SPOLUPRÁCE V OBLASTI SOLÁRNÍ TECHNOLOGIE

Dodávkové vozy

SPOLUPRÁCE V OBLASTI SOLÁRNÍ TECHNOLOGIE

MAN Truck & Bus a Sono Motors podepsali předběžnou smlouvu o spolupráci. Obě společnosti se dohodly, že přezkoumají, zda je technicky a ekonomicky možné integrovat technologii Sono Solar do elektrické dodávky MAN eTGE.

„Pro Sono Motors je to ohromná příležitost spolupracovat s takovým respektovaným průmyslovým partnerem jako je MAN a pracovat s ním na udržitelnější budoucnosti. Naše technologie Sono Solar nabízí snadnou a přizpůsobitelnou platformu, která je ideální pro užitková vozidla jako eTGE s bateriovým elektrickým pohonem od MAN,“ říká Jona Christians, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sono Motors. „Těšíme se na všechny příležitosti, které mohou spojit tyto dvě udržitelné technologie.“

Obě společnosti plánují zkoumat tři verze vozidel, které budou vybaveny technologii od Sono Solar:

– dodávka MAN eTGE,

– MAN eTGE kombi s výkonnou klimatizací instalovanou na střeše,

– MAN eTGE s chlazeným nákladním prostorem.

U všech tří konceptů se pozornost soustředí buď na prodloužení dojezdu, nebo na pohon přídavných zařízení (například klimatizačního systému) s využitím získané solární energie.

Dennis Affeld, viceprezident a šéf prodeje trucků a vanů v MAN Truck & Bus, vyjádřil spokojenost s partnerstvím se Sono Motors, které se rozbíhá: „Spojíme naše know-how a zkušenosti, abychom otestovali různé prototypy s fotovoltaickou technologií integrovanou do vozidla. Cílem je zjistit, kolik energie lze takto získat za rok. Na základě tohoto přehledu posoudíme, zda se technologie zákazníkům vyplatí a současně pomáhá chránit životní prostředí.“

Model eTGE je odpovědí MAN na požadavky čistého městského a regionálního provozu. Neprodukuje žádné lokální emise a při jízdě je podstatně tišší v porovnání s vozidly se spalovacím motorem. V závislosti na počtu ujetých kilometrů za rok může být provoz eTGE výrazně ekonomičtější než při srovnatelném dieselovém TGE a vyšší pořizovací náklady elektrického vanu se vykompenzují zhruba za čtyři roky.

Sono Solar Technology nabízí lehkou, robustní a cenově příznivou alternativu – řešení, které se zásluhou své konstrukce na bázi polymeru dokáže přizpůsobit různým plochám. Díky velikosti využitelných povrchů ve srovnání s osobními auty jsou nákladní vozy, vany nebo autobusy mimořádně vhodné pro uplatnění solárních panelů – například v segmentu rozvozu zboží na tzv. poslední míli. Tato fotovoltaická řešení nemají nahradit stávající systémy ukládání energie jako jsou baterie a palivové články. Dokážou však snížit spotřebu energie a zredukovat intervaly nabíjení a takovýmto způsobem prodloužit dojezd. Kromě toho získaná sluneční energie by se dala využít pro pohon přídavných zařízení (topení, klimatizace, chladící agregáty).

Vizitka Sono Motors

Společnost Sono Motors založená v roce 2016 se zaměřuje na zpřístupnění revolučních systémů mobility, v nichž je každé elektrické vozidlo solární, sdílené a nezávislé na fosilních palivech.