Rekordní objednávka od Deutsche Bahn

Autobusy

Rekordní objednávka od Deutsche Bahn

MAN Truck & Bus dokázal zvítězit ve všech třech veřejných soutěžích, které vypsala německá společnost Deutsche Bahn. Objednávka zahrnuje až 1 000 městských a meziměstských autobusů, které budou dodány v průběhu 4 let.

Roky 2019 až 2022 přinesou pozoruhodný nárůst počtu autobusů MAN ve výrazné červené barvě, která je typická pro Deutsche Bahn. Společnost DB Regio AG totiž do svého systému dopravy objednala až 1 000 autobusů MAN Lion’s City a MAN Lion’s Intercity. Provozovat je bude 31 německých regionálních dopravních operátorů, kteří patří DB Regio. Nabídka, se kterou vstoupil MAN do výběrového řízení, zapůsobila na zadavatele i, bavíme-li se o vozidlech, rámcovými dohodami na volitelné servisní kontrakty a také zajištěním dodávky náhradních dílů.

„Fakt, že společnost Deutsche Bahn, která je skvělým referenčním zákazníkem, se v tomto tendru rozhodla pro nabídku MAN, je výjimečným projevem důvěry v naše autobusové produkty a služby,“ uvedl Joachim Drees, předseda představenstva MAN Truck & Bus AG. „Toto rozhodnutí je uznáním výkonnosti, technologií a komfortu našich městských a meziměstských autobusů.“

Objednávka zahrnuje všechny délky nízkopodlahových městských autobusů od 12 do 18,75 metrů včetně kloubních modelů. Koncept s nízkým nástupem a plošinou pro dětské kočárky či invalidní vozíky podporuje rychlou a komfortní výměnu cestujících na zastávkách. Pokud je potřeba, druhé dveře jsou vybaveny rampou. Interiér získal design s vysokým kontrastem, což cestujícím s horším zrakem umožňuje snadnější orientaci, a tlačítka „stop“ jsou opatřena Braillovým písmem. Všechny tyto prvky dělají z nových autobusů DB Regio působivou alternativu veřejné dopravy pro všechny. Motory Euro 6 s výkonem od 280 do 360 k (206 – 265 kW) garantují komfort jízdy i nízké emise.

Vedle různých variant modelu Lion’s City kontrakt obsahuje také meziměstské autobusy MAN Lion’s Intercity s vysokou podlahou v délkách 12,2 m, resp. 13,0 a 13,2 m. Také tyto vozy mají moderní motory D08 s výkonem 250 nebo 290 k (184 nebo 213 kW) namontované v zadní části splňující nejnovější emisní standardy.

„Žádný německý distributor MAN dosud neuzavřel tak velkou rámcovou dohodu. Je to absolutní rekord a ovoce výjimečné práce našich zaměstnanců ze sekce prodeje autobusů a poprodejních služeb,“ komentoval mimořádný obchod Holger Mandel, předseda správní rady MAN Truck & Bus Deutschland.

Nejnovější kontrakt Deutsche Bahn a MAN Truck & Bus je pokračováním dlouhodobých obchodních vztahů. Roku 2015 byla podepsána smlouva, na jejímž základě MAN dodal pro DB Regio Bus kolem 700 autobusů a autokarů za uplynulé 3 roky. „Jsme velmi rádi, že naše kooperativní a spolehlivá spolupráce bude pokračovat,“ řekl Frank Krämer, ředitel prodeje autobusů v MAN Truck & Bus Deutschland.

Deutsche Bahn je největším poskytovatelem autobusové dopravy v Německu – například v roce 2016 přepravil 633 milionů cestujících. Divize autobusů je součástí sekce osobní dopravy a patří do obchodní sféry DB Regio.