MAN XLION skvělá volba

Král cest

MAN XLION skvělá volba

Při představách vozu MAN, který zaujme jak podnikatele, tak řidiče můžeme vytknout následující vlastnosti: spolehlivý, robustní, trvalý a praktický. To jsou přímo ony oblasti, ve kterých se speciální model MAN XLION odlišuje v každodenním provozu.

Spolehlivý, robustní a praktický vůz, který splňuje přesně své primární zadání. To znamená, že speciální model MAN XLION vyniká svým každodenním nasazením jako hnací motor vašeho podnikání. K dispozici jsou balíčky speciálního vybavení pro dálkovou dopravu, stavební či rozvážková vozidla. Jde o kombinace prémiového vybavení specifického pro továrnu, specifického pro jednotlivé segmenty s příslušenstvím pro jednotlivé země a balíčky služeb. K dispozici je též jako doplněk motorizace též nový motor D15, který je vhodný jako pohon právě v modelové řadě vozidel MAN XLION.

Králem cest za všech okolností
MAN XLION je králem cesty s volitelným designem lva po stranách kabiny. Každé vozidlo má navíc na dveřích kabiny výrazný nápis „XLION“.  Písmeno “X“ ve jménu tohoto výkonného trucku znamená slovo „extrém“.
MAN prezentoval na jarním veletrhu stavební techniky v Mnichově také představitele modelové řady XLION. Soupravu se stavebním sklápěcím návěsem a tahačem MAN TGX 18.510 4×2 BLS s označením XLION na kabině rozměru XLX  nešlo jen tak přehlédnout. Výkonný a spolehlivý, léty prověřený, vznětový motor MAN D26 v aktuálním emisním provedení Euro VI disponuje dalšími 10 k a 100 N.m točivého momentu. Nyní tak nabízí maximální výkon na hranici 510 k a maximální točivý moment 2600 N.m. Vozidlo je vybaveno novými elektronickými asistenty Comfort Steering a Lane Return Assist.

Rozšířená paleta motorů

Společnost MAN Truck & Bus připravila pro svá vozidla modelového roku 2019 v závodě v Norimberku čtyři motorové řady pro použití v nákladních automobilech. Systém vstřikování common rail je společný pro všechny motory MAN. Řada motorů MAN D08 poskytuje rozsah maximálního výkonu 160 k až 320 k. Označení „08“ v typovém čísle odkazuje na hodnotu vrtání motoru 108 mm. Zdvih je 125 mm. Výkonová řada je pokryta řadovými čtyřválcovými a šestiválcovými motory, které jsou výhradně určeny pro vozy řady TGL a TGM. Řada motorů MAN D15 má vrtání válce 115 mm a zdvih 145 mm. Tři varianty řadového šestiválce nabízí maximální výkon 330 k, 360 k a 400 k – jsou k dispozici pro vozidla modelových řad TGS a TGX.
Řada motorů MAN D26 získala pro modelový rok 2019 o 10 k a 100 N.m více. Hodnoty maximálních výkonů a špičky točivých momentů se tak zvýšily na 430 k, 470 k a 510 k. Vrtání válců motoru má 126 mm, zatímco zdvih 166 mm. Tyto motory jsou dostupné pro vozidla modelových řad TGS a TGX.
Největší a nejvýkonnější řadové šestiválce MAN D38 jsou vyhrazeny výhradně pro modelovou řadu MAN TGX. Pokrývají výkonovou třídu nad 500 k. S maximálním výkonem 640 k jsou nejvýkonnější motory nabízené společností MAN pro nákladní automobily. MAN D38 má vrtání 170 mm a zdvih 138 mm.

Pro daný segment
Balíčky vybavení vozidel modelů XLION nabízejí speciální řešení pro dálkovou dopravu, stavební vozidla a rozvážková vozidla. Kombinují prémiová řešení instalovaná tzv. „Ex Works“, specifická pro jednotlivé segmenty provozu s příslušenstvím nutným pro jednotlivé země a balíčky služeb. Vybavení bylo vždy sestaveno tak, aby dopravní a výrobní společnosti těžily z přidané hodnoty vozidel a samotní řidiči mohli pohodlně odpočívat v kabinách svých výrobních prostředků.
Vzhledem k tomu, že vozidla modelové řady MAN XLION byla představena již na podzim minulého roku, přináší společnost MAN nyní jako rozšíření nabídky vozy XLION vybavená novým motorem MAN D15 a také novou výkonovou verzi motoru řady MAN D26 s maximálním výkonem 430 k.
Speciální model MAN XLION Traction bude v budoucnu k dispozici pro řadu MAN TGS s maximálním výkonem motoru 330 k až 510 k. Součástí dodávky stavebního balíčku je kromě zvukového systému MAN též systém LED světel pro denní svícení a funkce off-road pro elektronický systém ABS. To znamená, že balíček opatření pomáhá zvyšovat jak bezpečnost práce, tak spolehlivost dopravy. Balíček obsahuje mimo jiné též odolnější konstrukci interiéru kabiny vůči nečistotám v barvě Urban Concrete, desku deflektoru proudícího vzduchu pod motorem, která zabraňuje cirkulaci prachu, nebo bezpečnostní zakrytování přední části chladiče, které eliminuje možné poškození v důsledku nárazu kamení.

Dálková doprava i rozvážka

Speciální model MAN XLION Longhaul je k dispozici pro dálkovou dopravu jako MAN TGX, se všemi maximálními výkony motoru až po špičkový model s maximálním výkonem 640 k. Vylepšení vizuálního designu a pohodlí zahrnuje komplexní vybavení kabiny jako součást komfortního balíčku pro řidiče, zvukový systém MAN, světla pro denní svícení LED a chromované obložení nárazníku. V případě potřeby je nyní k dispozici jako nový prvek také ocelový nárazník.
Speciální model MAN XLION Distribution je k dispozici u MAN pro řadu TGL a TGM se dvěma nápravami, určeným pro jízdu po zpevněných komunikacích bez ohledu na maximální výkon motoru a velikost kabiny. Klimatizační systém, hands-free systém pro mobilní telefony a zvukový systém MAN dodávají řidiči pohodlí – stejně jako komfortní balíček řidiče MAN. Tento balíček obsahuje multifunkční volant, komfortní sedadlo řidiče, komfortní potahy sedadel nebo centrální zamykání v závislosti na modelu kabiny.

Kombinace toho nejlepšího

Ve všech třech speciálních modelových řadách MAN XLION kombinuje MAN vysoce kvalitní vůz, který se může pochlubit specifickým vybavením, se speciálními podmínkami After Sales pro servisní smlouvy Comfort Comfort a Comfort Super. V závislosti na místních požadavcích a daném modelu MAN nabízí speciální balíčky pro vybavení, financování a údržbu. Zákazníci si mohou vybrat z balíčku Style, Safety Package nebo MAN Truck Modification, dle vlastních specifických potřeb.

Digitální služby MAN
Všechna vozidla jsou standardně vybavena systémy „MAN Essentials“ a „MAN ServiceCare“ z nabídky MAN Digital Services. Kromě toho je služba „MAN Advance“ přidávána zdarma po dobu prvních šesti měsíců provozu. Po stejnou dobu je také k dispozici „MAN Perform“ pro dálkovou dopravu nebo služba „MAN Compliant“ pro stavební a rozvážkovou dopravu.
Základem je „MAN Essentials“, který předává informace o poloze vozidla v 15 minutových intervalech a poskytuje správci vozového parku relevantní informace pro analýzu provozu vozidla. Pomocí „MAN ServiceCare“ jsou údaje o vozidle pro plánování údržby a servisních prací předávány příslušnému MAN Support centru, které pomáhá oběma stranám – dispečerovi i servisu – optimálně naplánovat servisní úkony tak, aby se co nejvíce omezily prostoje vozidel MAN.

„MAN Advance“ prodlužuje dobu skladování dat z vozu „MAN Essentials“ na 25 měsíců, hodnocení „MAN Perform“ umožňuje analýzu dat týkajících se vozidla a řidiče a nakonec „MAN Compliant“ pomáhá při stahování a archivaci údajů o kartě řidiče a tachografu.

Milan Olšanský

Foto: archív