Protějšky: světová premiéra podvozku MAN Lion’s Chassis E na výstavě v Sydney

Protějšky: světová premiéra podvozku MAN Lion’s Chassis E na výstavě v Sydney

Společnost MAN Truck & Bus poprvé představila veřejnosti svůj nový produkt Lion’s Chassis E. Tento plně elektrický autobusový podvozek pro globální trh měl světovou premiéru na veletrhu Australasia Bus & Coach Expo v australském Sydney.

● Na veletrhu Australasia Bus & Coach Expo byl poprvé představen plně elektrický podvozek Lion’s Chassis E LF.

● Bateriový elektrický podvozek vychází z osvědčené technologie modelu Lion’s City E.

● Cílem je ještě čistší, tišší a bezpečnější doprava ve městech po celém světě. 

● První demonstrační vozidla budou dodána v roce 2023, sériová výroba začne v roce 2024.

Na začátku října byl na veletrhu Australasia Bus & Coach Expo v Sydney ve světové premiéře představen nový produkt společnosti MAN Truck & Bus – plně elektrický nízkopodlažní podvozek Lion’s Chassis E LF. Je založen na osvědčené technologii elektrobusu MAN Lion’s City E, který již úspěšně jezdí v mnoha evropských zemích a denně prokazuje svou efektivitu, výkon a spolehlivost. „Jsme rádi, že se podvozek MAN Lion’s Chassis E poprvé představil naživo právě v Austrálii. MAN nabízí jeden z technologicky nejvyspělejších dieselových autobusů na australském trhu a nový elektrický podvozek skvěle doplňuje stávající řadu,“ říká Crinel Geaboc, ředitel divize MAN Bus and Coach společnosti Penske Australia, výhradního partnera společnosti MAN v Austrálii a na Novém Zélandu.

Velký zájem dopravců a podniků o alternativní způsoby pohonu potvrzuje i ohlas, který vzbudil podvozek Lion’s Chassis E na výstavě v Sydney. Mnoho návštěvníků využilo příležitosti dozvědět se více o 100% elektrickém podvozku a ekologické mobilitě. Jasným cílem společnosti MAN je i nadále přispívat k tomu, aby doprava ve městech po celém světě byla ještě čistší, tišší a bezpečnější. V rámci této strategie má být do roku 2025 každý druhý prodaný městský autobus MAN bezemisní. „Nový podvozek Lion’s Chassis E je pro nás základním kamenem pro dosažení tohoto cíle. Protože s naším elektrickým podvozkem nyní nabízíme řešení pro mezinárodní trhy a výrobci karoserií po celém světě budou mít ideální základ pro své plně elektrické modely,“ říká Rudi Kuchta, vedoucí divize Bus Business Unit společnosti MAN Truck & Bus. „Tímto způsobem můžeme našim zákazníkům nabídnout bezemisní řešení i mimo Evropu.“

Variabilní řešení usnadňují vstup do e-mobility

Zejména v době, kdy se udržitelná mobilita dostává stále více do popředí zájmu, je taková nabídka obzvláště důležitá. „S podvozkem Lion’s Chassis E můžeme společnostem a provozovatelům výrazně usnadnit transformaci jejich vozových parků na elektrické technologie, které jsou v této zemi již vyžadovány,“ vysvětluje Crinel Geaboc. To se daří i proto, že MAN nabízí dvě alternativy baterií. Díky tomu může splňovat často velmi rozdílné požadavky provozovatelů autobusů, pokud jde o denní dojezd, celkový počet ujetých kilometrů a náklady. Kromě baterií založených na technologii NMC (lithium-nikl-mangan-kobalt), které používá Lion’s City E, se proto v nabídce objeví také baterie typu LFP (lithium-železo-fosfát).

Při přípravě a uvedení elektrického podvozku na trh využívá MAN znalosti a zkušenosti získané při vývoji a výrobě modelu Lion’s City E. „S modelem Lion’s City dosáhl MAN na evropském trhu vynikajících výsledků. Od zahájení výroby v roce 2020 přišlo na plně elektrický městský autobus více než 1 000 objednávek. A nedávno byl evropskými odbornými novináři zvolen autobusem roku 2023,“ pokračuje Crinel Geaboc. „Tento úspěch v Evropě spolu s pokračujícími investicemi společnosti MAN do elektrických technologií, jako je výstavba továrny na baterie v Norimberku, a silným partnerstvím se společností Penske v Austrálii posiluje důvěru našich zákazníků.“

První demonstrační vozidla budou dodána již v roce 2023.

Při uvádění podvozku Lion’s Chassis E na trh tým MAN intenzivně spolupracuje s výrobci karoserií po celém světě, aby co nejlépe vyhověl požadavkům zákazníků v Asii, Africe, Jižní Americe, na Novém Zélandu a v Austrálii. První smontovaná demonstrační vozidla budou dodána již v roce 2023. Kromě toho budou v příštím roce testovány výkony a funkčnost podvozku na potenciálních cílových trzích, včetně Austrálie. Sériová výroba podvozku Lion’s Chassis E bude zahájena v roce 2024. Elektrický podvozek se bude vyrábět v závodě MAN v polských Starachowicích. „Bude se zde vyrábět i Lion’s City E. Zkušenosti, které naši zaměstnanci získali při vývoji a sériové výrobě našeho e-busu, samozřejmě uplatníme i při výrobě elektrického podvozku. Naši mezinárodní zákazníci z toho budou mít velký prospěch,“ říká Rudi Kuchta.

MAN bude zpočátku nabízet plně elektrický dvounápravový podvozek pro nízkopodlažní modely (Lion’s Chassis E LF), pro nízkopodlažní autobusy (Lion’s Chassis E LE) a vysokopodlažní vozidla (Lion’s Chassis E HF). Aby se dalo použít všude, bude k dispozici varianta s levostranným a pravostranným řízením. To je zajímavé zejména pro země, jako je Singapur, Jihoafrická republika, Austrálie a Nový Zéland, kde je běžné řízení vlevo a kde se autobusy MAN již používají.

MAN vystavuje na veletrhu Australasia Bus & Coach Expo Australasia Bus and Coach Expo se koná každé dva roky střídavě v Sydney a Melbourne. Akci podporuje síť Bus Australia Network, která zahrnuje Konfederaci autobusového průmyslu a další sdružení. Na letošním veletrhu (5. a 6. října) se představilo více než 100 expozic s výrobky pro autobusy. MAN vystavoval elektrický podvozek Lion’s Chassis E LF a také podvozek Lion’s LE (RC2) s nízkým vstupem a vznětovým motorem D15 (330 k). Podvozek pochází od společnosti Custom Denning, jednoho z předních australských výrobců autobusů. Vystaven byl také podvozek meziměstského autobusu Lion’s Chassis IC (RR8) s karoserií Irizar i6s.