Nová vozidla, nové možnosti

HOME SPEED HOME TOUR 2017

Nová vozidla, nové možnosti

Předváděcí, celoevropská, túra nejnovějších vozidel MAN dorazila v říjnu do České republiky. Zázemím jí bylo obchodní a servisní střediska MAN v Postřižíně u Prahy.

Jedenáct nejnovějších vozidel MAN obchodních řad TGL, TGM, TGS a TGX modelového ročníku 2018 představilo své konstrukční novinky a vylepšení jízdní vlastnosti. Společně se zkušenými instruktory z divize MAN ProfiDrive mohli pozvaní zákazníci, obchodní partneři a zástupci sdělovacích médií vyzkoušet vozidla tak říkajíc na „vlastní kůži“.

Není nic lepšího než usednout za volant vytouženého či alespoň oblíbeného vozidla a vyrazit s ním do standardního provozu. Krátké testovací jízdy se zaměřily na prokázání zákaznické vstřícnosti jednotlivých typů vozidel MAN na silnicích několika kategorií. Od dálničního tahu, až po okresní silnice. Všude tam, bylo možno získat první jízdní dojmy s tím nejlepším co v segmentu nákladních a užitkových vozidel MAN nabízí.

MAN D08 SCR only

Významnou, světovou novinkou, jsou z pohledu zákazníků a provozovatelů nákladních a užitkových vozidel MAN motory MAN D08 „SCR only“ určené pro pohon vozidel obchodních řad TGL a TGM. Motory emisní specifikace Euro VIc jsou v rámci čištění výfukových plynů nově osazeny pouze systémem Selektivní katalytické redukce známé pod zkratkou SCR. Tím, že nebyl pro novou generaci motorů použit systém recirkulace výfukových plynů došlo k několika zcela zásadním vylepšením, které ocení především řidiči, ale s nimi samozřejmě také provozovatelů a majitelé vozidel. Za prvé došlo k podstatnému zvýšení jízdního komfortu vozidel a to díky přímému průchodu kabinou u všech vozů se čtyřválcovými motory a kabinou typu „C“, včetně modelu s nejvýkonnějším motorem 220 k. Bylo významně zjednodušeno čištění výfukových plynů. Odpadl celý systém EGR s svým chladičem. Došlo k úpravě systému SCR, který nyní nepotřebuje k dávkování AdBlue tlakový vzduch. Větrák motoru dostal novou regulaci. Místo kovové vany motoru je nyní osazena vana kompozitová, došlo na optimalizaci olejové jednotky s termostatem a byly vypěněny kabelové svazky motoru. To vše má větší či menší dopad na spotřebu motorové nafty, která je samozřejmě nižší. Nové čtyřválcové a šestiválcové motory MAN D08 „SCR only“ jsou k dispozici v šesti (3+3) naladěních maximálního výkonu, od 118 kW/160 k/600 N.m do 235 kW/320 k/1250 N.m. Díky popsaným konstrukčním opatřením jsou motory nyní lehčí, mají méně komponentů a jsou servisně přívětivější.

Těžká kavalérie

U vozidel obchodních řad TGS a TGX bylo možno obdivovat a vyzkoušet rovněž generačně nové velké motory emisní specifikace Euro VIc, které nyní poskytují celou škálu potřebných maximálních výkonů včetně tolik populární úrovně 368 kW/500 k. V případě největšího šestiválce se zdvihovým objemem patnáct litrů je to potom vynikající maximální výkon až 470 kW/640 k. Motor MAN D38 s tímto výkonem byl původně určen pouze pro vozidla nadrozměrné přepravy, nicméně dnes je k dispozici také ve standardních silničních tahačích, ze kterých v kombinaci s vysoce vyspělými elektronickými asistenčními systémy a novými elektronickými funkcemi automatizované převodovky činí jasné štiky v rybníce nákladního automobilového provozu na pozemských komunikacích. Navíc interiéry jednotlivých modelů kabin vozidel řady TGX a TGS doznaly zásadních změn – i když na první pohled jen v jednotlivostech, nicméně po seznámení se všemi změnami za jízdy, se všechna konstrukční opatření ukáží v synergickém spojení jako významná změna posunující komfort jízdy a práce ve vozidle na další, vyšší úroveň.

Nejen technika

Jistě nejzajímavější část prezentační túry s názvem HOME, SPEED HOME 2017 byla navíc doplněna o statické ukázky vozidel, možnost detailní prezentace nového modelu motoru MAN D08 v samostatném prezentačním návěsu, konzultace s odborníky na vlastní produkty v podobě vozidel, servisu a poprodejních služeb. Kromě toho byl celý program podpořen důkladným občerstvovacím zázemím jemuž vládlo grilování „Kluků v akci“ vedené populární dvojicí šéfkuchařů známých z televizního vysílání.

HOME, SPEED HOME bylo skvělou ukázkou dokonale zvládnuté prezentace nastupujícího modelového ročníku vozidel MAN hlavních obchodních řad. Důkazem tohoto tvrzení byly spokojené tváře pozvaných účastníků.