Školí malé školáky

Školí malé školáky

Jak se má správně sedět ve školním autobuse? Na co musím myslet při nastupování a vystupování? A co znamená „mrtvý úhel“? Společnost MAN Truck & Bus spustila novou kampaň zaměřenou na děti. Cílem akce je významně zvýšit bezpečnost nejmenších účastníků silničního provozu.

Jednou z hlavních priorit společnosti MAN Truck & Bus je co nejbezpečnější silniční doprava. K dosažení tohoto cíle MAN vynakládá velké úsilí na inovativní technologie, ale také na různá školení a vzdělávací iniciativy pro řidiče, cestující, cyklisty a chodce. Cílovou skupinou nejnovější kampaně jsou nejmladší účastníci silničního provozu. Aby si děti zafixovaly, jak funguje silniční doprava, odborníci z lokálních sdružení pro bezpečnost silničního provozu spolu s instruktory MAN ProfiDrive navštívili několik základních škol v Bavorsku. „Ukazujeme dětem, co si musí zapamatovat, když cestují autobusem a jak se chovat, aby dorazily bezpečně do cíle,“ zdůrazňuje Manfred Raubold, generální ředitel zemského sdružení pro bezpečnost silničního provozu v Bavorsku. Aby jednotlivá témata bylo možné ukázat i v praxi, tým během turné doprovází MAN Lion’s Intercity. „Pomáháme dětem procvičit si čekání na autobus, co dělat, když autobus přijede na zastávku, na co pamatovat při nastupování a vystupování, jak se chovat během cesty a jak správně sedět, když mají školní tašku,“ vysvětluje Manfred Raubold. „Používáme také trojúhelníkovou oranžovou celtovinu a dětem názorně ukážeme, jak velký je mrtvý úhel. Je důležité, aby děti samy viděly a vyzkoušely si, že řidič má omezený výhled.“

V průběhu října a listopadu odborníci na bezpečnost silničního provozu navštívili základní školy v jižním Německu, například v Pilstingu, Friedbergu a Affingu a školili přes 300 dětí, žáků 1., 2. a 3. tříd. „Tato kampaň je svým způsobem speciální – nejen pro děti, ale i pro MAN. Je úžasné, jak pozorně sledují, co jim říkáme a předvádíme a okamžitě využívají své nové znalosti v praxi – dokonce i prváci. Pevně ​​věříme, že toto nám umožní hrát důležitou roli v péči o bezpečnost našich dětí. Chceme oslovit co nejvíce školáků. Ale samozřejmě musíme počkat, jak se vyvine situace s COVID-19 a až potom budeme moci absolvovat turné jinde,“ říká Heinz Kiess, vedoucí produktového marketingu autobusů v MAN Truck & Bus.

Tým MAN Truck & Bus měl podporu místních dopravních hlídek i členů sdružení pro bezpečnost silničního provozu. Ti měli na starosti výuku bezpečnosti v dopravě a MAN poskytl vozidlo s řidičem. „Úzce jsme přitom spolupracovali s oddělením MAN ProfiDrive. Naši instruktoři, kteří poskytují školení, mají v této oblasti dlouholeté zkušenosti,“ dodává H. Kiess.

Když lekce o bezpečnosti silniční dopravy skončí, je to příležitost představit MAN Lion’s Intercity s jeho výkonným motorem D15 a převodovkou MAN TipMatic Coach místním autobusovým operátorům. Lion’s Intercity byl vybrán záměrně, aby doprovázel turné, protože se často využívá jako školní autobus a je také vhodný na městské či regionální linky i na příležitostné přepravy.

Je vybaven širokou paletou asistenčních a bezpečnostních systémů, například aktivním asistentem odbočování s rozpoznáváním chodců. „Naneštěstí nehody, na kterých se podepisuje mrtvý úhel, jsou stále běžné. S našimi inovačními systémy hodláme hrát důležitou roli při zlepšování bezpečnosti silničního provozu, zejména na křižovatkách,“ přizvukuje Heinz Kiess. A jak funguje asistent odbočování? Přední kamera a další kamery na jedné nebo obou stranách vozidla neustále monitorují provoz a zajišťují, aby v nebezpečných situacích při zatáčení byl řidič pod mnohem menším stresem. Pokud systém zaznamená nějaké nebezpečí nebo hrozící kolizi, upozorní řidiče pomocí vizuálních varování ze dvou displejů nainstalovaných v jeho zorném poli a také akustickým výstražným signálem. Bezpečnost zvyšují i ​​moderní asistenční systémy, které spolehlivě detekují chodce, cyklisty a motocyklisty v mrtvém úhlu a aktivně upozorňují řidiče na rizikovou situaci. „Zdokonalení bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu je něco, na co neustále myslíme a posouvá nás to kupředu. Proto všechny naše zkušenosti a odborné znalosti vkládáme i do vývoje inovativních asistenčních systémů,“ dodává Heinz Kiess.