Van TGE přestavěn na jedinečnou laboratoř

Dodávková vozidla

Van TGE přestavěn na jedinečnou laboratoř

Společnost MAN Truck & Bus ve spolupráci s uznávanými zdravotnickými odborníky vyvinula jedinečné diagnostické vozidlo, které umožňuje bezpečně a rychle identifikovat infekci virem SARS CoV-2 přímo v ohniscích nákazy. Pojízdná laboratoř je postavena na bázi vanu MAN TGE.

Speciální vozidlo MAN vybavené pro rychlé PCR testování v ohniscích nákazy bude důležitým příspěvkem ve snaze o potlačení pandemie Covid-19. Čím rychleji se otestují všichni lidé ve vznikajícím ohnisku nákazy včetně potenciálně infekčních lidí, tím efektivněji bude možné omezovat šíření viru. Kromě jednoduchého plánování nasazení testovacího vozidla je výhodou tohoto novátorského produktu i rychlost testování. S pomocí koronavirového diagnostického vozidla MAN je tedy možné cíleně přerušit řetězec nakažení.

Díky inovativní molekulární diagnostice PCR testovacího vybavení Vivalytic od Bosch Healthcare Solutions na palubě vanů MAN TGE budou výsledky dostupné již za hodinu. Tato PCR testovací zařízení momentálně patří k nejrychlejším schváleným přístrojům na trhu: Celý proces od odebrání vzorku, jeho přípravy až po otestování proto trvá méně než 60 minut.

Při mobilním nasazení, například na hraničních přechodech, se ukáže další ze silných stránek koronavirového testovacího vozidla MAN: flexibilita. Testovací kapacity se totiž dají rychle přesunout podle potřeby a nasadit přesně tam, kde jsou nejpotřebnější. Kromě toho je van MAN TGE i digitální. V rámci jednoho nepřerušeného procesu je v něm možné provést čtyři úkoly: odebrání vzorku, testování, analýzu a komunikaci. Výsledky PCR testů se v reálném čase digitálně přenesou z testovacího zařízení na laptop. To umožňuje rychlé odesílání zpráv přímo z vanu MAN odpovědným zdravotnickým úřadům, institucím nebo testované osobě.

Přehled výhod koronavirového testovacího vozidla MAN:

■ Flexibilita testování tam, kde to je nejpotřebnější, např. v regionálních ohniscích

■ Možnost preventivního testování přímo na místě, například před akcemi s velkým počtem účastníků

■ Snížení ztrát ve výrobě (zapojení zdravotních služeb podniků)

■ Jednoduché testování pacientů se sníženou mobilitou, např. v domovech sociálních služeb

■ Rychlá identifikace a izolace nakažených osob

■ Jednoznačné zkrácení času zpracování vzorku

■ Odlehčení všeobecným lékařů a laboratořím

K dispozici jsou dvě různá provedení vozidla: jedno má standardní rozvor a celkovou hmotnost 3,5 tuny a druhé prodloužený rozvor a celkovou hmotnost až 5,5 t. Kratší verze slouží jako mobilní diagnostická laboratoř a je vybavena 16 testovacími zařízeními Vivalytic od společnosti aprimeo diagnostics (distribuční partner společnosti Bosch, který byl zapojen do vývoje). Testovací zařízení Bosch Vivalytic jsou umístěna ve speciálně vyrobených regálových systémech. Odběr vzorků probíhá mimo vozidlo, kde se o pacienty stará kvalifikovaný zdravotnický personál. Tento scénář nasazení, při kterém se testuje velké množství lidí, je obzvláště vhodný pro domovy důchodců, školy, velké akce nebo firmy.

U dlouhé verze testovacího vanu TGE je důležitou vlastností jeho mimořádná flexibilita nasazení, neboť obsahuje oddělený prostor k provádění odběrů přímo ve vozidle a na vytvoření další odběrové kapacity slouží markýzy po bocích. Díky této variabilnosti lze rychleji a častěji měnit lokalitu. Dlouhá verze disponuje osmi PCR testovacími zařízeními. Aby bylo možné zachovat jednosměrný systém vzorkování, tento MAN TGE je vybaven dvojicí automatických bočních posuvných dveří.

Mobilní koronavirové testovací vozidlo MAN pohání 2,0litrový přeplňovaný motor s výkonem 177 k. Lze si objednat i pohon všech kol a 8stupňovou automatickou převodovku. Standardní výbava obsahuje hygienické povrchy, automatické posuvné dveře, klimatizaci i přídavnou klimatizaci a také automatický nástupní schůdek. Mezi volitelnými prvky jsou dvě umyvadla (pro testovací i odběrový prostor), počítačový terminál se zásuvkou 220 V a chladnička.

Obě verze vozidel jsou vybaveny boxem MAN TeleMatics, takže posádka má k dispozici také internet. Další doplňková výbava:

■ markýza s altánkem se třemi nepromokavými plachtami na provádění odběrů

■ speciální systém signalizace, nouzové LED světlo a příprava pro vysílačku

■ otočná a vyklápěcí nádoba na odpad o objemu 400 litrů a nosností 43 kg instalovaná vzadu na tažném zařízení

Kromě unikátního vozidla je v rámci tohoto projektu jedinečná i spolupráce uznávaných odborníků z jednotlivých oblastí, která přinesla inovativní a praktický ucelený systém na zpomalení šíření pandemie koronaviru. Návrh a koncept mobilní testovací laboratoře pochází od společností Leeloo Medical a MAN Truck & Bus. Expertízu s ohledem na přístup k pacientům udělal poskytovatel zdravotní záchranné služby MKT-Krankentransport. Přestavbu vozidel v souladu se zdravotnickými a epidemiologickými standardy zajišťují společnosti MAN a AMS Ambulanzmobile. Inspekci a odhad rizikovosti vozidla provedl odborník na epidemiologickou ochranu z organizace Mediziniches Katastrophen-Hilfswerk Deutschland e.V. (MHW). A v neposlední řadě společnost MAN Truck & Bus přispěla dlouholetými zkušenostmi s realizací speciálních konceptů vozidel a jejich marketingem.

Nové koronavirové testovací vozidlo MAN vyvinuté pro rychlé testování na SARS CoV-2 lze použít v celé Evropě (EU 27 + 3) a je již k dispozici. První dva exempláře byly dokončeny v říjnu 2020.