SILNÁ SESTAVA PRO NAKLÁDACÍ JEŘÁBY

Nákladní vozy

SILNÁ SESTAVA PRO NAKLÁDACÍ JEŘÁBY

Nová generace vozidel MAN s upraveným podvozkem je reakcí výrobce na rostoucí zájem o těžké nakládací jeřáby na mezinárodních trzích. Klíčovým konstrukčním prvkem je nová 10tunová přední náprava pro velké zatížení.

Poptávka po vozidlech s vysokovýkonným nakládacím jeřábem pro manipulaci s těžkými břemeny nepřetržitě roste. Hydraulické jeřáby namontované na podvozcích nákladních vozidel vykonávají stále více úkolů, na které se dříve používaly velké mobilní jeřáby. Truck s jeřábem je kompaktnější a dokáže se přesouvat z jednoho staveniště na druhé flexibilněji a rychleji. Společnost MAN dodává třínápravové a čtyřnápravové verze podvozků z řady TGS a TGX se speciální výbavou pro konkrétní průmyslové odvětví. A pro tato šasi nejnověji nabízí nepoháněnou přední nápravu s maximálním zatížením 10 tun namísto předešlých 9 tun. Tím se zvýší užitečné zatížení pro rameno jeřábu a zvětší se pracovní oblast velkých nakládacích jeřábů před kabinou vozidla. Dosahy a nosnost nakládacích jeřábů, které jsou složeny za kabinou vozidla, rostou.

Jeřáb s kapacitou zdvihu 10 tun, který je na snímcích, přichází na trh v těchto dnech. Rozložený a naplno vysunutý dosáhne až do výšky cca 29 metrů. Tehdy jej lze zatížit nákladem do 650 kg, což je ekvivalent 13 pytlů cementu. Pro srovnání: podobný nakládací jeřáb namontovaný na podvozku MAN TGX se standardní 9tunovou přední nápravou by poskytl výšku zdvihu 25 m, tedy na úroveň 9. patra výškové budovy. S novou variantou šasi dosáhne srovnatelný jeřáb na 10. patro. A pokud jde o kapacitu zdvihu, jeřáb na předchozím podvozku dokázal do výšky 9. podlaží zvednout pouze 8,5 pytlů cementu, čili kolem 420 kg, přičemž jeho maximální nosnost zhruba 6,2 tuny je také podstatně nižší.

Příklady využití ve stavebnictví a komunálních službách

Pokud je na staveništi třeba namontovat nosníky střešní konstrukce, používají se těžké nakládací jeřáby. Úzká přístupová cesta a omezené prostory na nastavení podpěr neumožňují optimálně umístit vozidlo, proto je třeba vykonat práci nad kabinou, a to znamená omezení použitelné nosnosti i dosah jeřábu. V takových případech 10tunová přední náprava umožňuje použít větší nakládací jeřáby s vyšší nosností. Při montáži střešní konstrukce může jeřáb zepředu zvednout těžší břemena nebo dosáhnout dál.

Velká nosnost přední nápravy hraje důležitou roli i v jiných odvětvích. Vozidla pro zimní údržbu silnic mají na přední montážní desce připevněnou těžkou sněhovou radlici nebo sněhovou frézu. V některých zemích, například v Nizozemsku, se povolená celková hmotnost vozidla vypočítá ze součtu celkových zatížení všech náprav. Takže čtyřnápravový sklápěč s dvěma 10tunovými předními nápravami má o dvě tuny větší užitečné zatížení, což je velká výhoda pro dopravce z hlediska množství přepraveného materiálu.

Specifické konstrukce podvozků MAN TGS a TGX

Nová přední náprava s nosností 10 tun odpružená listovými pružinami je k dispozici pro podvozky MAN TGS a MAN TGX v konfiguraci 6×4 a 8×4 se všemi verzemi kabiny. Paleta zahrnuje podvozky s normální nebo střední výškou a při těchto aplikacích MAN upravuje i další konstrukční prvky. Podle preferencí zákazníka a technických požadavků výrobce jeřábu zvyšují robustnější rám (tloušťka materiálu 9,5 mm) a přídavné ocelové desky na rámu tuhost i užitečné zatížení šasi.

Jelikož namontování bočních podpěr pro bezpečný provoz jeřábu vyžaduje na rámu patřičný prostor, výfukový systém, nádrže na palivo i AdBlue, resp. zásobník na stlačený vzduch a schránku na baterie, lze v případě potřeby přemístit již na výrobní lince. Aby se dala namontovat přídavná přední podpěra, nabízí MAN montážní desku kombinovanou s ocelovým nárazníkem. Výrobce nástavby namontuje hydraulický válec podpěry, který směřuje přímo dolů. Tyto úpravy na míru dělá divize MAN Individual. Výhodou je, že zákazník má pod jedním kontaktem v MAN zabezpečenou specifickou přípravu vozidla pro dané odvětví průmyslu a dostane certifikované provedení od MAN s plnou zárukou.