MAN ZÍSKAL OCENĚNÍ TRUCK INNOVATION AWARD

Technologie

MAN ZÍSKAL OCENĚNÍ TRUCK INNOVATION AWARD

Společnost MAN Truck & Bus získala Truck Innovation Award 2019 za „aFAS – zabezpečovací vozidlo bez řidiče na dálnicích“.

Mezinárodní porota International Truck of the Year (IToY) vytvořila speciální cenu, kterou bude udělovat výrobcům za výjimečné produkty odrážející technologické změny v sektoru užitkových vozidel. Na hannoverském veletrhu IAA Užitková vozidla 2018 mělo toto nové ocenění premiéru a první Truck Innovation Award získal MAN za své vozidlo aFAS. Trofej odevzdal Joachimu Dreesovi, předsedovi představenstva MAN Truck & Bus a MAN SE, prezident poroty IT Gianenrico Griffini.

Truck aFAS (automatické zabezpečovací vozidlo bez řidiče pro mobilní práce na dálnicích) je vysoce sofistikované řešení, které MAN vyvíjel přes 4 roky s podporou státu a ve spolupráci s několika technickými institucemi i důležitými dodavateli technologií. Kromě MAN Truck & Bus AG se na vývoji podíleli: Federální ústav pro výzkum dálnic, Hessen Mobil, Univerzita aplikovaných věd, Technická univerzita Braunschweig, ZF TRW, WABCO a Bosch.

Pracovní podmínky týmů, které zajišťují údržbu dálnic, bývají někdy vysoce rizikové. Je pravda, že jejich vozidla jsou vybavena výstražným zařízením velmi dobře viditelným již z dálky, aby se minimalizovalo riziko kolize s ostatními účastníky silničního provozu. Přesto v zúžených místech na autostrádách často dochází k vážným haváriím – nárazem do vozidel údržby zezadu. Proto MAN vyvinul truck bez řidiče: pozoruhodně inovativní MAN TGM 18.340, který pomalým tempem plně automaticky jezdí za vozidlem údržby vykonávajícím práci v odstavném jízdním pruhu a chrání jeho posádku před rušnou dopravou. Okolí monitoruje kamerovými a radarovými systémy, které jsou odvozeny ze sériových produktů včetně zařízení na zjišťování objektů, jízdních pruhů a volné plochy. Technologii senzorů podporuje bezdrátový přenos relevantních informací mezi vozidlem pracujícím vpředu a truckem, který ho zajišťuje zezadu.

Porotci IToY ocenili skutečnost, že MAN aFAS absolvoval bez problémů více než 4 000 testovacích kilometrů na veřejných komunikacích, přičemž vyzdvihli přímočaré ovládání vozidla i široké využití sériových komponentů. Členové jury zdůraznili, že aFAS může zachránit životy, protože pohybující se pracoviště na dálnicích představují vysokou míru potenciálního ohrožení jejich personálu.

Předseda poroty International Truck of the Year Gianenrico Griffini k ocenění řekl: „MAN se svým projektem aFAS nejenže přinesl efektivní řešení na mobilní staveniště, ale také získal náhled důležitý pro budoucí technický vývoj plně automatických vozidel.“

Generální ředitel MAN Joachim Drees zdůraznil praktické uplatnění aFAS: „Tento systém již byl testován v reálných podmínkách na dálnicích v Hesensku. Jak vidíte, my o inovaci nejen mluvíme, ale my jí žijeme! A experti z International Truck of the Year uznali naše úsilí.“