TITUL „COACH OF THE YEAR 2022“ ZÍSKAL NEOPLAN CITYLINER

Autobusy

TITUL „COACH OF THE YEAR 2022“ ZÍSKAL NEOPLAN CITYLINER

Mezinárodní porota, kterou tvoří novináři z 22 zemí, volila autokar roku a ocenění „Coach of the Year 2022“ získal NEOPLAN Cityliner Platin. Model ze speciální edice zapůsobil na jury svým celkovým konceptem, efektivností nákladů, bezpečností, komfortem, a hlavně nadčasovým designem.

První NEOPLAN Cityliner N 116 přišel na trh před 50 lety. Ukázalo se, že to byl předchůdce dnešního segmentu dálkových autobusů s vysokou podlahou. U příležitosti tohoto výročí vznikla speciální „platinová“ edice, která nyní získala prestižní ocenění „Coach of the Year 2022“ (Autokar roku 2022). Trofej pro vítěze přinesl do Mnichova předseda poroty Tom Terjesen (na snímku uprostřed) a předal ji Andreasovi Tostmannovi, generálnímu řediteli společnosti MAN Truck & Bus (vpravo) a Rudimu Kuchtovi, vedoucímu autobusové divize v MAN Truck & Bus (vlevo). Jury složenou z 22 evropských novinářů specializovaných na autobusy mimořádně zaujal celkový koncept autokaru, který charakterizuje ekonomická pohonná jednotka, osobitý design, vysoká úroveň komfortu pro řidiče i cestující a také inovativní bezpečnostní systémy. Jury „Bus and Coach of the Year“ uděluje titul „Coach of the Year“ už tři dekády a jde o nejprestižnější ocenění na trhu autokarů/dálkových autobusů.

„Jsme vděční a velmi hrdí, že náš NEOPLAN Cityliner si dokázal získat porotu odborníků. Obzvlášť nás to těší i proto, že tento model slaví jubileum a prestižní ocenění je úžasným uznáním pro celý tým MAN, který neúnavně odvádí vynikající práci,“ říká Andreas Tostmann. A dodává: „Po získání titulů „Coach of the Year 2020“ pro MAN Lion’s Coach a „Truck of the Year 2021“ pro naši novou generaci nákladních vozidel MAN je ocenění pro NEOPLAN Cityliner třetím uznáním, které vozidla naší společnosti získaly tři roky po sobě . Je to důkaz našeho fantastického a inovativního produktového portfolia.“

Optimální konfigurace boduje po každé stránce

Začátkem září 22členná mezinárodní jury pozvala čtyři autobusové výrobce na „Coach Euro Test“, který se konal ve Slovinsku u jezera Bled. Po týdnu intenzivního testování včetně množství zkušebních jízd a dlouhých technických debat porota dospěla k jasnému verdiktu, že za nový „Coach of the Year“ jmenuje NEOPLAN Cityliner. Experty mimořádně zaujala celková vyváženost efektivnosti nákladů, komfortu, designu a bezpečnosti. „Edice Platin modelu NEOPLAN Cityliner na nás udělala dojem svým ekonomickým provozem, ale také výkonem a dynamikou,“ řekl předseda poroty Tom Terjesen. Výborné hodnocení dostala výkonná pohonná soustava s nejmodernějším 6válcovým motorem Euro 6, který je perfektně sladěným s novou 6stupňovou automatickou převodovkou ZF EcoLife Coach 2. Hnací ústrojí je navrženo pro meziměstské autobusy, resp. autokary, a zvláště se hodí pro náročné trasy se strmými stoupáními a úzkými zatáčkami. Průběžné brzdění a razantní zrychlení si totiž vyžadují časté a velmi rychlé řazení. A právě v takových situacích převodovka EcoLife Coach předvede svůj vysoký stupeň účinnosti. Její další působivou funkcí je schopnost plynule a efektivně zrychlovat bez přerušení trakce při přeřazování. Novináři také ocenili pracoviště řidiče a inovativní bezpečnostní, resp. asistenční, systémy, z nichž mají prospěch cestující i řidič. Čerstvý držitel titulu „Coach of the Year“ má ve výbavě například aktivní elektronicky regulovaný systém odpružení MAN Comfort Drive Suspension (CDS) nebo MAN OptiView – celosvětově první systém, který v autokarech nahrazuje vnější zrcátka – či asistenta odbočování s aktivní výstražnou funkcí a detekcí chodců – účinný způsob, jak předcházet nehodám způsobeným mrtvými úhly.

„Ocenění dokazuje, že NEOPLAN Cityliner je stále správnou volbou pro každého operátora v dálkové dopravě a během uplynulých pěti desetiletí formoval toto odvětví jako žádný jiný model,“ řekl Rudi Kuchta. „Naši dva vítězové soutěže „Coach of the Year„ – MAN Lion’s Coach v roce 2020 a nyní NEOPLAN Cityliner – jsou příkladem naší kompetentnosti ve výrobě autokarů. Se značkami MAN a NEOPLAN můžeme našim zákazníkům nabídnout ideální řešení pro potřeby jejich provozů, a to je obzvláště důležité na trhu, který v důsledku pandemie zůstává náročný. Zároveň tyto komfortní, inovativní a mnohokrát oceněné autokary poskytují nejlepší podmínky, aby pasažéři byly opět nadšení z cestování autokarem.“

Nový speciální „platinový“ model

V autokaru NEOPLAN Cityliner se řidiči i pasažéři vydávají na cesty se skutečným evergreenem tohoto segmentu. Poprvé byl představen na legendárním autobusovém týdnu v Monaku roku 1971. Jubilejní modely „Platinové edice“, která byla striktně limitovaná na 60 vozidel a uvedena na trh v roce 1995, vzbudily značný zájem. Impulsem pro navržení speciální série bylo 60. výročí vzniku společnosti NEOPLAN. O desetiletí později (2006) na bázi designové ikony – model u NEOPLAN Starliner – vstoupil na scénu Cityliner s nezaměnitelným stylem „ostrých hran“. Dostupný ve třech délkách se brzy etabloval v celé Evropě jako oblíbený autokar a nabízí jedinečnou kvalitu. Za 20 let spojení s MAN bylo ve výrobních závodech v Stuttgartu, Pilstingu, Plauen a nyní v Ankaře postaveno téměř 3000 těchto autobusů. A během pěti desetiletí si dopravní společnosti převzaly celkově kolem 8500 autokarů NEOPLAN Cityliner.

 

U příležitosti 50. výročí úspěšného modelu NEOPLAN Cityliner nyní přichází na trh speciální série, jejíž vzorem byla „Platinová edice“ z roku 1995. Tohoto legendárního předchůdce připomínají charakteristické znaky – platinový odstín laku karoserie, původní logo „Platin“ a další prvky chromové barvy. Mimořádně efektně působí nové ozdobné kryty kol, se kterými Cityliner vypadá jako „závodní auto mezi autokary“ – dokonce i když je zaparkovaný. „Design byl jistě jedním z mnoha bodů, které nás přesvědčili, že NEOPLAN Cityliner si ocenění „Coach of the Year“ plně zaslouží,“ podotkl na margo vzhledu vítěze prezident poroty Tom Terjesen.

Skvělý dojem pokračuje i uvnitř: prostorný interiér, nová sedadla ze série EXCLUSIVE s USB sloty nebo bezdrátovým nabíjením pro smartphony a další prvky garantují pohodlné, relaxační cestování. Kromě komfortu a vzhledu hraje klíčovou roli v modelu NEOPLAN Cityliner bezpečnost, o kterou se stará množství inovativních asistenčních systémů – s cílem maximálně chránit cestující, řidiče i ostatní účastníky silničního provozu. Přispívá k tomu i řada ochranných opatření proti Covid-19. Jedním z příkladů je fakt, že k výbavě autokaru patří originální vnitřní antivirový vzduchový filtr MAN. A ten aktivně chrání před přenosem virů výrazným snížením koncentrace aerosolů.

Jedenáct prestižních trofejí pro značky MAN a NEOPLAN

Mezinárodní odborná porota každoročně oceňuje titulem „Bus of the Year“ a „Coach of the Year“ různé typy autobusů a autokarů od roku 1989. Členové jury – evropští novináři specializovaní na toto odvětví dopravního průmyslu – se při hodnocení zaměřují na praktičnost a koncepční design vozidel, které výrobci přihlásili do srovnávacího testu. Nejnovější ocenění modelu NEOPLAN Cityliner znamená, že společnost MAN Truck & Bus dosud už jedenáctkrát hrdě zvedla trofej, kterou získaly její značky autobusů MAN a NEOPLAN – šestkrát to byl titul „Coach of the Year“ (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) a pětkrát „Bus of the Year“ (2015, 2005, 1999, 1995, 1990).