Výuka přes video: MAN využívá pro školení řidičů internetový kanál YouTube

Výuka přes video: MAN využívá pro školení řidičů internetový kanál YouTube

Před časem začala společnost MAN Truck & Bus natáčet videa  a nabízet řidičům snadno pochopitelné, zajímavé rady ohledně efektivnějšího ovládání jejich vozidel a také o využití bezpečnostních a asistenčních systémů. Cílem je podnítit řidiče, aby ve větší míře využívali tyto technologie a přispěly tím ke zvyšování bezpečnosti i hospodárnosti jízdy.

  • MAN poskytuje na YouTube videa pro řidičům na téma jak ještě lépe jezdit s jejich autobusy
  • Přes pochopení problematiky chce společnost zvýšit akceptování asistenčních systémů mezi vodiči
  • První tři videa jsou zaměřena na správné nastavení sedadla řidiče, funkci asistenta nouzového brzdění EBA a také na využívání GPS tempomatu MAN EfficientCruise s funkcí EfficientRoll

Proč má prediktivní tempomat MAN EfficientCruise několik režimů? Jak funguje vyspělý systém nouzového brzdění? A jak správně nastavené sedadlo řidiče přispívá k bezpečné jízdě? Společnost MAN Truck & Bus nedávno doplnila příručky k provozu autobusů krátkými videi, ve kterých odpovídá na tyto i mnohé další otázky. Videoklipy s název „Driving Professionals“ (Profesionální řidiči) jsou k dispozici na stránce YouTube. „Čím lépe budou řidiči rozumět, jak fungují technologie a asistenční systémy v autobusech MAN a NEOPLAN a jak jim mohou posloužit, tím bezpečnější a efektivnější bude jejich výkon zaměstnání, tedy jízda. Zároveň to zvýší i schopnost a chuť pracovat s těmito systémy. Máme velký zájem zdokonalovat jejich znalosti,“ objasňuje cíl nových videí Rudi Kuchta, ředitel prodeje autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus.

Jako distribuční kanál si firma vybrala YouTube, protože stránka poskytuje mimořádně snadný přístup pro všechny zainteresované. Videa uvádí moderátor Philipp Bächstädt, jehož němečtí diváci znají z programu „PS – Das Automagazín“ televize n-tv, a který se stará, aby videa nejen zprostředkovávala informace, ale byla i přitažlivá. Moderátorovi jednotlivé systémy ukazuje a vysvětluje Thorsten Helbig z týmu školitelů MAN ProfiDrive. Instruktáž doplňují technické animace, které ilustrují, jak systémy fungují. „Filmové médium je velmi vhodné k prezentování široké palety témat v krátké, zábavné a živé formě a současně pomáhá předávat informace,“ říká Rudi Kuchta. Například jeden z prvních klipů je zaměřen na správné nastavení výšky a úhlu sklonu sedáku, zádové i loketní opěrky  i na optimální pozici volantu. „Pouze se správně nastaveným sedadlem může řidič řídit, aniž by byl nepřiměřeně unavený – a to je pro bezpečnost na silnicích nesmírně důležité,“ vysvětluje ve videu Thorsten Helbig.

Kromě oblasti bezpečnosti se společnost MAN Truck & Bus ve svých video-manuálech věnuje i tématu hospodárnosti. Další ze šotů ukazuje, jak se dá výrazně snížit spotřeba paliva bez ztráty času na silnici, a to správným nastavením prediktivního tempomatu EfficientCruise a funkce „plachtění“ EfficientRoll.

Videa jsou zveřejněna na stránkách YouTube na této adrese.

Na snímku: Kamera běží: MAN chce krátkými video-instruktážemi obohatit své provozní příručky. Poskytne v nich rady, jak ve vozidlech fungují asistenční systémy a jak by se měly používat.