MAN ZAČÍNÁ ROZŠIŘOVAT FABRIKU V KRAKOVĚ

Nákladní vozidla

MAN ZAČÍNÁ ROZŠIŘOVAT FABRIKU V KRAKOVĚ

MAN Truck & Bus zrychluje tempo své transformace, se kterou je spojeno i rozšíření závodu v polském Krakově: 20. ledna 2022 na slavnostním ceremoniálu reprezentanti společnosti položili základní kámen stavby.

Do září 2022 se rozloha areálu fabriky v Krakově rozroste asi o třetinu, přičemž MAN počítá s investicí přibližně 130 milionů eur. Díky tomu bude moci z výrobní linky sjíždět až 300 vozidel a kabin denně – při třísměnném provozu. Nový zdroj bio-energie zajistí, aby byl závod v budoucnosti CO2 neutrální.

„Rozšíření závodu je významnou součástí naší transformace. Změny v oblasti produkce nás v těchto náročných časech udělají výrazně konkurenceschopnějšími. V Krakově vytváříme mimořádně flexibilní a variabilní závod, který nám umožní vyrábět na jedné lince vše – od lehkých až po těžká nákladní vozidla,“ vysvětlil Alexander Vlaskamp, generální ředitel MAN.

Krakovská továrna po rozšíření zaměstná přibližně třikrát více pracovníků než dříve. V polském závodě se vytvoří dalších 1500 pracovních míst a plocha podniku se zvýší z 24 na cca 41 hektarů.

„Krakov bude vysoce efektivní závod s ještě důležitějším úkolem než provoz na vyrovnávání objemu. V budoucnu se zde budou montovat přibližně tři čtvrtiny všech nákladních vozidel a kabin MAN. V Krakově má být postavena i sekce Truck Modification, kde naše trucky mohou být individuálně přizpůsobeny požadavkům našich zákazníků,“ řekl Michael Kobriger, člen představenstva MAN zodpovědný za výrobu.

V rámci rozšiřování fabriky bude postavena nová hala na ploše 26 000 m2, kde se budou vyrábět kabiny a další halu o rozloze 10 000 m2 vybudují pro Modifikační centrum trucků. To umožní společnosti MAN nabízet celou paletu nákladních vozidel s maximální kvalitou v Krakově i v hlavním závodě v Mnichově, který bude využit ke kombinované produkci konvenčních a elektrických modelů. Krakov a Mnichov bude dvojice silných partnerů v systému produkce nákladních vozidel.

Společnost i závodní rada se v dubnu 2021 shodly na tomto a mnoha dalších opatřeních, která budou součástí transformačního procesu MAN. Cílem celého balíku opatření je nárůst tržeb v MAN až na 1,7 miliardy eur. To by mělo společnosti poskytnout potřebnou volnost, kterou potřebuje, aby mohla provést cílené investice do své budoucnosti.