodeje autobusů společnosti MAN Truck & Bus Vertrieb Österreich GesmbH.

15 zastávek, 17 zákazníků, obrovský zájem: Lion’s City E cestoval ve Švýcarsku po dobu tří týdnů v rámci MAN eBus Roadshow. První zastávkou byla Verkehrsbetriebe St. Gallen VBSG dne 16. června 2020. Stejně jako na ostatních zastávkách využila řada zástupců dopravních společností a obcí příležitost vidět elektrický autobus v akci.

 

MAN Lion’s City E získává všechna ocenění

MAN Lion’s City E nadchnul také odborníkům a novináře. To dokazují četná ocenění, která vozidlo a vývojáři již obdrželi. Například plně elektrický městský autobus získal ocenění od poroty designu iF International Forum: 78 mezinárodních odborníků na design z více než 20 zemí vybralo vítěze   z celkem 7298 přihlášek z 56 zemí a ocenilo Lion’s City E prestižním iF Zlatá cena v kategorii „Automobily/vozidla/bicykly“. Elektrický autobus MAN byl porotou soutěže Automotive Brand Contest rovněž prohlášen za vítěze. Byl oceněn mezinárodní prestižní cenou za design v kategorii „Užitkové vozidlo“.

„Ocenění ukazují, jak dobře byl přijat design našeho elektrického autobusu. Za tím vším stojí vysoce motivovaný tým, který za posledních několik let odvedl skvělou práci. Je na co být opravdu hrdý,“ zdůrazňuje Rudi Kuchta. V lednu získal nový MAN Lion’s City E další ocenění na letošních National Transport Awards v Madridu: eBus byl vyhlášen „městským autobusem roku ve Španělsku“.

 

Objednávky z Německa a Švédska

„Jsme velmi potěšeni, že Lion’s City E byl tak dobře přijat odborníky z celého světa. Co nás však obzvláště těší, je to, že první zákazníci již důvěřují nám a našim znalostem e-mobility,“ říká Kuchta. Například dopravní společnost Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein (VHH) objednala na konci loňského roku 17 autobusů Lion’s City E. Je to poprvé, co jsme      v rámci výběrového řízení dodali zákazníkovi elektrické autobusy. Jedná se tedy o významný milník v plánu e-mobility. Byly zde i další objednávky, například jedna ze švédského Malmö: společnost Nobina Sverige AB, největší provozovatel autobusů ve Skandinávii, zadala objednávku u MAN Truck & Bus na 22 autobusů MAN Lion’s City E. Díky těmto elektrickým autobusům se místní i turisté v Malmö brzy dostanou z místa A do místa B bezpečným, čistým a pohodlným způsobem. Objednávky jasně ukazují rozsah zájmu o inovativní a perspektivní technologii pohonu na mezinárodní úrovni,“ říká Kuchta.

První sériově vyráběné autobusy MAN Lion’s City E dlouhé 12 m v sólo verzi budou dodány zákazníkům ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020. Plně elektrický Lion’s City E v kloubové verzi bude následovat přibližně o šest měsíců později, do sériové výroby by měl přejít v první polovině roku 2021. „Spustili jsme online kampaň na téma e-mobility pomocí hashtagu #ElectrifyingEurope. Toto je náš způsob, jak informovat všechny o novém vývoji a zkouškách v reálném provozu, stejně jako o zkušenostech, které MAN, operátoři, řidiči a cestující mají,“ říká Rudi Kuchta a dodává: „E-mobilita je určitě téma, na kterém nám hluboce záleží, do jeho propagace dáváme své srdce a duši.“