Městská mobilita bez emisí: zákazníci si objednali již více než 700 e-busů MAN

Městská mobilita bez emisí: zákazníci si objednali již více než 700 e-busů MAN

Obchod s elektrickými autobusy ve společnosti MAN Truck & Bus výrazně roste. Od zahájení prodeje autobusů Lion’s City E si dopravní podniky v mnoha evropských městech objednaly již více než 700 e-busů MAN. Nedávno přišla z Hamburku objednávka na 53 plně elektrických městských autobusů. 

  • Hamburk, Norimberk, Curych, Kodaň: elektrobusy MAN zajišťují udržitelnou mobilitu v mnoha evropských městech
  • Nejnovější objednávka: Hamburger Hochbahn AG a Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH podepsali smlouvu na celkem 53 e-busů.
  • MAN je na 3. místě v počtu e-busů registrovaných v Německu v roce 2021
  • Od zahájení prodeje bylo objednáno již více než 700 elektrických autobusů MAN

Zájem o e-busy MAN roste. Od zahájení prodeje modelu Lion’s City E v roce 2020 podepsal MAN se zákazníky smlouvy na více než 700 elektrobusů. V uplynulém fiskálním roce prodal MAN v Evropě celkem 2 400 městských autobusů, z toho přibližně 5,5 % autobusů Lion’s City E. Na německém trhu to pro MAN znamená třetí místo v počtu registrovaných e-busů v roce 2021. „Naším zcela jasným cílem je však nasadit na silnice ještě více elektrobusů: do roku 2025 bude polovina našich nových městských autobusů na alternativní pohon. A očekáváme, že o pouhých pět let později – v roce 2030 – bude až 90 % našich městských autobusů poháněno bateriemi,“ říká Rudi Kuchta, vedoucí obchodní skupiny Bus Business Group společnosti MAN Truck & Bus.

MAN nedávno obdržel dvě objednávky na celkem 53 e-busů od dvou hamburských dopravců. Společnost Hamburger Hochbahn AG si poprvé objednala elektrické autobusy MAN. Zakázka se týká 17 kloubových autobusů Lion’s City 18 E a část z nich bude dodána ještě letos. Druhá objednávka pochází od dopravní společnosti Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH, která se pro e-busy MAN rozhodla již potřetí. Současná objednávka zahrnuje 30 autobusů Lion’s City 12 E a 6 kloubových 18metrových autobusů Lion’s City 18 E, přičemž dodání prvních jednotek je naplánováno na rok 2022.

V ulicích evropských měst se však brzy objeví mnohem více elektrobusů MAN. Některé z nich jsou již v provozu, například 39 e-busů v barvách společnosti VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft Nürnberg, která si nejprve objednala 15 velkokapacitních verzí Lion’s City 18 E, následně dalších 13 v rámci následné objednávky a také 11 Lion’s City 12 E. Od podzimu 2022 bude 15 elektrobusů MAN jezdit na standardních městských linkách ve švýcarském Curychu. Místní společnost Verkehrsbetriebe Zürich (VBZ) sleduje důslednou strategii mobility s nulovými emisemi a nákup flotily vozidel Lion’s City 12 E je její součástí.

Lion’s City E boduje ve Skandinávii

Elektrobusy MAN jsou v provozu také v Kodani: 25 vozidel Lion’s City 12 E jezdí od února na hlavní lince 7A v dánském hlavním městě, která ročně přepraví více než 4,3 milionu cestujících. Aby byla městská hromadná doprava co nejudržitelnější, nabíjejí se e-busy pouze zelenou elektřinou. Dalších 12 elektrobusů výrobce nedávno dodal společnosti Vikingbus ve městě Odder. Na linkách veřejné dopravy v Dánsku tak nyní jezdí 37 e-busů.

Ale také ve Švédsku se modelová řada Lion’s City E bude podílet na udržitelné mobilitě: KEOLIS objednal celkem 75 autobusů MAN Lion’s City 18 E pro tři švédská města: 60 kloubových e-busů MAN pojede do Göteborgu, 15 do Stockholmu a dalších 12 bude brzy jezdit v Uppsale. Rámcová smlouva s provozovatelem Gamla Uppsala Buss navíc zahrnuje opci na dalších 65 elektrobusů – 45 z nich v 18metrové verzi Lion’s City 18 E a 20 dvounápravových 12metrových vozidel Lion’s City 12 E. A 22 autobusů Lion’s City E, které jezdí v přímořském Malmö (jižní Švédsko, region Skåne), také ukazuje, jak dokonale zvládají městský provoz a jak snadno je lze integrovat do stávajících linek. Provozuje je společnost Nobina Sverige AB. „O perspektivní technologii pohonu je obrovský mezinárodní zájem,“ dodává Rudi Kuchta.

Sofistikovaná technologie, dlouhý dosah

Sériová výroba 12metrového modelu byla zahájena v říjnu 2020 v polském závodě MAN ve Starachowicích a 18metrový kloubový autobus s bateriovým pohonem Lion’s City 18 E se vyrábí od dubna 2021. Jeho přepravní kapacita je až 130 cestujících; jeho 12metrový sourozenec přepraví maximálně 88 cestujících. Pokud jde o hnací ústrojí, MAN používá k podpoře jízdních výkonů centrální elektromotor na zadní nápravě nebo u kloubové varianty dva centrální elektromotory na druhé a třetí nápravě. Energii pro 100% elektrický pohon dodávají baterie umístěné na střeše vozidla. Za příznivých podmínek zaručují dojezd až 350 kilometrů na jedno nabití, a to po celou dobu životnosti baterií.