Mobilis si vybral Lions’s city hybrid

Autobusy

Mobilis si vybral Lions’s city hybrid

Největší polská autobusová společnost Mobilis vybavila svůj vozový park flotilou 61 nejmodernějších městských autobusů MAN Lion’s City Hybrid, které pomohou vytvořit atraktivní a udržitelný systém městské hromadné dopravy ve Varšavě.

Varšava je jedním z deseti největších měst Evropské unie. V polské metropoli na řece Visla žije přes 1,7 milionu obyvatel. Město navštěvuje každoročně množství turistů, aby si prohlédli historické staré centrum (které je od roku 1980 na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO) a jeho paláce, muzea či monumenty. I v tomto kontextu je tedy velmi důležitý systém líbivé a ekologické veřejné hromadné dopravy.

A právě z tohoto důvodu si místní dopravní operátor Mobilis objednal 61 městských autobusů MAN Lion’s City Hybrid. Vozidla z produkce MAN Truck & Bus si zákazník převzal v polovině června, pouze dva měsíce poté, co zástupci polské dopravní společnosti podepsali v Mnichově kontrakt. „Těší nás, že si Mobilis vybral MAN Lion’s City Hybrid. Vedle kvality produktu byly hlavními faktory tohoto rozhodnutí inovativní koncept pohonu, udržitelnost a mimořádné ekonomické provozní náklady.“ řekl Christian Fischer, šéf managementu prodeje autobusů v MAN Truck & Bus.

Hybridní autobus MAN snižuje spotřebu paliva až o 30 %, což znamená průměrnou úsporu 10 000 litrů nafty ročně. Oproti srovnatelným autobusům s klasickým pohonným ústrojím s dieselovým motorem má také výjimečně nízké emise oxidu uhličitého. Model Lion’s City Hybrid je vybaven motorem EURO VI s výkonem 184 kW (250 k) a vysokovýkonným elektromotorem. Elektromotor využívá energii vznikající při brzdění, která se akumuluje v tzv. ultrakondenzátorech. „Tato rekuperovaná a akumulovaná energie umožňuje například příjezd na zastávku bez hluku a emisí. Systém tedy významně snižuje hlučnost životního prostředí místních obyvatel.“ vysvětluje Christian Fischer.

Kromě toho je MAN Lion’s City Hybrid atraktivní i z hlediska komfortu cestování. Díky nízkopodlažnímu konceptu a trojici dvoukřídlých dveří je nastupování i vystupování lehké a výměna cestujících plynulá, k dispozici je také manuálně výklopná rampa. Osvětlení prostoru dveří technologií LED podporuje bezpečnost cestujících i po setmění. Dvounápravové 12metrové autobusy pro Mobilis jsou mimo jiné vybaveny celou řadou aktivních bezpečnostních prvků a asistenčními systémy: EBS s funkcí ABS, ASR a signalizací nouzového brzdění, elektronickou signalizací opotřebení brzdových destiček a hasicím systémem v prostoru motoru. Komplexní bezpečnost pak zajišťuje sestava videokamer v prostoru pro cestující, plně prosklené dveře kabiny zase chrání řidiče proti dotěravcům.

„Se společností Mobilis úspěšně spolupracujeme 25 let. Fakt, že největší polský autobusový podnik se rozhodl pro MAN, jasně hovoří o jeho důvěře ve spolehlivost našich autobusů a služeb.“ dodává Christian Fischer. I údržbu a servis flotily má na starost MAN Truck & Bus. Není to však pouze firma Mobilis, kdo se spoléhá na MAN, ale i její mateřská společnost Eggedal, největší izraelský poskytovatel dopravních služeb, který důvěřuje kvalitám autobusů MAN již 85 let.