VĚTŠÍ KOMFORT PŘI PRÁCI I ODPOČINKU

inovace

VĚTŠÍ KOMFORT PŘI PRÁCI I ODPOČINKU

Nákladní vozidla značky MAN, modelový rok 2018, dostaly nový design interiéru, který poskytne řidičům ještě více pohody za volantem a větší pohodlí během odpočinku.

Když nastoupíte do kabiny, uvidíte symbiózu obytného prostoru a pracoviště. Vzhled i vůně prozrazují, že vše je úplně nové. Novost je cítit i na dotek. Je zde více volnosti pro pohyb, optimalizovaná ergonomie, vylepšené pohodlí při odpočinku, utlumení vnějšího hluku, útulné a teplé osvětlení – a to jsme zdaleka nezmínili všechno… Stejné nebo alespoň velmi podobné výrazy by se daly použít při reklamě na nově zařízený byt. Toto je však nový design interiéru v kabině modelu MAN TGX.

Modifikovaný koncept kabiny pro celou svou produktovou paletu nákladních vozidel představila společnost MAN Truck & Bus loni na podzim. Vnitřní prostor a jeho využití zlepšuje množství nových, příjemných i praktických řešení – aby se řidiči na dlouhých trasách mohli cítit ještě více než doma.

Řidiči trucků tráví za volantem dlouhé hodiny – řídí po dálnicích i regionálních komunikacích, přes města a vesnice, po hlavních tazích i vedlejších cestách. Práce profesionálního řidiče je propojena s důvěrou ve vozidlo, v spolehlivost technologií. Soustředění a intuice zde jdou ruku v ruce. A na to se zaměřil nový design interiéru trucků MAN: na ještě intuitivnější ovládání, aby se řidič mohl maximálně soustředit na dopravní situaci a aby ho nic zbytečně nerozptylovalo. Cílem je dosáhnout ještě vyšší míru bezpečnosti – i pro ostatní účastníky silničního provozu.

Spínače, které je třeba mít po ruce nebo se často používají, jsou přesunuty blíže k řidiči. Patří k nim i otočný spínač automatizované převodovky MAN TipMatic, který je nyní na přístrojovém panelu v zorném poli řidiče. Umístění ovládacích prvků bude stejné ve všech modelových řadách a verzích, což řidičům usnadní orientaci.

Ergonomické uspořádání spínačů doplňuje barevný displej s úhlopříčkou čtyři palce (10 cm) na centrálním přístrojovém panelu. Díky němu se zlepšuje čitelnost a přehlednost, neboť například informace o ekofunkcích jsou vyznačeny zelenou a aktivace asistenčních systémů se barevně zvýrazní. Kromě analogového rychloměru se mezi přístroji nachází i digitální číselný displej, který zobrazuje rychlost v kilometrech nebo v mílích za hodinu. Ovládací prvky i menu jsou barevně sladěné s informačně-zábavním systémem MMT. Vzniká tak důsledně ergonomické pracoviště navrženy s vnitřní logikou, které je více než jen součet jednotlivých komponent.

Nové a optimalizované pracoviště však nezahrnuje „pouze“ provozní aspekty, zlepšil se také komfort a faktor příjemného pocitu. Je to díky štíhlejší konzole parkovací brzdy na podlaze, přibyly odkládací prostory u sedadla řidiče i v sekci pro odpočinek i nastavitelné držáky na nápoje, ve kterých bezpečně stojí sklenice či lahve různých rozměrů.

V interiéru máte dojem, že je větší a vzdušnější, což při pobytu v kabině vytváří pocit svobody. Kromě toho nový akustický balík v modelu TGX redukuje úroveň hluku a přispívá k většímu pohodlí při spánku. Některé změny ve vnitřním prostoru včetně koberečků pohlcujících zvuk se podílí na snížení pronikání vnějších zvuků do kabiny asi o 1,5 decibelu a to má výrazně pozitivní vliv i na kvalitu vnímání hudby z audio-systému.

Příjemné ticho během jízdy je jedna věc, odpočinek a relaxování mezi absolvováním kilometry na cestách je však věc druhá. MAN i do této součásti života v kabině přinesl další praktické řešení, například 42 litrový chladící box s funkcí rychlého chlazení, který se dá v dlouhých kabinách kompletně zasunout pod postel. Lze si jej objednat i bez chlazení jako odkládací schránku, která se díky kolečkům snadno vytahuje. Jsou zde i nové prvky výbavy pro chvíle, kdy řidič spí nebo si jen trochu zdřímne. Z obou lehátek je snadný přístup k elektrickým zásuvkám, vypínačem vnitřního osvětlení a ovládání oken dveří i na střeše. Součástí interiéru je i budík s LED displejem.

Precizní inovace vyžaduje vylepšit i ty nejmenší detaily, a tak experti z MAN se zeptali i přímo řidičů, co by chtěli změnit. Jedna z odpovědí volala po útulnější osvětlení. Stalo se. Lampy s ohebným ramenem ve výšce horního lehátka a na nových odkládacích prostorech mohou teplým světlem zalít celý interiér nebo namířit příjemný paprsek světla na stránky knihy. Díky ohebnosti se dají nasměrovat i nad sedadla a využít jako lampy na čtení, aniž řidiči svítily do očí. Prostředí, které je optimalizované a vytvořeny s ohledem na potřeby profesionálů, tedy vysílá zprávu: vítejte ve svém druhém domově.