Nejlepší autobus: MAN Lion’s City E se stal „Autobusem roku 2023“

Nejlepší autobus: MAN Lion’s City E se stal „Autobusem roku 2023“

Inspiruje podnikatele, řidiče a cestující i odborníky – stejně jako mezinárodní porotu, která udělila elektrobusu MAN Lion’s City 12 E titul Autobus roku 2023. Úspěšný příběh se rozvíjí – a zdaleka není u konce.

● MAN Lion’s City E získal prestižní ocenění Autobus roku

● Ocenění bylo předáno na výstavě IAA TRANSPORTATION v rámci slavnostního večera „Hvězdy roku“.

● MAN prokázal potenciál e-busu Lion’s City E v praxi během 2500 km dlouhé cesty do Irska na Bus Euro Test.

● Odborníci společnosti MAN neustále pracují na zdokonalování a dalším vývoji elektrického městského autobusu.

● Lion’s City E je nyní k dispozici také jako minibus o délce 10,5 m.

MAN Lion’s City 12 E si letos na jaře vedl v renomovaném autobusovém Euro testu velmi dobře. Koneckonců už to, že během deseti dnů urazil téměř 2 500 kilometrů přes osm evropských zemí do irského Limericku, aby se zúčastnil mezinárodního autobusového Eurotestu 2022, si zaslouží uznání. „Pro nás i porotu to byla výjimečná událost, když jsme po deseti dnech jízdy dorazili s MAN Lion’s City 12 E do Limericku,“ řekl Rudi Kuchta, vedoucí divize Bus Business Unit společnosti MAN Truck & Bus. Plně elektrický městský autobus však zaujal i členy poroty v týdnu od 9. do 12. května, kdy bylo na irské půdě testováno a hodnoceno pět modelů od pěti evropských výrobců.

Po čtyřech dnech intenzivního testování a dlouhých technických diskusích byl konečný verdikt jasný: cenu Autobus roku 2023 získává MAN Lion’s City 12 E. Na porotu složenou z 23 evropských odborných novinářů zapůsobila především celková koncepce vítězného městského autobusu, která boduje z hlediska dojezdu, spolehlivosti, komfortu a především udržitelnosti.

„Nový MAN Lion’s City 12 E se vyznačuje průkopnickým designem, vysokou úrovní komfortu a velmi tichým interiérem. Pracoviště řidiče patří k nejlepším na trhu a poskytuje vysokou míru bezpečnosti. Tímto modelem se MAN zaměřil na elektromobilitu od první skici až po skutečný výrobek. Díky tomu do sebe vše zapadá. A nejedná se o dieselový autobus přestavěný na elektrický. Porota soutěže International Bus & Coach of the Year měla od první zkušební jízdy pozitivní pocit a rozhodla, že autobusem roku 2023 je MAN Lion’s City 12 E,“ uvedl předseda poroty Tom Terjesen při předávání ceny Rudimu Kuchtovi na akci „Hvězdy roku“, kterou pořádal Německý svaz automobilového průmyslu (VDA) v předvečer zahájení veletrhu IAA TRANSPORTATION 2022 v německém Hannoveru.

Další kapitola úspěšného příběhu

Titul Autobus roku se uděluje již tři desetiletí a je považován za nejvýznamnější mezinárodní ocenění v autobusovém průmyslu. „O to víc jsme hrdí, že náš MAN Lion’s City E byl odbornou porotou tak dobře přijat a že jsme získali toto prestižní ocenění,“ říká Rudi Kuchta a dodává: „Ocenění potvrzuje, že celý tým MAN odvedl vynikající práci. Je to také další skvělá kapitola v úspěšném příběhu našeho města Lion’s City E.“ Sériová výroba elektrického městského autobusu byla zahájena v roce 2020. Dnes již denně jezdí v mnoha evropských zemích a vyvolává nadšení u dopravců, řidičů, odborníků i cestujících.

Co je klíčem k úspěchu? Odborníci ve společnosti MAN Truck & Bus neustále pracují na dalším vývoji a zdokonalování plně elektrického vozidla Lion’s City E. Zároveň chtějí provozovatelům veřejné dopravy poskytnout sofistikované technologie a individuální řešení, která jim poskytnou maximální podporu při jejich každodenní práci. Pro dokonalé přizpůsobení e-busu budoucímu použití nabízí MAN provozovatelům také dvě varianty baterií: strategii „spolehlivého dojezdu“ (až 270 km) nebo strategii „maximálního dojezdu“ (až 350 km). Nová klimatizace a vylepšený systém vytápění navíc zaručují ještě vyšší účinnost. Novinkou jsou také modulární baterie. To znamená, že od letošního podzimu si zákazníci budou moci určit počet baterií. Tímto způsobem lze plně elektrický městský autobus ještě více přizpůsobit individuálním potřebám a požadavkům zákazníků, pokud jde o dojezd a přepravní kapacitu.

K dispozici je také několik velikostních alternativ. Například nejnovější Lion’s City E lze objednat jako midibus, který je dlouhý 10,5 metru a má jednu z největších kapacit baterií ve svém segmentu. Díky rekordně malému poloměru otáčení a kompaktním rozměrům je ideálním řešením zejména pro centra měst s úzkými ulicemi a rušnými pěšími zónami. Midibus doplňuje nabídku elektrobusů MAN, která zahrnuje tři varianty o délkách 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

Obliba e-busu se odráží v řadě ocenění a zájmu zákazníků.

Ocenění „Autobus roku 2023“ jasně ukazuje, jak dobře byl autobus Lion’s City E přijat. „Od počátku bylo jasné, že bychom měli náš e-bus vyvíjet v úzké spolupráci s našimi zákazníky, ale také že je třeba jej průběžně optimalizovat. Naším cílem bylo a je nabídnout nejlepší městský elektrobus. Skutečnost, že se naše úsilí odrazilo na trhu a bylo oceněno mnoha odborníky, je velkým úspěchem,“ říká Barbaros Oktay, vedoucí oddělení autobusové techniky společnosti MAN Truck & Bus. Elektrický městský autobus například získal cenu iF Gold Award 2020, když porotu iF International Forum Design zaujal zejména ergonomický a estetický design e-busu MAN.

Údaje o prodeji autobusu Lion’s City E však také jasně ukazují, jak je oblíbený. Celkem bylo od zahájení prodeje objednáno již více než 1 000 e-busů. „Chceme však na silnice nasadit podstatně více elektrobusů. V minulém fiskálním roce bylo necelých 6 % našich nových městských autobusů elektrických. Do roku 2025 to bude polovina. A do roku 2030 očekáváme, že přibližně 90 procent našich městských autobusů bude jezdit na baterie,“ říká Rudi Kuchta.

Z Mnichova do Irska: cesta autobusem Euro Test

Městský autobus MAN Lion City E prokázal, jak výkonný může být plně elektrický městský autobus při své cestě na Bus Euro Test. Poté se v rámci turné „Electrifying Europe Tour“ během 10 dnů přesvědčivě vydala napříč Evropou až do Irska. Dvanáctimetrový e-bus byl k vidění v osmi zemích, kde ujel přesně 2 448,8 km a spotřeboval celkem 1 763,7 kWh energie (přibližně 0,72 kWh na kilometr). Těchto špičkových hodnot bylo dosaženo díky efektivní technologii a pozoruhodné průměrné míře rekuperace 20,8 %. Energii pro jízdu v nejrůznějších topografických podmínkách dodávalo šest lithium-iontových akumulátorů (kapacita 480 kWh), které byly dobíjeny vždy na konci plánované denní trasy. Během každé etapy nebylo třeba průběžně dobíjet, protože Lion’s City E nabízí dojezd až 350 kilometrů.

Flexibilní podvozek eBus pro mezinárodní trhy

Z hlediska pohonu sází MAN na centrální motor na zadní nápravě, resp. u kloubového modelu na dva centrální motory (na druhé a třetí nápravě), což je přínosem pro jízdní vlastnosti a rekuperaci. Díky lokálně bezemisnímu pohonu splňuje MAN Lion’s City E požadavek na snížení emisí škodlivin a hluku ve městech. Mimochodem, spolehlivá technologie podvozku MAN Lion’s City E bude v budoucnu použita i pro podvozky eBus. „Abychom uspokojili celosvětově rostoucí poptávku po elektrobusech a významně přispěli k udržitelné mobilitě, nabízíme naše podvozky eBus i pro mezinárodní trhy mimo Evropu,“ říká Rudi Kuchta. Podvozek eBus společnosti MAN poskytne v budoucnu výrobcům karoserií autobusů dokonalý základ pro jejich 100% elektrické modely.

MAN má ve své sbírce již 12 prestižních ocenění.

Tituly Autobus roku a Autokar roku uděluje mezinárodní odborná porota různým typům autobusů a autokarů od roku 1989. Evropští odborní novináři specializující se na toto odvětví dopravy věnují zvláštní pozornost praktičnosti a koncepci vozidel, která výrobci předkládají ke srovnávacímu testu. Díky poslednímu ocenění, které získalo vozidlo Lion’s City 12 E, mohla společnost MAN Truck & Bus již podvanácté převzít trofej pro vozidla MAN a NEOPLAN. Nyní má tedy ve své sbírce šest titulů Trenér roku (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) a stejný počet ocenění Autobus roku (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990).