,,Zlato“ pro pracoviště řidiče

Nákladní vozy

,,Zlato“ pro pracoviště řidiče

Inovativní koncept zobrazování informací a ovládání v nové generaci nákladních vozidel MAN získal zlaté ocenění v rámci soutěže German Design Award 2021 (Německá cena za design) v kategorii Výjimečný produktový design. Rozhodla o tom mezinárodní porota složená z 38 odborníků.

„Zlato z German Design Award je nejvyšším vyznamenáním, jaké může výjimečná, komplexní a inovativní designérská práce získat. Držitelé zlaté ceny jsou průkopníky a lídry, kteří poskytují důležité stimuly pro celé odvětví,“ říká Lutz Dietzold, generální ředitel Německé rady pro design. Dodejme, že German Design Award je předním mezinárodním oceněním a patří k nejuznávanějším designérským soutěžím na světě. Po ocenění Red Dot Design Award je to druhé významné uznání designu pracoviště řidiče v nové generaci trucků MAN.

Mimořádnou důležitost dalšího ocenění, které získala produktová řada trucků uvedená na trh začátkem roku 2020, zdůraznil Dr. Andreas Tostmann, předseda představenstva společnosti MAN Truck & Bus: „Nová generace trucků MAN poskytuje našim zákazníkům maximální podporu v jejich každodenní práci. Naši řidiči nejlépe vědí, jak má vypadat perfektní pracoviště. Proto jsme je pozorně poslouchali a navrhli ho podle jejich představ. Tím více nás těší, že nové pracoviště nyní oceňuje i množství odborníků na design. Z toho je vidět, že jsme na správné cestě!“

Intuitivní ovládání, špičková ergonomie

Během vývoje nové generace trucků zapojil MAN přes 700 řidičů nákladních vozidel do různých typů modelových studií, simulátorů i testovacích jízd. Zkušenosti profesionálních řidičů uplatnil při řešení a designu nového pracoviště se třemi nezávislými systémy: 1. přístrojové vybavení, 2. mediální a navigační systém s 12,3palcovou obrazovkou a inovativním ovladačem MAN SmartSelect, 3. vnitřní dálkový ovladač na využívání funkcí souvisejících s pohodlím a zábavou přímo z odpočinkové zóny. Každý systém má svou vlastní logiku specifickou pro truck, která je ale zároveň integrována do holistického konceptu interakcí.

Díky tomu může řidič intuitivně ovládat množství asistenčních funkcí nové generace trucků MAN a vozidlo řídit bezpečně i hospodárně. Experti na ergonomii navrhli všechny ovládací prvky tak, aby neodpoutávaly pozornost od situace na silnici. Úrovně umístění zobrazovacích prvků a spínačů jsou od sebe navzájem odděleny, takže vizuální informace má řidič co nejblíže k čáře přímé viditelnosti a ovladače umístili designéři tak, aby se na ně dalo pohodlně dosáhnout ze sedadla. Výborným příkladem takového přístupu je MAN SmartSelect, který díky kombinované funkci kruhového ovladače a tlačítka rozptyluje řidiče při používání informačně-zábavního a navigačního systému jen minimálně. Další velkou výhodou nového pracoviště je, že každý řidič má k dispozici stejnou úroveň komfortu při ovládání vozidla – bez nutnosti dlouhého vysvětlování, bez ohledu na věk, profesionální zkušenosti nebo na vztah k technice. Díky tomu je nová generace trucků MAN trvalým příspěvkem k zjednodušení stále náročnější každodenní práce řidičů.

Německá rada pro design působí od roku 1953 jako expertní centrum pro komunikaci a šíření znalostí o designu, vývoji značek a inovacích. Od roku 2012 uděluje mezinárodně uznávanou German Design Award výrobkům a službám z oblasti komunikačního designu, přičemž soutěžní kategorie jsou tři: „Výjimečný produktový design“, „Výjimečný komunikační design“ a „Výjimečná architektura“.