ROZVOZ BALÍKŮ BEZ EMISÍ

Dodávkové vozy

ROZVOZ BALÍKŮ BEZ EMISÍ

Od začátku léta jezdí v barvách Švýcarské pošty 11 nových elektrických vanů MAN eTGE. Dodávková vozidla, která při provozu neprodukují žádné emise, rozvážejí zásilky ve třech oblastech.

Flotilu 11 plně elektrických vanů MAN TGE, které si převzala Švýcarska pošta koncem června, budou využívat střediska v Ostermundigene, Ženevě a St. Gallenu. Díky čistému a téměř nehlučnému provozu garantují způsob doručování balíků, který je mimořádně ohleduplný k životnímu prostředí. Jedenáctka dodávkových vozidel eTGE ušetří za rok kolem 40 tun emisí CO2, přičemž Švýcarská pošta bude využívat pro pohon svých elektrických vanů „zelenou“ energii ze švýcarských obnovitelných zdrojů. Kvůli množství výhod elektrických vozidel, která poštovní služby již využívají při doručování dopisů, se očekává stále rozsáhlejší aplikování této alternativy i v oblasti distribuce balíků – nejprve ve velkých městech, později také v rámci regionů. Do roku 2023 hodlá Švýcarská pošta využívat k distribuci balíků až 400 vanů s elektrickým pohonem.

Vedle elektrického pohonu si lze objednat speciální službu – podporu expertů z MAN Truck & Bus z oddělení MAN Transport Solutions, kteří poskytují Švýcarské poště ucelené poradenství pro zavádění nové technologie. Určujícími kritérii byly požadavky na energii a dojezd vozidel v lokálních podmínkách. Poté bylo možné navrhnout vhodný koncept nabíjení a infrastruktury pro každý typ poštovního depa. Společnost Švýcarská pošta tak získala komplexní přehled o možnostech elektrifikace vozového parku ve svých střediscích a daly se také prokázat významné úspory ve spotřebě energie, resp. zredukování emisí CO2.

S dojezdem až 173 km (dle metodiky NEDC) a užitečným zatížením cca 1000 kg se model eTGE perfektně hodí pro logistiku na „posledním kilometru“. Kapacita baterie odpovídá požadavkům při třech čtvrtinách přeprav v sektoru lehké distribuce výrobků, kterou ve městech stále zajišťují vany se spalovacími motory. Z konstrukčního hlediska využívá MAN eTGE moderní komponenty, které se již osvědčily ve velkosériové výrobě. Dodávkové vozidlo ve verzi L3H3 má základní rozvor (3640 mm) a vysokou střechu (výška vozidla 2590 mm, výška nákladového prostoru 1861 mm).

Vozidla MAN eTGE v konfiguraci pro doručování balíků v městech jsou standardně vybaveny prvky, které ocení řidiči i provozovatelé. Výborným pomocníkem je zadní kamera pro couvání, asistent parkování či signalizování překážek po bocích vozidla – taková sestava sofistikovaných asistenčních systémů snižuje riziko poškození při manévrování ve stísněných prostorách. Pokud jde o bezpečnost, model eTGE přichází s působivou základní výbavou, která obsahuje technologii monitorování prostoru před vozidlem se systémem City Emergency Braking a také vyspělý systém nouzového brzdění EBA.