Prestižní ocenění: MAN Lion’s Intercity LE získal cenu iF Design Award 2022

Prestižní ocenění: MAN Lion’s Intercity LE získal cenu iF Design Award 2022

Nový MAN Lion’s Intercity LE přišel na trh teprve nedávno a už sbírá první ocenění. Porota International Forum Design mu udělila prestižní cenu iF Design Award v kategorii „Výrobek/Automobil/Vozidlo“. Nízkopodlažní autobus zabodoval svou vynikající funkčností v kombinaci s elegantním designem.

  • Krátce po uvedení na trh získal meziměstský autobus MAN Lion’s Intercity LE cenu iF Design Award
  • Porota oceňuje elegantní a zároveň funkční design
  • Četná ocenění pro autobusy MAN a NEOPLAN svědčí o vynikající práci konstruktérů

Nikdy předtím se do soutěže iF Design Award nepřihlásilo tolik výrobků jako v ročníku 2022. Mezinárodní porota tentokrát hodnotila 5 424 výrobků, které postoupily z online předběžného kola. Celkem však bylo přihlášeno téměř 11 000 výrobků z 57 zemí! „Ještě více nás těší, že náš nový MAN Lion’s Intercity LE dokázal přesvědčit porotu a získal cenu iF Design Award,“ říká Barbaros Oktay, vedoucí oddělení Bus Engineering společnosti MAN Truck & Bus, a dodává: „Jedinečná kombinace elegantního stylu a funkčního designu se setkala s mimořádným ohlasem.“

Porota složená ze 70 odborníků na design z 23 zemí se sešla na tři dny v Berlíně, aby výrobky intenzivně testovala, posuzovala a hodnotila. Dalších 5 porotců se připojilo digitálně. A jak dopadla účast společnosti MAN? Nový model Lion’s Intercity LE přesvědčil nezávislou porotu a v hlasování o jednu z prestižních cen iF Design Award získal vysoké hodnocení. „Jedná se o vynikající výsledek, kterého jsme dosáhli díky skvělému výkonu našeho konstrukčního týmu, ale také díky perfektní spolupráci mezi všemi divizemi a neúnavnému úsilí celého týmu. Snažíme se vždy vytvořit ten nejlepší produkt pro naše zákazníky, řidiče a cestující,“ řekl Barbaros Oktay. Vítězové byli oceněni v polovině května na slavnostní večeři v Berlíně.

Nový model Lion’s Intercity LE uvedla společnost MAN na trh teprve loni na podzim. Výroba dvou meziměstských verzí, Lion’s Intercity LE 12 a Lion’s Intercity LE 13, byla zahájena počátkem roku 2022. „Naším cílem bylo nabídnout s novým autobusem Lion’s Intercity LE atraktivní, maximálně flexibilní autobus za rozumnou cenu, který zároveň nadchne svým designem – a to se nám jednoznačně podařilo,“ říká Stephan Schönherr, vedoucí oddělení designu společnosti MAN Truck & Bus, a dodává: „Důsledný další vývoj našeho úspěšného designu MAN ‚Smart Edge‘ přináší do cenově citlivého segmentu nízkopodlažních vozidel zcela nový vzhled. I praktické autobusy mohou mít kvalitní a atraktivní design. Nový MAN Lion’s Intercity LE kombinuje to nejlepší z obou světů tím nejkrásnějším způsobem!“

Designéři karoserie citlivě a velmi rozpoznatelně aktualizovali design „Smart Edge“, který byl poprvé představen v roce 2017 na novém modelu MAN Lion’s Coach (Smart Edge znamená důsledně čisté a dynamické linie, křivky a hrany v celém vozidle). Z toho je zřejmé, že Lion’s Intercity LE patří do současné rodiny autobusů MAN a zaslouženě přitahuje pozornost v městské i meziměstské dopravě. Přední kapota má štíhlý horizontální design, který dodává autobusu mimořádně výrazný vzhled. Vypadá však dobře nejen zepředu, ale i ze strany. K tomu přispívá mimo jiné dynamická linie černé přední části a robustně vypadající podběhy kol. Široké zadní sloupky a typický zadní střešní spoiler navíc evokují bezpečnost a efektivitu.

Přitažlivý je také přepracovaný interiér, který byl důsledně navržen s ohledem na bezbariérovost a snadný přístup pro handicapované cestující. „Každou viditelnou součást jsme pečlivě navrhli. Design v duchu Smart Edge je cítit i uvnitř a vhodné pojetí barev čalounění vyvolává v cestujících příjemný pocit a přispívá také k pohodě při cestování,“ říká Stephan Schönherr. Zvláštní pozornost byla věnována všem povrchům, které mají vysoce kvalitní povrchovou úpravu. Díky novému modernímu řešení přímého osvětlení působí interiér mimořádně prostorně a svěže.

Také pracoviště řidiče v novém modelu MAN Lion’s Intercity LE dokonale zapadá do designového konceptu. Obecně lze vybírat ze dvou možností: klasické verze z modelu Lion’s Intercity nebo pracoviště z nové generace městského modelu Lion’s City. Důraz je kladen na ergonomii, pohodlí, intuitivní ovládání a bezpečnost, a proto bylo optimalizováno i uspořádání spínačů a přístrojů.

20. ročník soutěže MAN a NEOPLAN Bus Design Award

 Městské autobusy MAN a NEOPLAN jsou jistě známé svým skvělým designem. Kromě iF Design Award získaly také Red Dot Design Award, German Design Award nebo cenu za design od Busworld Europe. „Dosud jsme získali celkem 20 ocenění, která působivě ukazují, kolik inovací a vynikající konstrukční práce bylo vloženo do našich autobusů,“ shrnuje Stephan Schönherr úspěchy posledních let.

Nový MAN Lion’s Intercity LE je šestým autobusem společnosti MAN Truck & Bus, který se může pochlubit celosvětově uznávanou značkou kvality iF Design Award. A zde je přehled dalších oceněných modelů: MAN Lion’s Intercity (2016), NEOPLAN Tourliner (2017), MAN Lion’s Coach (2018), dále městský autobus MAN Lion’s City (2019) a plně elektrický MAN Lion’s City E (2020).

Prestižní cenu iF Design Award uděluje iF International Forum Design již od roku 1954. Vítěze vybírá mezinárodní porota na základě stanovených kritérií, jako je vzhled a tvar výrobku, stupeň inovace, ergonomické parametry, funkčnost a ekologické aspekty. „Jedná se o jedno z nejvýznamnějších světových uznání za design. Náš designérský tým je velmi hrdý na to, že se mu letos opět podařilo zvítězit,“ dodává Stephan Schönherr.