Trucky MAN tahají 31metrové soupravy

Nákladní vozy

Trucky MAN tahají 31metrové soupravy

Finská společnost Kesko Group začala na velkokapacitní přepravu využívat dlouhé kombinace vozidel. Vyřešila tím náročný úkol snižování emisí CO2 a zároveň zvýšila výkony při přepravě. Pro extrémně dlouhé soupravy používá od března tohoto roku dva nové trucky MAN TGX 35.580.

Jednou z hlavních priorit Kesko Group je dosáhnout udržitelné úrovně uhlíkové stopy a minimalizovat negativní ekologický dopad. V duchu tohoto cíle tradiční dopravce se sídlem v Helsinkách neustále optimalizuje své procesy a provoz. Proto využívá k zásobování supermarketů extra dlouhé soupravy již od roku 2015, kdy se ve Finsku konaly pilotní jízdy těchto velkokapacitních kombinací. Silniční „vlaky“ sestávají z tažného vozidla a kloubního přívěsu se 6 nápravami, v některých případech i s možností dvouúrovňového nakládání. Sestavy mohou mít délku až 34 metrů a v závislosti na konfiguraci dokážou přepravit najednou téměř 190 kolečkových kontejnerů.

V březnu 2018 společnost Kesko Logistics svou flotilu „eko-trucků“ doplnila o dvě nová vozidla MAN TGX 35.580, která nasadila na přepravu zboží do velkoobchodů a skladů na západě Finska. Čtyřnápravové podvozky se skříňovými nástavbami jsou vybaveny hospodárným šestiválcovým motorem D38 Euro 6c, který poskytuje maximální točivý moment 2900 Nm již od otáček 900 min-1. Díky tomu dokážou hladce táhnout i těžká přípojná vozidla a soupravy s úctyhodnou délkou až do 31 metrů.