Přes Alpy do Marrákeše: MAN eBus Roadshow na dvou kontinentech

Přes Alpy do Marrákeše: MAN eBus Roadshow na dvou kontinentech

 Elektrizující turné začalo v Německu, procestuje Evropu a skončí v severní Africe. Hvězdou roadshow, která v roce 2022 vstoupí do svého třetího kola, je opět elektrobus Lion’s City E. V loňském roce si e-bus MAN podmanil zákazníky, řidiče i cestující ve 20 zemích a na silnici zvládl i ty nejnáročnější povětrnostní podmínky.

  • Úspěšné výsledky v Německu: 12 000 kilometrů, 175 zastávek, 290 kontaktovaných zákazníků.
  • Na trase přes alpský průsmyk Julier v náročných zimních podmínkách prokázal e-bus svou spolehlivost.
  • Roadshow bude pokračovat i v letech 2022 a 2023. Novinka: Turné povede až do Maroka 

Dvacet zemí a více než 1000 zákazníků je elektrizovaných! V roce 2021 pokračoval MAN Lion’s City E ve svém evropském turné s nulovými emisemi a během svých zastávek vzbudil značný rozruch. Reakce na roadshow, kterou společnost MAN Truck & Bus doprovázela na sociálních sítích pod hashtagem #ElectrifyingEurope, jasně ukázala, jak velký zájem je o inovativní e-busy. „V roce 2022 vstoupí roadshow do svého třetího kola. Chceme dát ještě více zákazníkům a dopravcům možnost vyzkoušet si náš plně elektrický autobus. Aby si mohli osobně vyzkoušet, jak fascinující může být elektrická mobilita,“ říká Rudi Kuchta, vedoucí obchodní skupiny autobusů MAN Truck & Bus, a pokračuje: „Ještě jedna zajímavost: Nejezdíme „jen“ po Evropě, ale začátkem roku 2023 se vydáme také do Maroka. Náš MAN Lion’s City E se tak stane jedním z prvních evropských elektrobusů v Africe.“

Zatímco v roce 2020 zavítal plně elektrický městský autobus do 15 evropských zemí, loni jich navštívil již 20. „Díky svému přesvědčivému dojezdu překonává MAN Lion’s City E bez problémů i dlouhé vzdálenosti,“ říká Rudi Kuchta. Během cesty představilo Lion’s City E svůj komplexní koncept eMobility mnoha dopravním společnostem na veletrzích a dalších akcích. Pozornost návštěvníků upoutal například na veletrhu elektrobusů VDV ElekBu v Berlíně, na kongresu AMTU & ATUC ve Španělsku, na výstavě TRANSPOTEC v Miláně, na mezinárodním veletrhu veřejné dopravy TRANSEXPO v polských Kielcích a na veletrhu Transport v Dánsku. „Celkem jsme oslovili – nebo spíše doslova zelektrizovali – více než 1 000 klientů z 20 zemí. Ohlasy na náš e-bus jsou prostě ohromující,“ říká Rudi Kuchta.

Jen v Německu najel MAN Lion’s City E během loňské roadshow od června do října přibližně 12 000 kilometrů, zastavil na 175 místech a potěšil téměř 300 zákazníků. V loňském roce vyjel poprvé na turné také plně elektrický kloubový autobus Lion’s City 18 E, který se začal sériově vyrábět v dubnu 2021 a jezdil téměř paralelně po trasách v Kolíně nad Rýnem a Barceloně. „Vozidla pro Kolín nad Rýnem a Barcelonu jsou součástí testování v praktickém provozu. Naším cílem je získávat rozsáhlé zkušenosti společně s dopravními podniky a na základě těchto poznatků neustále zlepšovat naše městské autobusy,“ vysvětluje Rudi Kuchta.

Lion’s City E potvrdil svůj potenciál i v zimě

Od února 2022 jezdí Lion’s City 12 E ve vysokohorském prostředí v kantonu Graubünden (Švýcarsko). Jednou z výzev byla například cesta z Churu do Svatého Mořice, kdy musel elektrobus překonat alpský průsmyk Julier ve sněhu a ledu. „Navzdory nepříznivému počasí, a tedy obtížným jízdním podmínkám, dosáhl náš elektrobus nejvyššího bodu Julierpass, který se nachází v nadmořské výšce 2 284 metrů, bez jakýchkoli problémů,“ říká Rudi Kuchta o komplexním testování e-busů. Vozidlo bude součástí vozového parku společnosti Bus und Service AG více než rok. Plně elektrický městský autobus bude využíván v topograficky náročné horské oblasti, v dopravní špičce nebo v noci, ale také v běžné dopravě ve městě Chur a jeho okolí. Společnost BuS AG se rozhodla vyzkoušet e-bus, protože se snaží co nejvíce snížit emise a hluk v místní veřejné dopravě.

V sousedním Rakousku čekaly na e-bus zimní podmínky. „Turistický svaz v tyrolském Seefeldu otestoval naše Lion’s City E pro zimní provoz – a obstálo na výbornou,“ říká Rudi Kuchta. Kromě jiných linek byla použita na skibusové lince do Wildmoosu a přes Leutasch, aby bezpečně, pohodlně a s nulovými emisemi dopravila milovníky zimních sportů na sjezdovky.

Koncem loňského roku již Lion’s City 12 E v Litvě prokázal, že je vhodný pro každodenní použití. Poprvé se roadshow zúčastnila i pobaltská země, a to s e-busem MAN provozovaným autobusovým dopravcem Kauno autobusai v Kaunasu. Dnes tento dopravce spoléhá na autobusy MAN Lion City EfficientHybrid: od poloviny roku 2021 bude v Kaunasu, druhém největším litevském městě, jezdit 100 těchto moderních městských autobusů. Společnost Kauno autobusai nyní v rámci roadshow testuje e-bus MAN. „Řidiči, cestující i zákazníci byli z vozu Lion’s City 12 E a jeho výhod nadšeni. Lepší elektrobus v testovacím provozu ještě neměli – to byla jednoznačná zpětná vazba,“ říká Rudi Kuchta.

Další kolo turné je v plném

V letošním roce bude eBus Roadshow pokračovat a elektrobusy MAN opět navštíví přibližně 20 zemí. Na začátku roku 2023 se Lion’s City E poprvé vydá na cestu mimo Evropu: představí se zákazníkům, řidičům a novinářům v Maroku. Prezentace a testovací jízdy jsou naplánovány ve městech Fés, Kenitra, Marrákeš a Safi. Stejně jako v předchozích letech mohou zájemci sledovat nejdůležitější okamžiky roadshow na kanálech sociálních médií společnosti MAN pod hashtagem #ElectrifyingEurope.