MAN potřetí po sobě získal ocenění iF Design Award za autobus

Autobusy

MAN potřetí po sobě získal ocenění iF Design Award za autobus

Novému autokaru MAN Lion ‚s Coach udělili prestižní ocenění iF International Forum Design v kategorii „Automobil / vůz / motocykl“. Po autobusech MAN Intercity (2016) a NEOPLAN Tourliner (2017) se týmu designérů podařilo porotu přesvědčit i potřetí.

Porota složená ze 63 odborníků to v uplynulém ročníku soutěže iF Design Award neměla lehké, vždyť vybírala z 6402 produktů z 54 zemí světa. Nový MAN Lion ‚s Coach díky svému působivému designu získal ocenění iF Design Award 2018 v kategorii „Automobil / vůz / motocykl“. Vítěze slavnostně vyhlásili 9. března v Mnichově. „Soutěže se zúčastnilo množství výjimečných produktů, proto jsme samozřejmě nadšeni, že cenu nakonec získal MAN Lion ‚s Coach,“ řekl Stephan Schönherr, viceprezident pro design autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus. „Rozhodnutí poroty jasně ukazuje, že přichází nový design v sektoru zájezdových a dálkových autobusů.“ Charakterizuje ho především nadčasový, moderní designový jazyk MAN.

Nové tvary vpředu, výrazná záď a markantní boky dodávají autokaru MAN Lion ‚s Coach výjimečný vzhled. Designéři se soustředili na jednoznačné oddělení jednotlivých funkčních zón: pracoviště řidiče, prostor pro cestující, zavazadlový prostor a pohonný systém. Mimořádně působivé jsou nové reflektory, které mohou být kompletně z LED. Zaujmou na nich i integrovaná denní světla, která slouží také jako směrovky. Ale interiér autokaru MAN Lion ‚s Coach je také inspirující: měkké bílé osvětlení generuje průběžný pás LED umístěný ve stropě a nový koncept „Colour & Trim“ se soustředí na jasné, svěží barvy, čímž přispívá k elegantní a příjemné atmosféře. Prodloužení polic na zavazadla směrem dopředu a zvětšení světlé výšky i pod obloukem střechy dává cestujícím i řidičům pocit prostornosti interiéru. MAN Lion ‚s Coach, který se veřejnosti představil poprvé na veletrhu Busworld 2017 v Kortrijku, však neboduje jen svým nezaměnitelným vzhledem. Díky množství asistenčních systémů nabízí cestujícím i řidičům maximální bezpečnost a pohodlí. Je to také mimořádně úsporný autokar – mimo jiné díky aerodynamice, která se oproti jeho předchůdci zlepšila o 20 procent. „To dokazuje, že důsledně promyšlený design, který jsme nazvali, smart edge‘, přispívá k hospodárnosti,“ zdůraznil Stephan Schönherr (na skupinové snímku třetí zleva). Ocenění iF Design Award se uděluje od roku 1953. Vítěze porota vybírá na základě určených kritérií, mezi něž patří vzhled a tvar produktu, míra inovace, ergonomické parametry, funkčnost a ekologické aspekty.

„Ocenění je celosvětově uznávaným puncem kvality designu, které každý rok získá jen hrstka produktů. Fakt, že nám ho udělili již potřetí po sobě, ukazuje, jaké inovativní a vysoce kvalitní jsou naše autobusy,“ dodal S. Schönherr. V roce 2016 ocenění iF Design Award získal MAN Lion ‚s Intercity a loni NEOPLAN Tourliner. Autokar Lion ‚s Coach je nyní třetí model společnosti MAN Truck & Bus, který dostal toto ocenění.