UMĚNÍ V POHYBU

autobusy

UMĚNÍ V POHYBU

Berlínská skupina umělců Klebeband s použitím kilometrů lepicí pásky změnila NEOPLAN Skyliner na působivé výtvarné dílo.

  • Umělci pracující s lepicí páskou ztvárnili na autokaru NEOPLAN Skyliner motiv „Městské perspektivy“
  • Design vyniká i díky charakteristickým výrazným hranám a jasným liniím karoserie
  • Autobus se představil na veletrhu Busworld u příležitosti 50. výročí modelu NEOPLAN Skyliner

Aby autokar NEOPLAN Skyliner přeměnily na umělecké dílo na kolech, potřebovali výtvarníci grafický návrh, množství rolí svítící růžové, černé a zlaté lepicí pásky, hudbu a pouze čtyři dny. Umělce z kolektivu Klebeband inspirovalo to, co mají přímo před očima: panorama velkoměsta. To poskytlo linie a tvary, které se nyní vyjímají na patrovém autobuse. „Jde o abstraktní interpretaci městského prostředí. Je to jako když sedíte v autobuse, vezete se s ním městem, díváte se na oblohu a kolem vás se míhají budovy“, řekl Bruno Kolberg, jeden ze tří umělců, kteří tvoří Klebeband, když popisoval jejich přístup k motivu.

Název díla je „Městské perspektivy“. Umělci svůj obraz na neobvyklém podkladě skládali kousek po kousku – z linek tlustých od 5 mm do 100 mm vytvářeli trojrozměrné efekty různých barev. Spotřebovali přitom zhruba tři kilometry lepicích pásek.

Klebeband při přenášení svých návrhů na plátno obvykle pracuje se čtvercovou sítí. Jenže v tomto případě při transformaci designu z listu papíru A4 na patrový autobus mohli jako orientační prvky posloužit akorát tak kola či okna. „Ostré tvary a jasné linie, které vytvořili, jsou dokonale sladěné se vzhledem autokarů NEOPLAN Skyliner, který je dosud nepřekonanou ikonou designu a stylu, „zdůraznil marketingový ředitel MAN Truck & Bus Björn Loose. Jeho slova se přitom netýkají jen patrového autobusu a scenérie města na něm, ale také pouličního umění. „NEOPLAN je známý tím, že věci dělá jinak než ostatní,“ usmívá se B. Loose. Proto je značka partnerem i tohoto spolku umělců, kteří svá díla tvoří z neobvyklého materiálu. Začátky umění, při kterém se využívají lepící pásky, lze vystopovat v USA v 90. letech minulého století. Teprve nedávno se však více etablovala umělecká scéna, která se intenzivněji zajímá o uplatnění lepicí pásky při tvorbě děl.

Nikolai Bultmann, Bodo Höbing a Bruno Kolberg – tři umělci seskupeni pod názvem Klebeband – pracují společně od roku 2010. „Co je lepší plátno než autobus, který jezdí po světě a ukazuje se tolika lidem?“ Konstatuje Bruno Kolberg spokojen s nejnovějším projektem. Neobvyklý autokar NEOPLAN Skyliner zažil svoji premiéru na berlínském „Festivalu světla 2017“ a potom koncem října na veletrhu Busworld v nizozemském Kortrijku. A další prezentace určitě nedají na sebe dlouho čekat.